شناسه خبر : 27373 لینک کوتاه

همه علیه فساد

معاون اول رئیس‌جمهور: فساد هویت نظام را تهدید می‌کند

معاون اول رئیس‌جمهور، این روزها چندان خبرساز نیست. آن زمان‌هایی هم که حرفی می‌زند و خبری می‌سازد، از روی نگرانی است. گاه از انتقادات بی‌سابقه‌ای که به دولت می‌شود گله می‌کند، گاه از کارشکنی‌ها و گاه از فساد.

معاون اول رئیس‌جمهور، این روزها چندان خبرساز نیست. آن زمان‌هایی هم که حرفی می‌زند و خبری می‌سازد، از روی نگرانی است. گاه از انتقادات بی‌سابقه‌ای که به دولت می‌شود گله می‌کند، گاه از کارشکنی‌ها و گاه از فساد. هشدارهای اسحاق جهانگیری در خصوص فساد اگر بیشتر از دیگر هشدارها نباشد، کمتر نبوده است. جهانگیری بارها و بارها در خصوص فساد نگران‌کننده سیستم اداری در ایران هشدار داده و حالا آغاز مجدد تحریم‌ها او را بیش از گذشته نگران کرده و سبب شده او این‌بار هم در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی بر مبارزه با فساد تاکید کند. جهانگیری در این جلسه گفت: در شرایط تحریم زمینه‌های بروز فساد بیش از زمان‌های دیگر است اما همان‌طور که بارها تاکید شده است باید با عزم جدی پرچم مبارزه با فساد را همواره بالا نگه داریم و با همت همه مسوولان، دامن نظام را از مفاسد پاک کنیم. چراکه فساد، هویت نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید می‌کند و باید با مسدود کردن همه روزنه‌های بروز فساد، از ناامیدی مردم و لطمه به منافع و حیثیت ملی جلوگیری کنیم.

ایران تجربه نامطلوبی از فسادهای دوره تحریم دارد و نگرانی از ظهور بابک زنجانی‌ها را بارها اعلام کرده. جهانگیری هم در این جلسه بر همین موضع تاکید کرد و گفت: متاسفانه در دوره گذشته و در ایام تحریم شاهد وقوع تخلف‌ها و بروز مفاسد اقتصادی کلان به بهانه دور زدن تحریم‌ها بودیم که علاوه بر آسیب به منافع ملی، موجب نارضایتی مردم هم شد. از همه مسوولان می‌خواهم با آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای عملی تمام مساعی خود را در جهت جلوگیری از وقوع فساد در شرایط جدید به‌کار بندند.

وی با بیان اینکه همکاری دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باید در سطحی باشد که مدیران بتوانند با ریسک‌پذیری و بدون دغدغه تصمیمات لازم برای پیشبرد برنامه‌های خود را اتخاذ کنند، گفت: مدیریت بحران توام با ریسک‌پذیری در دوران تحریم یک اصل است و اگر دستگاه‌های اجرایی از تصمیم‌گیری سریع و مطابق با شرایط روز باز بمانند اداره کشور با دشواری روبه‌رو خواهد شد. البته مدیران اجرایی کشور نباید احساس کنند که در شرایط تحریم عده‌ای قصد مچ‌گیری و برخورد با آنها را دارند، در عین حال باید سازوکاری اندیشیده شود تا ضمن نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی زمینه برای بروز هرگونه فسادی از میان برود.