شناسه خبر : 31968 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ابتکار دیپلماتیک

محمدجواد ظریف با نخست‌وزیر و وزیر خارجه ژاپن دیدار کرد

وزیر امور خارجه ایران که به دعوت همتای ژاپنی خود به این کشور سفر کرده، با آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، دیدار کرد. در این دیدار که روز چهارشنبه ششم شهریورماه انجام شد، درباره آخرین تحولات اجرای برجام و نیز تنش‌ها در منطقه و راهکارهای کاهش آن به تفصیل گفت‌وگو و تبادل نظر شد.محمدجواد ظریف تاکید کرد که ایران به دنبال افزایش تنش با آمریکا در خاورمیانه نیست. طبق گزارش ایرنا به نقل از کیودو، آبه شینزو هم از ایران خواست که در توافق برجام باقی بماند. نخست‌وزیر ژاپن گفت که دولتش به‌طور مداوم برای کاهش تنش‌ها در منطقه تلاش کرده و به این روال دیپلماتیک ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه ایران که عصر روز سه‌شنبه به وقت محلی وارد ژاپن شد پیش از ملاقات با آبه شینزو، در شهر بندری یوکوهاما با کونو تارو، وزیر خارجه ژاپن، نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود. وزیران خارجه ایران و ژاپن در این دیدار درباره روابط دوجانبه، آخرین تحولات و تحرکات دیپلماتیک در خصوص اجرای برجام، مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله شرایط در خلیج فارس و خاورمیانه و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

ظریف در جریان سفر به ژاپن، در توئیتی به زبان ژاپنی نوشت: «با وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر ژاپن دیدار کردم. گفت‌وگوهای سازنده‌ای درباره پیشبرد روابط بسیار خوب دوجانبه، کاهش تنش در خلیج فارس و حفظ منافع برجام برای مردم ایران داشتیم. برنامه بعدی: تداوم ابتکار دیپلماتیک در مالزی.» وزیر امور خارجه ایران که پیش از سفر به ژاپن به چین رفت و با وانگ یی وزیر امور خارجه آن کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود، پس از دیدار با نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ژاپن، در ادامه سفر آسیایی خود به مالزی رفت. سفرهای آسیایی ظریف مدت کوتاهی پس از سفر او به کشورهای حوزه اسکاندیناوی و حضور در فرانسه و رایزنی‌های فشرده با مقامات این کشور انجام شد. ظریف در گفت‌وگویی از تلاش‌های اخیر امانوئل مکرون برای حفظ برجام استقبال و تاکید کرده است که اگر اقدام موثری از سمت اروپا انجام شود، ایران در 16 شهریورماه گام سوم را برای کاهش تعهدات برجامی خود برنمی‌دارد.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها