شناسه خبر : 30793 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

چرخش شرکای تجاری

دنیای اقتصاد نوشت: سهم کالاهای منبع‌محور به‌ویژه پایه نفتی در سبد صادرات کشور کاهش یافته و سبد صادراتی در حال دگرگونی است. سهم صادرات میعانات گازی در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل، به لحاظ ارزش، ۳۰ درصد افت کرده و پس از آن پتروشیمی با سهم ارزشی ۳۲ درصد قرار گرفته است. گرایش به سمت کشورهای منطقه در حال افزایش است. کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و کره جنوبی در صدر شرکای تجاری قرار دارند. این پنج کشور ۶۷ درصد صادرات کشور را در اختیار دارند. همان‌طور که انتظار می‌رفت سهم کشورهای پیرامونی در حال افزایش است؛ به‌ طوری که سهم ۱۴ کشور همسایه از ۵۰ درصد در سال ۹۶ به ۳ /۵۴ درصد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است.

افزایش 50درصدی فروش بنزین

خبرآنلاین نوشت: با انتشار خبر سهمیه‌بندی بنزین هم تراکنش‌های بانکی جایگاه‌های سوخت 50 درصد افزایش یافته و هم میزان وجه نقد دریافتی پمپ‌های بنزین، دو برابر شد. در روز پنجشنبه هم تراکنش بانکی جایگاه‌های سوخت 20 درصد افزایش یافت. میانگین خرید بنزین در روز چهارشنبه (11 اردیبهشت) به حدود ۱۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر رسید که کاملاً نزدیک به ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر رکورد روز سیزدهم فروردین است. در روز پنجشنبه هم 101 میلیون لیتر بنزین مصرف شد. ایران هم خبر داد گرچه آمار مصرف آن روز محرمانه است اما اطلاعات نشان می‌دهد میزان مصرف حتی از 136 میلیون لیتر ثبت‌شده در روز 29 اسفند 97 هم بالاتر بود.

فروش متری مسکن

خبرگزاری مهر به نقل از مازیار حسینی، معاون وزیر شهرسازی، نوشت: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه فروش متری مسکن است. افراد می‌توانند با منابع مالی خرد خود، چند متر از یک واحد را خریداری کنند و به تدریج مالک کل یک واحد مسکونی شوند. وی گفت: شرایط حاکم بر این بازار مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور است و نمی‌توان به آن نگاه مستقل داشت. باید قبول کنیم تغییر سایر شرایط پارامتریک بر بازار مسکن موثر است. وی با بیان اینکه در حال حاضر عرضه با تقاضا همخوان نیست، افزود: علت عدم تعادل در عرضه و تقاضا، حاکم بودن سیاست انقباضی بر فضای توسعه مسکن است.

افزایش 142درصدی قیمت زمین

ایسنا نوشت: به گزارش مرکز آمار، قیمت یک مترمربع زمین یا ملک کلنگی در تهران زمستان سال گذشته، افزایشی ۱۴۲درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد و به حدود ۱۴ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان رسیده که در قیاس با پاییز ۹۷ افزایشی 6 /44درصدی و نسبت به زمستان سال ۱۳۹۶ رشدی برابر با 8 /142 درصد را نشان می‌دهد. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۱۰ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۶۳ سال بوده که نسبت به فصل قبل 4 /62 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 9 /86 درصد افزایش داشته است.

دراین پرونده بخوانید ...