شناسه خبر : 1007 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شاگرد مودیگلیانی اقتصاد را دگرگون کرد

رابرت جیمز شیلر، اقتصاددان آمریکایی متولد ۲۹ مارس سال ۱۹۴۶ میلادی است که کتاب‌هایش در زمینه امور مالی و اقتصاد رفتاری، در زمره پرفروش‌ترین کتاب‌های آکادمیک دنیاست.

رابرت جیمز شیلر
رابرت جیمز شیلر، اقتصاددان آمریکایی متولد 29 مارس سال 1946 میلادی است که کتاب‌هایش در زمینه امور مالی و اقتصاد رفتاری، در زمره پرفروش‌ترین کتاب‌های آکادمیک دنیاست. او که هم‌اکنون به عنوان استاد رشته اقتصاد در دانشگاه ییل آمریکا تدریس می‌کند، تحصیلاتش را در سال 1967 میلادی در دانشگاه میشیگان به اتمام رسانید و برای تکمیل تحصیلاتش به دانشگاه ام‌آی‌تی رفت تا مدرک دکترای رشته اقتصاد را دریافت کند.
تحصیلات شیلر در مقطع دکترا با ارائه تز دکترایش در زمینه انتظارات عقلایی و ساختار نرخ‌های بهره، در سال 1972 میلادی به پایان رسید. استاد راهنمای وی در این مقطع فرانکو مودیگلیانی بود که فردی اثرگذار در علم اقتصاد و در زندگی حرفه‌ای شیلر بوده است. رابرت شیلر از سال 1982 میلادی تدریس در دانشگاه ییل را آغاز کرد و هنوز هم به این شغل ادامه می‌دهد. در فاصله سال‌های 1972 تا 1982 میلادی او در مدرسه اقتصادی لندن و دانشگاه پرینستون و دانشگاه مینه‌سوتا به تدریس مشغول بود و در این سال‌ها مطالعات زیادی در حوزه اقتصاد رفتاری و مالیه رفتاری انجام داد. البته جهت‌گیری اصلی این مطالعات در زمینه بازار مسکن و مدیریت ریسک بود که کمک بزرگی در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی بنگاه‌های کوچک و بزرگ بود. او مقالات و کتاب‌های زیادی تالیف کرده است که از جمله آنها می‌توان به کتاب فاینانس و جامعه خوب اشاره کرد که در سال 2012 میلادی چاپ شد.
دومین کتاب وی «غریزه حیوانی: چگونه روان انسان اقتصاد را هدایت می‌کند» نیز از دیگر کتاب‌های مطرح اوست. از دیگر کتاب‌ها می‌توان به «بازارهای کلان: ایجاد موسسات برای مدیریت بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصادی جامعه» و «نوسانات بازار» اشاره کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها