شناسه خبر : 32480 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ناامنی را علاج کنید

توصیه‌های مقام معظم رهبری به دلسوزان عراق و لبنان

رهبر انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین لطمه به یک کشور را سلب امنیت آن دانستند و با اشاره به برنامه‌ریزی دشمنان برای آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه گفتند: عامل این خباثت‌ها و کینه‌ورزی‌های خطرناک، شناخته‌شده هستند و در پشت این قضایا، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتوانه پول برخی کشورهای مرتجع منطقه قرار دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در مراسم مشترک دانش‌آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) حفظ امنیت را مسوولیت مقدس و حساس نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برشمردند و با اشاره به طراحی دشمنان برای سلب امنیت از برخی کشورهای منطقه گفتند: دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولویت اصلی آنان، علاج ناامنی است و مردم این کشورها نیز بدانند مطالبات بحق آنها فقط در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تامین است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به تبیین مختصات یک ملت آزاده پرداختند و گفتند: ملتی که آزادانه اراده و آزادانه عمل کند و منافع حقیقی خود را به‌درستی تشخیص دهد و با استقلال، اراده و عمل، آن منافع را تامین کند، یک ملت آزاده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از مختصات ملت آزاده را «تاثیر نپذیرفتن از تخریب محاسباتی دشمن» خواندند و افزودند: یکی از برنامه‌های دشمن، تغییر محاسبات مسوولان و موثران فکری و همچنین آحاد مردم است تا منافع حقیقی و ملی خود را نتوانند به ‌درستی تشخیص دهند. رهبر انقلاب اسلامی لازمه تاثیر نپذیرفتن از تخریب محاسباتی دشمن را «بصیرت» دانستند و تاکید کردند: اگر چشم باز و هوشیاری نباشد، نه می‌توان منافع حقیقی و راه رسیدن به آن را تشخیص داد و نه می‌توان فردی را که باید این ‌بار بزرگ را به‌دوش بکشد، به‌درستی شناخت.

ایشان در جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده چند نکته را بیان کردند: ۱- به دشمن نباید اعتماد کرد و نباید به او خوش‌بینی ساده‌لوحانه داشت. ۲- نباید لحظه‌ای از تحرکات دشمن چشم برداشت و غافل شد. ۳- نباید دشمن را ناتوان و حقیر شمرد، بلکه باید آن را در اندازه‌های خود شناخت و برای مقابله آماده بود. ۴- نباید به پیروزی‌ها غرّه شد، چراکه یک لحظه غفلت می‌تواند همانند جنگ احد، پیروزی را تبدیل به شکست کند حتی با حضور پیامبر(ص) در میدان.