شناسه خبر : 13017 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نگاهی به زندگی ژاکوب مارشاک

استاد مودیلیانی

ژاکوب مارشاک متولد ۲۳ جولای ۱۸۹۸، اقتصاددان آمریکایی است که ملیت اوکراینی داشت و به عنوان پدر اقتصاد‌سنجی شناخته می‌شود.

شیوا عشق‌الهی

ژاکوب مارشاک متولد ۲۳ جولای ۱۸۹۸، اقتصاددان آمریکایی است که ملیت اوکراینی داشت و به عنوان پدر اقتصاد‌سنجی شناخته می‌شود.
ژاکوب مارشاک در کی‌یف به عنوان پسر یک جواهر‌فروش متولد شد. در طول تحصیلش به حزب سوسیال‌دموکرات منشویک ملحق شد و به یکی از اعضای انجمن بین‌المللی منشویک تبدیل شد. در سال 1918 در جمهوری Terek از جماهیر شوروی، وزیر کار بود و در سال 1919 به آلمان مهاجرت کرد. جایی که در برلین و هایدلبرگ به تحصیل پرداخت. طی سال‌های 1922 تا 1926 او یک روزنامه‌نگار بود و در سال 1928 به موسسه‌ای آلمانی پیوست. او سپس دوباره به انگلستان مهاجرت کرد و به آکسفورد رفت و در دانشکده آمار آکسفورد مشغول به تدریس شد (که توسط بنیاد راکفلر تامین مالی می‌شد) و در سال 1940 به او اجازه مهاجرت به آمریکا را دادند. پس از تدریس در «مدرسه جدید برای تحقیقات اجتماعی» در سال 1943 او به دانشگاه شیکاگو رفت. در دانشگاه شیکاگو نیز رهبری کمیسیون کوئلس را بر عهده داشت که کنث اَرو نیز عضو دیگر آن بود. مارشاک سپس به دانشگاه ییل رفت و در نهایت در UCLA بازنشسته شد.
ژاکوب مارشاک یکی از اعضای جامعه اقتصاد‌سنجی بود که در سال ۱۹۴۴ به عنوان معاون رئیس انجمن و در سال ۱۹۴۵ به عنوان رئیس انجمن فعالیت کرد و همکاری‌اش را با انجمن تا سال ۱۹۴۹ ادامه داد. او در کمیته اجرایی کنفرانس پژوهشی «درآمد و ثروت» از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۷ خدمت کرده است و در سال ۱۹۴۸ رئیس آن شد. او معاون رئیس انجمن آمار آمریکا و رئیس بخش آمار دانشگاه شیکاگو و سردبیر همکار مجله انجمن آمار آمریکا بود و در سال ۱۹۴۷ به عنوان عضو همکار در این انجمن انتخاب شد. او در کمیته اثرات اجتماعی انرژی اتمی در موسسه تحقیقات علوم اجتماعی طی سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ مشغول به کار بود و مطالعاتی نیز درباره انرژی اتمی از جنبه اقتصادی انجام داد. مارشاک همچنین یکی از اعضای تحریریه اکونومتریکا و از سال ۱۹۵۱ از اعضای تحریریه مجله مترواکونومتریکا بود و با مجله «اقتصاد سیاسی» هم همکاری داشته است. در سال ۱۹۷۲ با همکاری روی رادنر «نظریه تیم» را بیان کردند. مارشاک حدوداً به ۱۲ زبان مسلط بود و مدتی قبل از مرگش به ریاست انجمن اقتصادی آمریکا درآمد. او روز ۲۷ جولای سال ۱۹۷۷ میلادی و در ۷۹سالگی در اثر سکته مغزی درگذشت.
منبع:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jacob_Marschak

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها