شناسه خبر : 25614 لینک کوتاه

دوباره بی‌هوا، دوباره خوزستان

برداشت ۱۵۰ میلیون‌دلاری از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها

خوزستان در طول هفته گذشته به‌سختی نفس کشید. گردوغبار شدید در این استان ده‌ها نفر را راهی بیمارستان کرد و به تعطیلی مراکز آموزشی و اداری منجر شد.

خوزستان در طول هفته گذشته به‌سختی نفس کشید. گردوغبار شدید در این استان ده‌ها نفر را راهی بیمارستان کرد و به تعطیلی مراکز آموزشی و اداری منجر شد. فعال شدن کانون‌های گردوخاک در کشورهای عربستان و عراق، و تشکیل توده گردوخاکی که به ایران رسید، همزمان با فعال شدن کانون‌های داخلی گردوخاک هوا را از مردم بسیاری از شهرهای خوزستان گرفت. سوم بهمن‌ماه روزنامه «شهروند» در گزارشی از این پدیده نوشت: «آسمان بسیاری از شهرهای خوزستان چهار روز است در غباری پوشیده شده که غلظتش حتی تا ۶۶ برابر حد مجاز هم گزارش شده است. غبار نارنجی چنان غلیظ شد که ظهر دیروز شعاع دید در اهواز به دو کیلومتر کاهش پیدا کرد. ادامه وضع خطرناک در خوزستان، که از کانون‌های داخلی و خارجی نشأت می‌گرفت، نفس‌کشیدن را به‌ امری عادی تبدیل کرد به چالشی که زندگی اهالی این استان را فلج کرده است. در این چهار روزِ سخت، بارش خاک یک هزار و ۳۰۰ نفر از اهالی را راهی بیمارستان‌ها کرد. مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و ادارات در بعضی از شهرهای خوزستان تعطیل بودند و مسابقات فوتبال هم لغو شدند.»

دامنه هجوم گردوخاک محدود به آسمان خوزستان نبود. استان‌های ایلام،‌ لرستان و کردستان نیز هفته گذشته در گردوغبار نفس کشیدند. اما بیشترین توجهات به این پدیده با انتشار خبری از حذف بودجه مقابله با گردوغبار برانگیخته شد. خبری که کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد. بر اساس گزارش ایسنا این مقام مسوول با اشاره به آخرین وضعیت بودجه سازمان محیط زیست در سال ۹۷ اظهار کرد: پیشنهاد بودجه برای سازمان حفاظت محیط زیست دارای چند بخش است. در حوزه جاری پیشنهاد ۵۷ میلیارد‌تومانی سازمان تقریباً مورد موافقت قرار گرفته است. البته اعتبارات استانی محیط زیست مستقل است و جداگانه لحاظ می‌شود. او با اشاره به پیشنهاد سازمان محیط زیست برای پیش‌بینی بودجه گردوغبار در سال ۹۷ تصریح کرد: در لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با گردوغبار جنوب کشور از جمله خوزستان در نظر گرفته شده بود که متاسفانه از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حذف شد. شافعی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست امسال با تدبیر شخص رئیس‌جمهور پیشنهاد جدیدی در لایحه بودجه دولت گنجانده بود گفت: ابتکار جدید اختصاص دو میلیارد دلار برای «ساماندهی پسماندهای خانگی، آبخیزداری و بهسازی محیط زیست» است که این موضوع ذیل جدول بند «و» تبصره ۴ لایحه بودجه دیده شده بود که متاسفانه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد را حذف کرد.

بودجه مقابله با گردوغبار حذف نمی‌شود

این خبر واکنش‌های شدیدی به دنبال داشت و در گفت‌وگوی تلویزیونی هفته گذشته رئیس‌جمهوری حذف اعتبار گردوغبار از لایحه بودجه 97 از سوالاتی بود که از روحانی پرسیده شد. اما رئیس‌جمهوری در پاسخ گفت: نمی‌توانم بگویم حذف شده است؛ به این دلیل که انجام اقدامات در بودجه داده‌شده، در کمیسیون تلفیق انجام گرفته است و این بودجه باید به صحن علنی مجلس برود، برخی از موارد هم هست که باید اقدامات دیگری انجام دهیم؛ آن جاهایی که از صندوق باید استفاده کنیم، ما به هر قیمتی باشد تامین خواهیم کرد. چنین خبری ندارم که حذف شده باشد ولی بر فرض اگر خبر درست باشد من به عنوان رئیس‌جمهوری به مردم قول می‌دهم که این طرح را به هر قیمتی باشد سال آینده ادامه خواهیم داد؛ البته مجلس هم همیشه همکاری با ما داشته و به این مساله توجه دارد که چقدر اهمیت دارد. ایرنا در این‌باره به نقل از غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، نیز نوشت: برخلاف مطالب مطرح‌شده، بودجه مقابله با گردوغبار جنوب کشور از لایحه بودجه 97 حذف نشده است. با توجه به اینکه صندوق توسعه ملی به عنوان محل تامین این بودجه پیش‌بینی شده است باید مقررات و مراحل قانونی برداشت از این صندوق برای این طرح اعمال شود. تخصیص از صندوق توسعه ملی نیاز به مجوز و طی یکسری تشریفات اداری دارد و دولت و مجلس به جد پیگیر این موضوع هستند تا این موضوع حل شود و مردم خوزستان نگران نباشند. ایسنا نیز به نقل از غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ نوشت: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی خواهد ماند.

برداشت از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها

دو روز پس از انتشار این اخبار، نماینده مردم آبادان در مجلس از اذن رهبری برای برداشت اعتبار ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردهای خوزستان خبر داد. خبرگزاری مهر با انتشار این خبر نوشت: جلیل مختار از اجازه رهبر معظم انقلاب برای اختصاص اعتبار ۱۵۰ میلیون‌دلاری از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها خبر داد و گفت: لازمه تحقق اعتباری که دولت در لایحه بودجه ۹۷ برای ریزگردها لحاظ کرده نیازمند تامین اذن رهبری بود؛ بنابراین کمیسیون تلفیق این مصوبه را از دستور کار کمیسیون تلفیق خارج و تصویب نکرد، حال با پیگیری نمایندگان خوزستان، رهبری اذن تامین اعتبارات این حوزه را صادر فرمودند. خوشبختانه مقام معظم رهبری اجازه و اذن برداشت ۱۰۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها و همچنین ۵۰ میلیون دلار برای بهسازی برق خوزستان را از طریق صندوق توسعه ملی صادر کردند که قطعاً این موضوع تاثیر بسزایی در مقابله با این معضل و بهبود وضعیت هوای خوزستان خواهد داشت.

سرنوشت یک اصلاح

اصلاحاتی که شهرداری تهران در چند هفته اخیر به دنبال اعمال آن در مدیریت ترافیک پایتخت بود، هفته گذشته با تغییراتی به تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران رسید. روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «اصلاح ناتمام طرح ترافیک» در این باره نوشت: «پیشنهاد ترافیکی شهرداری، با اصلاح ناتمام در شورای حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران به پیش‌مصوبه تبدیل شد. طبق پیش‌مصوبه طرح ترافیک ۹۷، ورود به محدوده طرح در سال آینده مشمول «سقف تردد» است؛ به‌طوری‌که در هر روز فقط ۱۰۳ هزار خودرو با خرید مجوز روزانه اجازه ورود به محدوده را دارند. این حجم، ۲۰ درصد نسبت به امسال کاهش یافته است. ۶۱ درصد از مجوزهای ۹۷ به «شاغلان دارای وضعیت اضطرار به لحاظ الزام به تردد در محدوده طرح» اختصاص دارد.» در همین حال محمدعلی نجفی در پاسخ به ایسنا درباره اجرای طرح ترافیک جدید گفت: «طرح ترافیک جدید از فروردین سال آینده اجرا می‌شود و در حال حاضر شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران آن را به تصویب رسانده، البته طرح تصویب‌شده با طرح اولیه متفاوت است. چراکه ما برای همراهی بیشتر برخی اجزای آن را حذف کردیم. در شورای شهر تهران نیز کلیات آن به تصویب رسیده و امیدواریم ظرف یکی دو هفته آینده جزئیات آن نیز در شورا طرح شود. در حال حاضر مانعی برای اجرای این طرح از فروردین سال آینده وجود ندارد. با اجرای این طرح بر اساس پیش‌بینی ما ۲۰ تا ۲۵ هزار دستگاه ورودشان به محدوده طرح کاهش پیدا می‌کند که به تبع آن درآمد شهرداری از این محل کاهش پیدا می‌کند.» اما حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت، در اظهاراتی متفاوت با شهردار، گفت: «آنچه به شما می‌توانم بگویم این است که طرح جدید ترافیک با طرح قدیم تفاوت عمده‌ای ندارد و تنها پلیس به شهرداری تهران اجازه داده است تا 20 هزار طرح روزانه بیشتر فروش داشته باشد. او در پاسخ به این سوال که چرا به‌رغم نبود تفاوت عمده در طرح جدید ثبت‌نام برای طرح ترافیک آغاز نشده است، گفت: این موضوع را دوستان شهرداری باید جواب بدهند اما آنچه شهرداری مد نظر داشت این بود که پول طرح ترافیک را از قبل نگیرند بلکه در همان روز مبلغ ورود به طرح ترافیک پرداخت شود.» محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزیر کشور، نیز گفت: «طرح باید در شورای شهر تصویب شود و هنوز نهایی نیست. همچنین بایستی نظر پلیس هم در این طرح تامین شود. قرار شد دوربین‌هایی برای پایش نصب کنند و شهرداری نیز موظف شد قبل از اجرای طرح، دوربین‌ها را نصب کند، ضمن اینکه این طرح به طور طبیعی تفاوت فاحشی با سال جاری ندارد.» به گفته افشانی طرح جدید به گونه‌ای است که هیچ افزایش قیمتی نسبت به سال جاری ندارد و اگر افراد رعایت کنند قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد که البته نهایتاً این موارد بایستی به شورای شهر تهران برود.

شکایت ناجا از شهرداری تهران

در پی اظهاراتی که شهردار تهران درباره تخلفات شهرداری تهران در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف مطرح کرده بود، هفته گذشته معاونت حقوقی نیروی انتظامی از شهرداری تهران شکایت کرد. بر اساس گزارش ایلنا دلیل این شکایت «ارائه گزارش‌های غیرواقعی درباره عقد قرارداد میلیاردی با ناجا در زمان انتخابات ریاست جمهوری» عنوان شده است. طبق گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی نیز در واکنش به این موضوع در جمع خبرنگاران گفت: «من اعلام نکرده بودم که با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قراردادی منعقد شده بلکه با فردی حقیقی که عضو دانشگاه پلیس بوده قرارداد بسته شده، در حقیقت با یک شخص حقیقی قرارداد را بسته‌ایم. این موضوع توسط مرکز ارتباطات ما نیز مورد تاکید قرار گرفت اما ظاهراً مسوولان ناجا به این نکته توجه نکرده‌اند و شکایتی را مطرح کردند.» شهردار تهران همچنین درباره وضعیت رضا صالحی‌امیری که همزمان با معاونت شهرداری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک نیز انتخاب شده و این همزمانی انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته، گفت: «آقای صالحی‌امیری از معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران استعفا دادند اما ما می‌خواهیم از نیروی فکری ایشان استفاده کنیم. از این‌رو استعفای ایشان پذیرفته می‌شود اما به عنوان مشاور از نیروی فکری ایشان استفاده خواهیم کرد.»

حمله به دو روحانی در شهر قم

ساعت 17 روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه فردی در شهر قم با ضربه چاقو دو روحانی را مجروح کرد. ایسنا نوشت: «یک فرد پس از آتش زدن خودرو پیکان، به سمت عابران حمله کرد و با چاقو دو روحانی را مضروب کرد.» خبرگزاری میزان نیز نوشت: مهدی کاهه، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم، در رابطه با حمله یک فرد به دو شهروند شهر قم از شناسایی و دستگیری این فرد خبر داد. وی گفت: بر اساس تحقیقات مقدماتی مشخص شده است که این فرد از اهالی و ساکنان استان قم نبوده و در زمان وقوع جرم به دلیل مصرف شیشه تعادل روحی و روانی نداشته است. خوشبختانه دو شهروند مضروب که روحانی بوده‌اند بلافاصله پس از این اتفاق به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان سرپایی قرار گرفتند. وی در رابطه با آتش زدن خودرو از سوی این متهم نیز گفت: خودرو مذکور مربوط به خود متهم بوده که به دلیل توهم داشتن قصد داشته خود و ماشین را به آتش بکشد که در حین خودسوزی ماموران نیروی انتظامی مانع این اقدام شدند. بر اساس استعلام‌های اولیه این فرد جزو اراذل و اوباش نبوده و هیچ ارتباطی هم به اغتشاشات اخیر نداشته است.  

دراین پرونده بخوانید ...