شناسه خبر : 30543 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نوتردام در آتش

ظریف: از اینکه قسمتی از بقعه نمادین پرستش خدای یگانه ویران شد، ناراحتم

میانه هفته گذشته شهر پاریس شاهد آتش‌سوزی مهیب یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی فرانسه بود؛ کلیسای جامع نوتردام هشت ساعت در آتش سوخت. پاریس در حالی مرکز توجه رسانه‌ها در پی این آتش‌سوزی بود که در طول یک‌سال گذشته صحنه درگیری شدید جلیقه‌زردها و دولت فرانسه بود. حالا بسیاری از تحلیلگران معتقدند شاید حادثه آتش‌سوزی توانسته باشد تا حدودی نگاه‌های انتقادی به دولت امانوئل ماکرون را خنثی کند.

حادثه آتش‌سوزی کلیسای نوتردام علاوه بر اینکه مصیبت بزرگی برای مردم فرانسه و علاقه‌مندان به تاریخ این کشور است، برای بسیاری از گردشگران و خوانندگان آثار ادبی فرانسه در دیگر نقاط جهان نیز حادثه‌ای شوک‌آور بود و بسیاری را به واکنش واداشت. در میانه این واکنش‌ها البته توئیت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا حاشیه‌ساز شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال انتشار خبر آتش‌سوزی هولناک کلیسای نوتردام پاریس، بلافاصله در توئیتی ضمن تاسف‌بار خواندن این حادثه، خواستار اقدام فوری ماموران آتش‌نشانی برای مهار شعله‌های آتش شد و پیشنهاد داد که «شاید لازم باشد از هواپیماهای آب‌پاش برای خاموش کردن آتش استفاده شود». بعد از این توئیت، کاربران فضای مجازی ترامپ را دست انداختند و با او شوخی کردند اما آتش‌نشانان و نهادهای تامین ایمنی شهری پاریس بلافاصله در پاسخ به پیشنهاد دونالد ترامپ نوشتند: «صدها نفر از نیروی‌های آتش‌نشانی شهر پاریس هرچه در توان دارند را به‌کار می‌برند تا آتش کلیسای نوتردام را مهار کنند. از هر روش و وسیله‌ای استفاده می‌شود به جز هواپیماهای آب‌پاش. در صورت استفاده از هواپیماهای آب‌پاش، کل ساختمان کلیسا فرو خواهد ریخت.» آتش‌نشانی پاریس در توئیت دیگری توضیح داد که «وزن آب و فشار ناشی از ریزش آب از بالا، چارچوب ساختمان کلیسا را تضعیف و به ساختمان‌های اطراف نیز آسیب وارد خواهد کرد». عملیات مهار آتش کلیسای جامع نوتردام هشت ساعت طول کشید و در نهایت در ساعت ۴ بامداد روز سه‌شنبه هفته پیش آتش‌نشانان توانستند حریق را مهار کنند. با این حال رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنش به این حادثه گفت کار بازسازی کلیسای نوتردام که شب گذشته دچار آتش‌سوزی بزرگی شد، تا پنج سال دیگر به اتمام خواهد رسید.

در ایران نیز موضوع مورد توجه عده‌ای بود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس در توئیتر نوشت: ناراحت شدم از اینکه قسمتی از نوتردام، بقعه نمادینی که به پرستش خدای یگانه‌مان اختصاص داشت و ما را از طریق شاهکار ادبی ویکتور هوگو به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کرد، پس از ایستادگی در جنگ‌ها و انقلاب، پس از ۸۰۰ سال ویران شده است. افکار ما با مردم فرانسه و تمام مسیحیان کاتولیک است. همچنین سفارت فرانسه در ایران از ابراز همدردی وزیر امورخارجه کشورمان در رابطه با آتش‌سوزی کلیسای نوتردام قدردانی و تاکید کرد که این بنای تاریخی یک میراث جهانی است.