شناسه خبر : 32491 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

تیبا، ساینا و کوئیک جایگزین پراید می‌شوند

خراسان نوشت: جواد سلیمانی، مدیر عامل سایپا، خودروهای تیبا، ساینا و کوئیک را به عنوان جایگزین‌های پراید معرفی کرد و با اشاره به قیمت هفت هزاردلاری این محصول در بازارهای صادراتی گفت: برنامه‌ریزی شده است تا خط تولید پراید، به کشورهای مقصد صادراتی منتقل شود. به‌رغم گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تولید خودروهای جدید به جای پراید، اظهارات جواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا، نشان می‌دهد که قرار است جایگاه ویژه بازار این خودرو اقتصادی در کشور در اختیار سه محصول دیگر این شرکت و از نسل خود پراید قرار بگیرد. به گفته وی، اگرچه این موضوع از بهمن‌ماه سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود، اما رسانه‌ای نشد تا به بازار التهابی وارد نشود.

سهم استان‌ها از تورم 42درصدی کشور

خبرگزاری مهر نوشت: نرخ تورم 12ماهه منتهی به مهرماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای کشور به عدد ۴۲ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم 12ماهه مربوط به استان ایلام (۵۱ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (1 /36 درصد) است. به گزارش مرکز آمار ایران، در مهر ماه ۱۳۹۸ بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 4 /3 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کهگیلویه‌وبویراحمد با 2 /0 درصد کاهش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارها 3 /28 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (7 /34 درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (1 /22 درصد) است.

ضرر مِلکی ایرانی‌ها در زمین ترکیه

جام‌جم نوشت:‌ مرکز آمار ترکیه گزارش داده عراق بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی را در ترکیه انجام داده و ایران در رتبه دوم قرار دارد. سال گذشته ایرانی‌ها در ترکیه حدود هزار واحد مسکونی خریداری کردند که به طور متوسط این واحدها 250 هزار دلار قیمت دارد. محاسبه این ارقام نشان می‌دهد فقط در سال گذشته 250 میلیون دلار برای خرید ملک در ترکیه از ایران خارج شده است. این در حالی است که در یک سال اخیر قیمت مسکن در ترکیه حدود 50 درصد کاهش یافته و ایرانی‌ها زیان سنگینی دیده‌اند ضمن آنکه تا سه سال نیز نمی‌توانند ملک را بفروشند. به این ترتیب ایرانی‌هایی که با قصد کسب سود به ترکیه رفتند، اکنون با خسارت شدیدی مواجه شده‌اند.

رتبه پایین فضای کسب‌وکار زیبنده ایران نیست

ایسنا نوشت: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: نباید به بهانه وجود مشکلات، برخی اصلاحات ضروری نظیر مقررات‌زدایی و حذف فرآیندهای دست و پاگیر در محیط کسب‌و‌کار را به تعویق بیندازیم و این اصلاحات را به اجرای برنامه‌های بلندمدت نظیر اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور موکول کنیم. وی با اشاره به گزارش ارائه‌شده در جلسه مبنی بر رتبه پایین کشورمان در بخش بهبود فضای کسب‌و‌کار در سطح منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود برخورداری از ظرفیت‌های گسترده و پیشرو بودن در بسیاری از حوزه‌ها در سطح کشورهای منطقه، زیبنده نیست که از نظر فضای کسب و کار رتبه پایینی در مقایسه با کشورهای منطقه داشته باشد.

دراین پرونده بخوانید ...