شناسه خبر : 973 لینک کوتاه

فولکس واگن فقط در آمریکا باید ۱۵ میلیارد دلار خسارت بپردازد

گران‌ترین تقلب صنعت خودرو؟

با اعلام خبر میزان خسارتی که فولکس‌واگن قرار است به خریداران آمریکایی خودروهای معیوب تولید این شرکت بپردازد، ماجرای این غول خودروسازی جهان، وارد مرحله جدیدی شد.

با اعلام خبر میزان خسارتی که فولکس‌واگن قرار است به خریداران آمریکایی خودروهای معیوب تولید این شرکت بپردازد، ماجرای این غول خودروسازی جهان، وارد مرحله جدیدی شد. سال گذشته، معلوم شد این خودروساز آلمانی از نرم‌افزاری روی خودروهای تولیدی خود استفاده می‌کند که میزان آلایندگی را در زمان تست خودرو، بسیار کمتر از واقعیت نشان می‌دهد. رسوایی که این شرکت را تا مرز ورشکستگی پیش برد، روی فروش تقریباً تمام خودروسازان جهان اثر گذاشت و به عوض شدن مدیرعامل شرکت انجامید. حالا مسوولان فولکس‌واگن خبر از توافق با مقامات رسمی آمریکایی داده‌اند. بر اساس این توافق فولکس‌واگن کلیه خودروهای مشکل‌دار را تعمیر کرده یا از مالکان آن خریداری می‌کند و بنا به شرایط اتومبیل و قیمت قبل از اعلام مشکل، مبلغی بین پنج تا 10 هزار دلار به مالکان پرداخت می‌کند. حالا که اعداد و ارقام و میزان خسارات واضح‌تر شده‌‌اند، به نظر می‌رسد کل این رسوایی برای فولکس‌واگن هزینه‌ای حدود 15 میلیارد‌دلاری تنها در ایالات متحده داشته باشد. حدود 10 میلیارد دلار آن صرف تعمیرات، بازخرید و پرداخت خسارت به مالک خودروهای معیوبی خواهد شد که در این کشور به فروش رسیده است و بقیه آن نیز صرف پرداخت جریمه در نظرگرفته‌شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده و همچنین سرمایه‌گذاری روی تحقیقات برای ساخت خودرویی با آلایندگی صفر خواهد شد. ماتیاس مولر، مدیرعامل فعلی فولکس‌واگن، در سخنانی به مناسبت اعلام این توافق اظهار داشت: «این توافق اگرچه گام مهمی به جلو است اما ما می‌دانیم هنوز کارهای زیاد و زمان طولانی در پیش داریم تا بتوانیم اعتماد مردم به شرکت را بازسازی کنیم.»
حدود 475 هزار نفر در ایالات متحده یکی از مدل‌های معیوب فولکس‌واگن را خریداری کرده‌اند. طبق توافق انجام‌شده، مالکان خودروها هستند که انتخاب می‌کنند تمایل دارند سیستم سوخت اتومبیل خود را تعمیر کنند یا آن را به شرکت سازنده مرجوع کنند. در صورت تمایل خریدار به مرجوع کردن اتومبیل قیمت آن بر اساس قیمت سپتامبر سال گذشته میلادی (درست قبل از آشکار شدن نقص خودروها) به مالک پرداخت خواهد شد. علاوه بر این، چه مالک خودرو خود را بازگردانده و پول دریافت کند و چه خواستار تعمیر آن شود، باز هم مبلغی بین 5100 تا 10 هزار دلار به عنوان غرامت دریافت خواهد کرد، همچنین مالک می‌تواند غرامت اعلام‌شده از طرف شرکت را نپذیرفته، و خود به تنهایی و به عنوان شخصیتی حقیقی، از فولکس‌واگن شکایت کند.
تمام این هزینه‌ها، هنوز تنها جزیی از زیانی است که این رسوایی بر فولکس‌واگن تحمیل کرده است. بعد از اینکه معلوم شد شرکت از نرم‌افزاری برای تقلب استفاده کرده‌، سود خالص قبل از کسر مالیات این شرکت به حدود 3 /1 میلیارد دلار در سال مالی 2015 رسید در حالی که سال 2015 این رقم در حدود 15 میلیارد دلار بود. وقتی توجه کنید که این توافق 15 میلیارد‌دلاری، هزینه پرداخت خسارت و جریمه تنها در ایالات متحده است و 11 میلیون خودرو معیوب فولکس در سراسر جهان وجود دارد، بیشتر به وسعت زیان مالی این تولیدکننده بزرگ خودروهای سواری پی خواهید برد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها