شناسه خبر : 32704 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

کاهش مشمولان دلار ۴۲۰۰تومانی به هفت قلم کالا

دنیای اقتصاد نوشت: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از محدود شدن تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی به هفت قلم کالا خبر داده است. این اظهار نظر جدید در خصوص ارز ترجیحی در حالی اعلام شده که بر اساس تصمیم دولت در تابستان سال گذشته، ۲۵ ردیف کالای اساسی مشمول دریافت این نوع ارز شد و ابتدای سال ۹۸ چهار قلم کالا شامل گوشت قرمز، چای، حبوبات و کره از این دایره خارج شدند تا تعداد دریافت‌کنندگان دلار ۴۲۰۰تومانی به ۲۱ قلم کاهش یابد، اما اکنون مطابق صحبت‌های حسین مدرس‌خیابانی، تنها هفت قلم کالا شامل دریافت ارز یارانه‌ای هستند. کالاهایی مانند برنج، روغن، شکر و نهاده‌های دامی شامل جو، سویا و ذرت دریافت‌کنندگان ارز دولتی هستند.

افزایش ۳۲درصدی سرمایه‌گذاری خارجی

ایسنا نوشت: جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 9 /31 درصد افزایش داشته است. بر اساس این آمار در شش‌ماهه نخست امسال ۵۰ طرح صنعتی، معدنی و تجاری در هیات سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده که نسبت به تصویب ۳۲ طرح در مدت مشابه سال گذشته، 3 /56 درصد افزایش داشته است. همچنین حجم کل سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها در نیمه اول امسال ۷۶۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده که نسبت به حجم ۵۷۸ میلیون‌دلاری نیمه اول سال گذشته، 9 /31 درصد افزایش داشته است.

سهم نزدیک به صفر بازار ایران از هیبریدی‌ها

شهروند نوشت: در حالی سهم خودروهای هیبریدی (خودروهای برقی دوگانه) از بازار ایران نزدیک به صفر اعلام می‌شود که بنا بر پیش‌بینی موسسات بین‌المللی، آینده صنعت خودرو متعلق به محصولات برقی است. بسیاری از دولت‌های اروپایی و آمریکایی و حتی آسیایی، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را برای حذف خودروهای سوخت فسیلی و جایگزینی آنها با محصولات هیبریدی و برقی کرده‌اند که بازار داخلی در انحصار خودروهای پرمصرف داخلی بوده و واردات خودروهای هیبریدی به ایران همچنان ممنوع است. مهدی دادفر، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، تعداد خودروهای هیبریدی در کشور را حدود دو هزار دستگاه اعلام کرده درحالی‌که آخرین آمارهای اعلامی از تردد حدود ۲۰ میلیون خودرو در کشور حکایت می‌کند.

وزیر اقتصاد: بانک‌ها در قامت کرکس نباشند

خبرآنلاین به نقل از فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، نوشت: در نظام سنتی تا می‌گوییم که درآمد بانک‌ها بالا برود حرف از کارمزد یا سود بالا به میان می‌آید. من مخالف این نیستم اما باید متنوع‌سازی خدمات، پایدارسازی درآمد، مستمرسازی و روند کاهش هزینه‌ها برای بالا بردن درآمد بانک‌ها در نظر گرفته شود. یک بانک هوشمند و فعال می‌تواند در نقش یک مشاور و کارشناس برای سرمایه‌گذاران، آنها را راهنمایی کند. بانک‌ها نباید در اقتصاد نقش پسیو داشته و منتظر باشند. از بانک‌ها انتظار می‌رود اکتیو و حتی پراکتیو باشند و در قامت کرکس نبوده و عقاب‌گونه حرکت کنند. بانک‌ها نباید منتظر باشند چیزی گیرشان بیاید بلکه باید در بالاترین نقطه حرکت کنند و همه را به حرکت وادارند.

دراین پرونده بخوانید ...