شناسه خبر : 33367 لینک کوتاه

احتمال سوءاستفاده از وام ازدواج

سه منشأ بوی نامطبوع تهران آرادکوه، دام‌گستران و فاضلاب جنوب شهر معرفی شدند

چند هفته بعد از انتشار مجدد بوی نامطبوع در تهران، استاندار تهران از شناسایی متهمان بوی نامطبوع تهران در کمیته تخصصی خبر داد. انوشیروان محسنی‌بندپی در گفت‌وگو با فارس، درباره آخرین اقدامات صورت‌گرفته در خصوص شناسایی بوی نامطبوع در تهران، گفت: تاکنون بیش از چهار جلسه رسمی در خصوص شناسایی انتشار بوی نامطبوع در تهران برگزار شده است و از تمامی دستگاه‌های مختلف از جمله محیط زیست،‌ شهرداری تهران، اداره آب و فاضلاب، اداره گاز و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط در جلسه حضور داشتند و گزارش خود را ارائه داده‌اند. وی گفت: تاکنون سه منشأ بوی تهران از جمله آرادکوه، دام‌گستران و فاضلاب جنوب تهران مورد بررسی قرار گرفته است و هر یک از دستگاه‌های ذی‌ربط گزارشی درباره این سه منشأ داده‌اند. استاندار تهران گفت: در حال حاضر با توجه به گزارش دستگاه‌ها به قطع مشخص نشده است کدام یک از این منشأها نقش بیشتری در انتشار بوی نامطبوع در تهران دارد. محسنی‌بندپی بیان داشت: بنابر این مقرر شد کارگروهی با حضور اساتید دانشگاه‌های مختلف در خصوص بررسی انتشار بوی نامطبوع تشکیل شود و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله شهرداری تهران، آب و فاضلاب و دام‌گستران اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرار دهند و امیدواریم بتوانیم در ماه آینده این موضوع را تعیین تکلیف کنیم و اقدامات لازم را در جهت کاهش انتشار بوی نامطبوع در تهران به سرانجام برسانیم. وی خاطرنشان کرد: آنچه مشخص شده است این است که این بو از جنوب تهران متصاعد می‌شود و به مناطق مرکزی پایتخت نیز می‌رسد و این سه منشأ اعلام‌شده نیز از متهمان اصلی بوی تهران هستند و دستگاه‌های ذی‌ربط آن نیز وظیفه دارند همکاری لازم را برای شناسایی این بو انجام دهند و با هرگونه خللی در این خصوص برخورد قانونی می‌شود.

اعتراض به بازداشت «نجفی» در دیوان عالی و احتمال نقض رای

وکیل مدافع «محمدعلی نجفی» گفت: به‌رغم وعده دادگاه که گفته بود؛ قبل از ابلاغ دادنامه وثیقه را می‌پذیرد، آن را نپذیرفته به همین دلیل این موضوع را به دیوان عالی کشور اعلام کردیم. حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با فارس، گفت: پرونده موکلم پس از فرجام‌خواهی به شعبه 41 دیوان عالی کشور ارجاع شده و در حال بررسی است. وی افزود: اعتقاد ما بر این است که رای برخلاف قوانین موضوعه صادر شده و احتمال نقض بالای آن وجود دارد. گودرزی با بیان اینکه در صدور این رای قانون مراعات نشده، گفت: برخلاف نص قانون، رای صادر شده اما تصمیم‌گیرنده ما نیستیم و قضات باید نظر نهایی خود را بدهند و این در حالی است که در فرجام‌خواهی دلایل خود را اعلام کرده‌ایم. این وکیل دادگستری گفت: یکی از دلایلی که مطرح شده این است که طبق قانون هر کسی اسلحه خود را تحویل دهد، دو درجه باید تخفیف بگیرد اما اصلاً دادگاه به آن ورود نکرده در حالی که در کیفرخواست چندین بار این موضوع آمده است. وی تصریح کرد: اگر دادگاه به این موضوع ورود می‌کرد، پرونده از تعدد خارج می‌شد و حبس 3 تا 10 سال صادر نمی‌شد و به‌جای آن حکم به سه سال حبس داده می‌شد و در عین حال اگر جهات کیفیت مخفف رعایت می‌شد، حکم حبس به زیر سه سال می‌رفت و اگر یک تا دو درجه تخفیف نیز لحاظ می‌شد، حبس یک تا دو سال می‌شد. این در حالی است که یکی از مستشاران اقلیت رای را از تعدد خارج کرده و حکم به سه سال حبس داده است. گودرزی با اشاره به اینکه دلایل قتل شبه‌عمد نیز در جای خود مطرح شده، گفت: ظرف چند هفته آینده رای دیوان عالی مشخص خواهد شد.

بررسی درخواست‌های بازبینی «بسته معیشتی»

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی با بیان اینکه افرادی که در ماه گذشته اعتراض خود را در سامانه معیشتی ثبت کردند می‌توانند تا ۳۰ دی برای مشاهده نتیجه و در صورت لزوم درخواست بازبینی مجدد اقدام کنند گفت: درخواست بازبینی مجدد، شش ماه آتی بررسی می‌شود. حسین میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه آن دسته از افرادی که در لیست یارانه‌بگیران نبودند و متقاضی دریافت بسته معیشتی هستند تا ۳۰ دی‌ماه فرصت دارند که به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند، گفت این مهلت تا روز گذشته تعیین شده بود که تا ۳۰ دی تمدید شده است. وی افزود: افرادی که در ماه گذشته اعتراض ثبت کردند نیز می‌توانند برای مشاهده نتیجه به سامانه معیشتی مراجعه کرده و شماره ملی سرپرست، شماره حساب واریز یارانه و شماره ملی یکی از اعضای خانوار را به همراه تصویر امنیتی وارد کنند و درخواست بازبینی مجدد بدهند. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی درباره درخواست بازبینی مجدد توضیحات بیشتری داد و گفت: به عنوان مثال ممکن است فردی به نیابت از شخص دیگری کار مالی انجام دهد. اگر وی تصور می‌کند تا شش ماه آینده می‌تواند حساب تجاری و شخصی‌اش را منفک کند و مشمول دریافت بسته معیشتی شود، می‌تواند درخواست بازبینی بدهد. این درخواست بازبینی طی شش‌ماه آتی بررسی می‌شود و اگر فرد مشمول شود، بسته به وی تعلق خواهد گرفت.

گاندوها در خطرند

یک فعال محیط زیست معتقد است سیل سیستان و بلوچستان وضعیت گونه جانوری «گاندو» را که فقط 200 تا 300 سر از آنها وجود دارد به شدت تهدید می‌کند. سعید سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سیلی که از ابتدای امسال چند نقطه کشور را تحت تاثیر قرار داد و اکنون نیز در منطقه سیستان و بلوچستان بحران آفریده، گفت: ابتدا باید ببینیم چه عاملی باعث شده طی سال‌های اخیر با این میزان از وقوع سیل مواجه باشیم. وی ادامه داد: باران‌های معمول و غیرمعمول همیشه وجود داشته و در سالیان دور مردم بومی مناطق به سیل به عنوان یک عامل مخرب نگاه نمی‌کردند، بلکه باران و سیلابی که در بالادست شکل می‌گرفته همواره نقش تغذیه‌کننده تالاب‌ها را در پایین‌دست داشته است. سلیمانی بی‌مهری انسان به طبیعت طی سال‌های اخیر را عامل بروز سیلاب‌های شدید و مخرب اخیر دانست و عنوان کرد: به دلیل آسیب‌های جدی که به طبیعت وارد کردیم، میزان تاب‌آوری طبیعت برای نشان دادن رفتار مناسب در برابر بارندگی بسیار کاهش یافته و دچار آسیب جدی شده است. وی با بیان اینکه از دست رفتن جنگل‌ها، درختان و پوشش گیاهی بیشترین نقش را در این زمینه دارد، یادآور شد: در مناطق دارای پوشش جنگلی، نفوذ آب به خاک و زمین یا همان جذب آب حدود 40 برابر بیشتر از مناطقی که پوشش گیاهی آنها از دست رفته، رخ می‌دهد.

افزایش سوءاستفاده از وام ازدواج در نبود نظارت‌ها

معاون امور جوانان، وزیر ورزش و جوانان گفت: مخالف افزایش وام ازدواج نیستیم، اما از آنجا که نظارت درستی بر این وام نیست، امکان سوءاستفاده از آن بسیار زیاد است. محمدمهدی تندگویان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: قانونگذار، وقتی وام ازدواج را به عنوان تسهیلات برای ازدواج جوانان افزایش می‌دهد و با توجه به بهره کم آن در مقابل دیگر وام‌ها آن را تبدیل به یک وام ارزشمند می‌کند، باید مقرراتی را قرار دهد تا امکان سوءاستفاده از آن گرفته شود زیرا ممکن است قابل خرید و فروش شود، یا ممکن است یک خانواده فقیر برای دریافت این وام دختر خود را به عقد فردی درآورده و وام را بدون اینکه حق و حقوقی به دخترشان بدهند، دریافت کنند. وی ادامه داد: هیچ‌گونه نظارتی بر وام ازدواج نداریم، بانک‌ها فقط برای پرداخت این وام یک عقدنامه دریافت می‌کنند که می‌توان آن را به قیمت بسیار پایینی تهیه کرد و هیچ نظارتی مبنی بر اینکه این وام برای چه چیزی هزینه می‌شود، وجود ندارد. معتقدم قانونگذار باید در تعیین قانون و افزایش وام ازدواج به همه موارد توجه کند. تندگویان تصریح کرد: وقتی قانونگذار هر سال مبلغ وام ازدواج را افزایش می‌دهد، حتماً باید مصوبات نظارتی، محدوده سنی و سایر موارد دیگر نیز رعایت شود زیرا جامعه هدف ما برای ترویج ازدواج به‌طور قطع سنین زیر ۱۵ سال یا بیش از ۶۰ سال نیست و جوانانی است که برای ازدواج با مشکل مواجه هستند. وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ که وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت، دریافت‌کنندگان وام ازدواج در سنین کمتر از ۱۵ سال که فقط شامل دختران می‌شود، در حدود سه تا چهار برابر افزایش یافت، این در حالی است که ممکن است در سال گذشته هم همین تعداد ازدواج کرده باشند، اما وام ازدواج دریافت نکرده باشند.

هشت هزار کودک کار و خیابانی در کشور شناسایی شد

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت که این سازمان اکنون به تنهایی با هشت هزار کودک کار و خیابانی در کشور مواجه است. محمد علی‌گو در جمع کارشناسان و نمایندگان اورژانس اجتماعی استان مازندران در ساری افزود: متاسفانه اگر تمامی نهادها وظایف خود را در قبال کودکان کار به‌درستی انجام می‌دادند، امروز با چنین وضعیتی روبه‌رو نبودیم. وی با اعلام اینکه کودکان کار مهم‌ترین دغدغه بهزیستی کشور هستند و به شدت هم این سازمان و توانایی‌های آن را درگیر خود کرده‌اند، گفت: باید رسیدگی به کودکان کار به یک مطالبه ملی تبدیل شود چون همه دستگاه‌های حاضر در ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان دارای شرح وظیفه هستند و لازم است به آن عمل کنند. علی‌گو همچنین به نحوه رسیدگی به کودکان کار اشاره کرد و گفت: بررسی‌ها و سال‌ها تجربه نشان داده است که برخورد پلیسی با پدیده کودکان کار جوابگو نیست. وی افزود: سازمان بهزیستی به دنبال راهکاری است که بدون برخورد پلیسی و با محوریت توانمندسازی خانواده و کودک در بحث اشتغال با پدیده کودکان کار و خیابان مواجه شود.

انتقاد وزارت بهداشت از به‌هم‌ریختگی دکل‌های مخابراتی

مسوول پرتوهای وزارت بهداشت از به‌هم‌ریختگی گسترده دکل‌های مخابراتی انتقاد کرد. به گزارش ایلنا، نشست خبری شرکت ارتباطات مشترک شهر با حضور فرهاد کاظمی مدیرعامل شرکت ارتباطات شهر، علی گورانی مسوول پرتوهای وزارت بهداشت و خوش‌مکانی نماینده سازمان انرژی اتمی در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد. «علی گورانی» مسوول پرتوهای وزارت بهداشت در این نشست گفت: برای تغییر رفتار نیاز به تغییر افکار است و ما در دنیایی هستیم که کتمان کردن تقریباً غیرممکن است. همزمان با پیشرفت تکنولوژی جهان مهاجرت عجیب انسان‌ها از فضای باز به بسته رخ داده، به‌طوری که بیش از ۹۰ درصد زندگی ما در فضای بسته سپری می‌شود. وی افزود: بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت با اطلاعات افراطی و تفریطی که به افراد می‌دهیم حال آنها را خیلی بد می‌کنیم. مسوولان باید به کلام خود وضوح دهند. این مهاجرت پدیده شومی از نظر سلامت به افراد تحمیل کرده به نام بیماری مرتبط با خانه‌ها که بر اساس آن آلوده‌ترین محل‌های زندگی ما خانه‌های ما هستند که یکی از این عوامل ارتباطات الکترونیکی است و هرچه به سمت هوشمندی می‌رویم و سیستم وایرلس بیشتر می‌شود مجبوریم انرژی را از فضا وارد کنیم که مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند. نباید مشکلات را کتمان کرد بلکه باید آنها را تفکیک و برعهده بگیریم.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها