شناسه خبر : 23036 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

زنان قشر آسیب‌پذیر دنیا

مادران بی‌سواد فرزندان تحول‌ساز تربیت نمی‌کنند

زنان قشر آسیب‌پذیر دنیا در مقوله آموزش هستند زیرا در بسیاری از کشورهای فقیر این قشر از تحصیل و اشتغال محروم هستند و تحت سلطه مردان خانواده مجبور به زندگی و ادامه حیات هستند.

زنان قشر آسیب‌پذیر دنیا در مقوله آموزش هستند زیرا در بسیاری از کشورهای فقیر این قشر از تحصیل و اشتغال محروم هستند و تحت سلطه مردان خانواده مجبور به زندگی و ادامه حیات هستند. این بازماندن از تحصیل باعث شده تا فرزندانی که تربیت می‌کنند هم از نظر آگاهی و توانایی در سطح بالایی قرار نداشته باشند و مشکل فقر و ضعف فردی و اجتماعی در کشورهای فقیر نسل به نسل ادامه پیدا کند.

 به گزارش سازمان ملل متحد نرخ بی‌سوادی زنان در دنیا بیش از نرخ بی‌سوادی مردان است. این بی‌سوادی که ریشه در ضعف فرهنگی و اقتصادی دارد، خود عامل دیگری در عقب افتادن مردم از مسیر رشد است. 

نرخ بی‌سوادی زنان در قاره آفریقا بیش از دیگر کشورهاست و در قاره سبز و آمریکا کمترین نرخ بی‌سوادی در میان زنان مشاهده می‌شود.

به گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ میلادی نرخ سواد زنان در دنیا برابر با 2 /82 درصد بود و زنان آفریقایی با متوسط نرخ سواد ۵۵درصدی و زنان ساکن در کشورهای قاره آسیا با متوسط نرخ سواد 7 /58 درصد کمترین نرخ سواد را در تمام دنیا داشتند. البته قاره‌های آفریقا و آسیا یک تفاوت عمده با هم داشتند و آن تفاوت در اینجاست که نرخ سواد زنان آفریقایی طی ۵۰ سال اخیر رشد معناداری نداشته است ولی در قاره آسیا تغییرات زیادی در این نرخ مشاهده شده است.

چه کشورهایی بالاترین نرخ بی‌سوادی زنان را دارند؟

طبق این گزارش در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها ۱۱ درصد از زنان نیجر باسواد بودند و ۸۹ درصد بی‌سواد بودند. تعجبی ندارد که زنان این کشور بیشتر از زنان دیگر کشورها از فرآیند رشد اجتماعی عقب مانده‌اند. نیجر در فهرستی که کشورها را از نظر نرخ سواد زنان طبقه‌بندی کرده است، در جایگاه آخر قرار دارد.

سودان جنوبی با نرخ ۱۶‌درصدی زنان باسواد در مقابل ۸۴ درصد بی‌سواد در رتبه دوم قرار گرفته است و کشور گینه در این فهرست جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها 8 /22 درصد از زنان گینه باسواد بودند. این نرخ در کشور افغانستان برابر با 2 /24 درصد، در کشور آفریقای مرکزی 4 /24 درصد و در کشور بنین 3 /27 درصد بود.

تجارت-فردا-120

بعد از افغانستان، زنان در کشور پاکستان کمترین سطح سواد را در میان تمام زنان آسیایی داشتند. در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها 8 /45 درصد از زنان پاکستانی باسواد بودند و بیش از نیمی از این جمعیت از سواد محروم بودند. به همین دلیل است که مطالعات از شرایط نامناسب زندگی شمار زیادی از زنان پاکستان حکایت دارد و اغلب آنها قربانی رفتارهای خشونت‌آمیز و نادرست مردان‌شان هستند.

بی‌سوادی زنان در آفریقا

آفریقا را می‌توان مهد بی‌سوادی زنان دانست. در این قاره سهم زنان بی‌سواد از زنان باسواد بیشتر است و بیشترین نرخ بی‌سوادی زنان در آفریقای مرکزی مشاهده می‌شود. در این قاره شاهد بالا بودن سطح تبعیض جنسیتی هستیم که یک دلیل عمده آن بی‌سوادی زنان و ناتوانی‌شان در تامین نیازهای شخصی و خانوادگی‌شان است. تنها استثنا در این قاره، کشور آفریقای جنوبی است که نرخ سواد زنان در این کشور برابر با 1 /93 درصد است و باز هم با کشورهای صنعتی که نرخ سواد زنان در آنها بیش از ۹۸ درصد است فاصله زیادی دارد ولی این موفقیت در قاره آفریقا، چشمگیر و قابل توجه است. بدترین کشور، نیجر است که تنها ۱۱ درصد زنان آن باسواد هستند و مابقی حتی توانایی خواندن و نوشتن ندارند. مشخص است که در این کشور اغلب زنان در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کنند و فرزندانی هم که تربیت می‌کنند، از نظر میزان اعتماد به نفس و توانایی در سطحی نیستند که بتوانند تغییرات بزرگی در جامعه ایجاد کنند.

از دیگر کشورهای آفریقایی که نرخ بی‌سوادی زنان در آنها بسیار بالاست می‌توان به این کشورها اشاره کرد: کنگو که ۵۰ درصد زنان آن باسواد هستند، موزامبیک که 4 /45 درصد زنان آن باسواد هستند، ماداگاسکار که 6 /62 درصد زنان آن باسواد هستند و اتیوپی که تنها 1 /41 درصد از زنان در این کشور سواد دارند.

 بی‌سوادی زنان در قاره آفریقا معضلی بسیار جدی است که جامعه جهانی بر ضرورت مقابله با آن تاکید زیادی کرده است ولی با گذشت ۵۰ سال از تلاش جهانی برای افزایش سطح سواد زنان در قاره آفریقا هنوز سهم زیادی از ساکنان این کشور بی‌سواد هستند. نکته مهم این است که نرخ سواد زنان در قاره آفریقا به طور متوسط کمتر از ۵۵ درصد است یعنی نیمی از این جمعیت نه‌تنها توان خواندن و نوشتن ندارند بلکه نمی‌توانند مطالبات اولیه و اصلی خود را مطرح کنند و برای به دست آوردن آن تلاش کنند.

تجارت-فردا-120-2

نرخ بی‌سوادی زنان در آسیا

در قاره آسیا هم زنان زیادی از آموزش محروم هستند ولی پیشرفت‌های ایجادشده در این منطقه در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده است. ایران یکی از کشورهایی است که در ۵۰ سال اخیر توانست زمینه را برای افزایش آموزش زنان فراهم کند. طبق گزارش سازمان ملل که بر مبنای اطلاعات سال ۲۰۱۵ میلادی است، 5 /82 درصد زنان باسواد بودند که از نرخ سواد زنان در دنیا بالاتر بود ولی هنوز تا رسیدن به نرخ سواد زنان در کشورهای صنعتی فاصله زیادی داشت.

بدترین کشور آسیایی از نظر سطح سواد زنان، کشور افغانستان است که تنها 2 /24 درصد زنان در این کشور باسواد بودند. پاکستان با نرخ سواد 8 /45، نپال با نرخ 1 /53، هند با نرخ 6 /60 و یمن با نرخ ۵۵ درصد در میان کشورهایی قرار داشتند که بیشترین زنان بی‌سواد را در قاره آسیا داشتند. 

دراین پرونده بخوانید ...