شناسه خبر : 30781 لینک کوتاه

آماده مذاکره‌ایم

ایران فروش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین را متوقف کرد

هفت ماه پیش، حسن روحانی در سازمان ملل اعلام کرده بود استراتژی ایران، تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض و تهدید در برابر تهدید است. او در سالروز خروج آمریکا از برجام، خبر جدیدی را اعلام کرد؛ کاهش تعهدات ایران به برجام. اما تاکید کرد ما آغازگر نقض تعهد نبودیم و آغازگر جنگی نخواهیم بود، اما به هر متجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد. در چارچوب برجام همچنان آماده مذاکره‌ایم؛ نه یک کلمه بیشتر و نه کمتر.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت اعلام کرد: آمریکا ابتدا می‌خواست با خروج از برجام ایران را وادار کند که روز بعد از برجام خارج شود تا پرونده را به شورای امنیت ببرد و فشار بر ایران تشدید شود. اما همان زمان دوستان ما و کشورهای اروپایی از ما درخواست کردند که به آنها مهلتی بدهیم ما هم به درخواست آنها پاسخ مثبت دادیم. قرار بود که چند هفته صبر کنیم که چند ماه صبر کردیم. براساس بندهای 26 و 36 برجام چهار نوبت با پنج کشور باقی‌مانده در چارچوب برجام مذاکره کردیم. دوستان ما قدم‌های خوبی در این مدت برداشتند اما کافی نبود.

روحانی گفت: نمی‌شود یک کشور به تکالیفی عمل کند ولی از حق خودش برخوردار نشود. لذا طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی، از طرف من پنج نامه به سران پنج کشور باقی‌مانده در برجام ارسال شد. امروز اعلام کردیم از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم، صرف‌نظر خواهیم کرد. هر زمان مواد غنی‌شده ما به 300 کیلوگرم می‌رسید، اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در قبال آن کیک زرد می‌گرفتیم. هر وقت آب سنگین ما از 130 تن تجاوز می‌کرد، آن مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم، از امروز این دو فروش را متوقف می‌کنیم.

او تصریح کرد: امروز نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم. امروز، روز پایان برجام نیست، اما روز گام جدید در برجام و در چارچوب برجام است. ما 60 روز به شرکای برجام مهلت داده‌ایم. اگر آنها ظرف 60 روز پای میز مذاکره آمدند و به نتیجه رسیدیم و به منافع اصلی‌مان مخصوصاً نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد؛ غنی‌سازی سطح 67 /3 را حفظ نمی‌کنیم و نسبت به اراک هم تصمیم خواهیم گرفت.

روحانی گفت: در پیامی که به پنج کشور دادیم به صراحت گفتیم که اگر بخواهند از این اقدام ما بهانه‌جویی کنند و پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با یک اقدام بسیار قاطع روبه‌رو خواهند شد و این اقدام قاطع را نیز در این نامه برای پنج کشور توضیح دادم.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها