شناسه خبر : 25237 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کاهش بار اضافه

جهانگیری: واگذاری‌ها حجم زیادی از بار دولت را کاهش می‌دهد

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی اداری وزرا را به کوچک‌سازی بدنه دولت تشویق کرده و گفته واگذاری‌ها حجم زیادی از بار دولت را کاهش می‌دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی اداری وزرا را به کوچک‌سازی بدنه دولت تشویق کرده و گفته واگذاری‌ها حجم زیادی از بار دولت را کاهش می‌دهد.

کوچک‌سازی بدنه دولت، دغدغه‌ای طولانی است. گاه‌وبیگاه دولتمردان دستور چابک‌سازی بدنه فربه دولتی را می‌دهند اما این هدف نه‌تنها محقق نشده که بدنه دولت همه‌ساله در حال بزرگ شدن است. این دغدغه اما در موسم بودجه بیش از همیشه خود را نشان می‌دهد. به خصوص در سال‌های اخیر که هزینه‌های جاری دولت بزرگ، بالغ بر 80 درصد درآمدها را می‌بلعد.

حال در نشست اخیر شورای عالی اداری به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور، جهانگیری مجدداً وزرا و دولتمردان را به افزایش واگذاری‌ها و کوچک‌سازی دولت دعوت کرده است. نمونه مطلوب جهانگیری در این میان گویا واگذاری‌های وزارت بهداشت بوده چراکه او از عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای چابک‌سازی و اصلاح نظام اداری در این وزارتخانه، قدردانی کرده و گفته: اصلاح نظام اداری از جمله برنامه‌های مهمی است که در دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به آن معطوف شده و تکالیف مشخصی برای دستگاه‌های اجرایی تعیین شده است.

تاکید جهانگیری در این نشست، بر واگذاری امور غیرحاکمیتی به بخش خصوصی است. نسخه‌ای که بارها بر اجرای آن در اقتصاد ایران تاکید شده اما دولت همچنان نه‌تنها امور غیرحاکمیتی را واگذار نکرده، بلکه در جزئی‌ترین امور همچنان دخالت دارد. نمونه بارز آن باز شدن پای هیات دولت و شخص رئیس جمهور در ماجرای گرانی تخم‌مرغ بود. دخالت دولت در این امور تا آنجا پیش رفته که روحانی دستور رسیدگی به قیمت تخم‌مرغ را شخصاً صادر کرد. دستوری که به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شد!

جهانگیری گفته برنامه واگذاری امور غیرحاکمیتی به بخش غیردولتی و خرید خدمت از آنان، حجم زیادی از بار دولت را کاهش می‌دهد و منجر به به‌کارگیری نیروی انسانی با کارآمدی بیشتر می‌شود. او گفته انتظار داریم که همه دستگاه‌ها به تعهدات خود در چارچوب اصلاح نظام اداری به خوبی عمل کنند و بخش‌های مختلف این برنامه به‌خصوص توسعه دولت الکترونیک را به صورت جدی پیگیری کنند.