شناسه خبر : 21624 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

صنعت نفت ایران برای خیز دوم خود آماده می‌شود

شاگرد اول پسابرجام

«صنعت نفت ایران پس از افزایش تولید و بازپس گرفتن سهم خود از بازار جهانی در دوران پساتحریم برای خیز دوم خود آماده می‌شود.» این سخنی بود که وزیر نفت ایران در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عنوان کرد.

«صنعت نفت ایران پس از افزایش تولید و بازپس گرفتن سهم خود از بازار جهانی در دوران پساتحریم برای خیز دوم خود آماده می‌شود.» این سخنی بود که وزیر نفت ایران در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عنوان کرد. نمایشگاهی با حضور 2500 شرکت داخلی و 1500 شرکت خارجی از 37 کشور دنیا. 

داستان آنچه دولت یازدهم در سال 92 از دولت قبل تحویل گرفت داستان پرآب چشم مردان کابینه است. ماجرایی که آنها هر بار بخشی از آن را عنوان می‌کنند. زنگنه در این مراسم هم نقبی به آن روزها زد و گفت: «وقتی در میانه سال ٩٢ وارد وزارت نفت شدم، نه فرد ناآشنایی به نفت بودم و نه در کار سطح وزارت فرد کم‌سابقه‌ای بودم. اما آنچه در نفت دیدم مرا شگفت‌زده کرد، وضع آن روز برایم قابل تصور نبود. بعید می‌دانم در هیچ دورانی، این میزان منابع مالی وارد صنعت نفت شده و به نحوی ناکارآمد هم هزینه شده باشد. ما وقت طولانی را صرف کردیم تا روابط را تا حدی که امکان‌پذیر است، تنظیم کنیم.» در مقابل شرایط سال 92، زنگنه از اوضاع مطلوب صنعت نفت کنونی در پساتحریم گفت و اعلام کرد پس از تحولات ایجاد‌شده در صنعت نفت، این نیروی پیشران اقتصادی برای یک جهش به پیش، آماده است؛ او گفت: چنانچه امروز مشاهده می‌شود، سازندگان و پیمانکاران داخلی مرتبط با صنعت نفت توانایی بالایی دارند. این ظرفیت‌ها نه‌تنها می‌تواند در توسعه صنعت نفت ایران بلکه در صورت ایجاد فضای مناسب روابط بین‌المللی، در منطقه هم نقش سازنده و مناسبی ایفا کند. افتتاح 11 فاز در پارس‌جنوبی، افزایش دو برابری ظرفیت تولید پارس جنوبی، افزایش گاز تحویلی به نیروگاه‌ها و تبدیل شدن ایران به صادرکننده نفت گاز از واردکننده آن از جمله دستاوردهایی بود که زنگنه عنوان کرد. اما او در این مراسم تنها نبود. علی لاریجانی، رئیس مجلس هم درکنار او بود تا پیام سیاسی به سرمایه‌گذاران خارجی بدهد. رئیس قوه مقننه در سخنرانی خود بارها به شرایط امروز ایران و امنیت پایدار کشور برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز اشاره کرد تا پیام خود را به تمام سرمایه‌گذارانی که برای حضور در صنعت نفت و گاز ایران به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری چشم دوخته‌اند، ارسال کند. او بر «حمایت نظام» از کسانی که می‌خواهند در این بخش کار کنند تاکید کرد و «موضوع نفت، گاز و پتروشیمی» را مورد توجه همه بخش‌های نظام و سیاست پایدار ایران اعلام کرد.  

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها