شناسه خبر : 31880 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اجتماعی)

هفته‌ای دو قلاده ببر در جهان از قاچاقچیان کشف می‌شود

ایسنا نوشت: گزارش‌های بین‌المللی حاکی از آن است که در هفته دو قلاده ببر که به طور غیرقانونی قاچاق می‌شوند کشف و ضبط شده و این تنها بخش ناچیزی از تعداد ببرهایی است که تلف می‌شوند. در نتایج این مطالعه که در نشست ۱۸۳ کشور کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض خطر منتشر شده، آمده است: از سال ۲۰۱۲ در میزان کشفیات لاشه، پوست و استخوان‌های ببرها افزایش قابل توجهی مشاهده شده است. کمتر از ۴۰۰۰ قلاده ببر در حیات‌وحش وجود دارد اما بیش از ۷۰۰۰ قلاده در مزارع پرورش ببر هستند که اغلب به محیط باغ‌وحش شباهت دارد. همچنین در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ در ۳۲ کشور محصولات و فرآورده‌های ۲۳۵۹ قلاده ببر کشف و ضبط شده است.

عصبانیت کیهان این‌بار از لیلی رشیدی

کیهان نوشت: اسامی داوران سی و دومین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان اعلام شد. اما نکته عجیب، قرار گرفتن نام «لیلی رشیدی» در بین داوران بود. علاوه بر اینکه جای سوال است که چرا بازیگری که سال‌هاست حضوری در سینمای کودک و نوجوان نداشته و کارنامه‌اش خالی از آثار و نقش‌های قابل توجهی است، نامش در میان داوران این جشنواره دیده می‌شود، وی مدتی قبل تصویر بی‌حجاب خود را در فضای مجازی منتشر کرده بود. لیلی رشیدی این اقدام غیرشرعی را با هدف حمایت از پوشش نامناسب ستاره اسکندری و نگار جواهریان انجام داده بود. اینکه در فاصله اندکی پس از این اقدام، از لیلی رشیدی برای داوری در جشنواره‌ای دعوت شده، پرسشی است که باید پاسخ داده شود.

«کابل‌شهر» ایران

همشهری نوشت: مهاجران همه‌جا حس غربت و غریبی دارند اما اینجا در نزدیک‌ترین نقطه به مرز افغانستان (دوغارون) گلشهر برای مهاجران افغان حال و هوای وطن دارد و به مرور زمان طی سال‌ها آن را به کابلی کوچک تبدیل کرده‌اند. آنها این شهرک را مثل خاک خود می‌دانند؛ سرزمینی کوچک، آرام و بی‌حاشیه. در نقشه گلشهر است اما به کابل‌شهر معروف شده؛ مختصاتی از حاشیه شرقی شهر مشهد که اهالی آن می‌گویند روی‌هم‌رفته با روستاهای اطراف ده‌ها هزار مهاجر افغانستانی دارد. نسبت جمعیت ایرانی‌ها به افغانستانی‌ها 10 به 100 است؛ یعنی به ازای هر 10 ایرانی، ۱۰۰ نفر افغانستانی در این شهرک زندگی می‌کنند. دست‌کم یک هفته زمان می‌خواهد تا بتوان همه کوچه پس‌کوچه‌های این شهرک را گز کرد.

ترانه و شهاب حسینی دستمزد «شهرزاد» را پس می‌دهند؟

خبرآنلاین نوشت: با محکومیت هادی رضوی تکلیف دستمزدی که بازیگران «شهرزاد» گرفته‌اند چه می‌شود؟ مهدی دواتگری که در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه 3 صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که رد مال کدام بخش از سرمایه‌های رضوی را شامل می‌شود، توضیح داد: آیا ترانه علیدوستی و شهاب حسینی دستمزد شهرزاد را پس می‌دهند؟ ماده 2 قانون می‌گوید اگر مالی یا وجهی به طریق نامشروع به دست آمده باشد، علاوه بر رد اصل مال، قانونگذار تصریح کرده که فرد مرتکب به چند ماه تا چند سال حبس یا پرداخت دو برابر وجوه دریافتی محکوم می‌شود و این حکم قانونی است.

دراین پرونده بخوانید ...