شناسه خبر : 759 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چرا جمهوریخواهان با بیمه اوباما مخالفند؟

کابوس خدمات درمانی

هنگامی که سخن از طرح اصلاح خدمات درمانی به میان می‌آید، جمهوریخواهان از توهم فاجعه رنج می‌برند. آنها بدون هیچ دلیلی و بدون در نظر گرفتن حقایق، فقط می‌دانند که قانون خدمات درمانی محکوم به شکست است.

پل کروگمن*

هنگامی که سخن از طرح اصلاح خدمات درمانی به میان می‌آید، جمهوریخواهان از توهم فاجعه رنج می‌برند. آنها بدون هیچ دلیلی و بدون در نظر گرفتن حقایق، فقط می‌دانند که قانون خدمات درمانی محکوم به شکست است. اندکی پیش، میچل مک کانل، رهبر اقلیت سنا، طرح درآمد برابر را رد کرد فقط به این منظور که «موضوع بحث را از کابوس اوباماکر عوض کرده باشد»؛ در همان روز گروه تحقیقاتی مستقل رند (RAND) نتیجه مطالعاتش را منتشر کرد که طبق آن «تعداد بزرگسالان آمریکایی تحت پوشش بیمه از سپتامبر سال ۲۰۱۳ تا نیمه ماه مارس سال ۲۰۱۴، 3/9 میلیون نفر افزایش داشته است». چه کابوسی! با احتساب کودکان و افرادی که در نیمه آخر ماه مارس ثبت‌نام کرده‌اند، رقم بسیار بزرگ‌تری به دست می‌آید.
اگرچه اوباماکر به هر چیزی جز کابوس شبیه است، ولی در زمینه خدمات درمانی اتفاقات کابوس‌گونه‌ای در حال اتفاق است. روح پلیدی بر آمریکای مدرن سایه افکنده که طرح اصلاح بیمه سلامت آن را نمایان کرده است. اجازه بدهید که با اخبار خوب این طرح اصلاح شروع کنیم. نخست اینکه ثبت‌نام‌ها رو به افزایش است. مجموعه ارزیابی‌های مختلف -انجام‌شده توسط موسسه شهری، گالوپ و Rand- همگی نشان می‌دهند پوشش وسیعی صورت گرفته است. اگر هرکدام از شاخص‌ها به صورت مستقل مورد بررسی قرار بگیرند شاید اهمیتی نداشته باشند ولی در کنار هم تصویری از پیشرفت اساسی را ترسیم می‌کنند.
اما صبر کنید: آنهایی که در این میان چیزی از دست داده‌اند چطور؟ پاسخ اینکه این موضوع بسیار کوچک و ناچیزی است که با پروپاگاندای جمهوریخواهان بزرگ‌نمایی شده است. بررسی‌های Rand نشان می‌دهد کمتر از یک میلیون نفر که پیش از این تحت پوشش بیمه‌های خصوصی بوده‌اند، بیمه‌شان را از دست داده‌اند و می‌توان بحث کرد که دلیل بسیاری از این انتقال‌ها نیز اوباماکر نبوده است. بیشتر داستان‌های ترسناکی که به عنوان ابزار تبلیغاتی با حمایت برادران کوک بر ضد ‌اصلاحات انتشار یافته‌اند، فاقد هرگونه ارزش هستند و به نظر می‌رسد این نوع اتفاقات وحشتناک، نادر هستند .
هنوز به چندین ماه نیاز است تا بتوانیم تصویر کاملی داشته باشیم ولی آنچه واضح است اینکه تعداد آمریکایی‌هایی که تحت بیمه نبوده‌اند به طور چشمگیری کاهش یافته است، حتی در ایالت آقای مک کانل. نزدیک به ۴۰ درصد از جمعیت فاقد بیمه در کنتاکی تحت پوشش درآمده‌اند و انتظار می‌رود افراد بیشتری نیز تا سال آینده ثبت‌نام کنند.
جمهوریخواهان به وضوح از عهده پاسخگویی به این پیشرفت‌ها بر‌نمی‌آیند. آنها نمی‌توانند جایگزینی برای اوباماکر پیشنهاد کنند و نکات مثبت لایحه «حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه» همانند تحت پوشش قرار دادن افرادی که سابقه بیماری دارند، غیرممکن است مگر با خرید بیمه و استفاده از یارانه‌ها که آن نیز مورد تنفر جمهوریخواهان است.
استراتژی سیاسی آنها بدین‌گونه است که پیشنهاداتی نامفهوم درباره جایگزینی اصلاحات ارائه دهند و منتظر شکست این طرح باقی بمانند. اگر این طرح با شکست مواجه نشد چطور؟ در این صورت هیچ ایده‌ای ندارند که چه باید بکنند.
اما در سطح ایالت‌ها، فرمانداران و قانونگذاران جمهوریخواه می‌توانند از گسترش خدمات درمانی (Medicaid) جلوگیری کنند و از اعطای بیمه سلامت به میلیون‌ها آمریکایی آسیب‌پذیر خودداری به عمل بیاورند. آنها از این موقعیت با لذت استفاده کرده‌اند: بیشتر ایالات تحت کنترل جمهوریخواهان، که بیش از نیمی از کشور را دربر می‌گیرد، مانع توسعه مدیکید شده‌اند و نتیجه اینکه تعداد آمریکایی‌هایی که بیمه نیستند در ایالاتی که مدیکید را پذیرفته‌اند در مقایسه با ایالاتی که آن را رد کرده‌اند، به سرعت رو به کاهش است.
آنچه به چشم می‌آید این حقیقت است که عدم پذیرش این طرح صرفاً از روی بغض و کینه صورت می‌گیرد. دولت فدرال آماده است تا مخارج توسعه مدیکید را بپردازد، در نتیجه هیچ‌گونه هزینه‌ای بر عهده ایالات نیست و حتی جریان دلار را نیز به سمت‌شان هدایت می‌کند. جاناتان گروبر متخصص اقتصاد سلامت، یکی از معماران اصلی طرح اصلاح سلامت (که معمولاً فردی است بسیار آرام و با منشی ملایم)، اخیراً این‌گونه جمع‌بندی کرده است: ایالاتی که مدیکید را رد کرده‌اند «حاضرند میلیاردها دلار پولی را که به اقتصادشان تزریق می‌شود، نادیده بگیرند تا فقرا را مجازات کنند و این شرارت در نوع خود بی‌نظیر است».
داستان‌های ترسناک اوباماکر دروغ از آب در می‌آیند، اما به سادگی می‌توان افرادی را یافت که جان‌شان را از دست داده‌اند زیرا ایالت آنها از پذیرش مدیکید سر باز زده است. طبق تحقیقات، مرگ بر اثر رد برنامه بهداشتی مدیکید سالانه رقمی میان هفت هزار تا ۱۷ هزار نفر را دربر می‌گیرد.
از رهبران جمهوریخواه انتظار نمی‌رود تا خود اذعان کنند که رد توسعه طرح مدیکید اشتباه است و توجه به نیازهای مردم آمریکا به جمع‌آوری امتیاز سیاسی علیه اوباما ارجحیت دارد. همان‌گونه که پیشتر نیز اشاره کردم روح پلیدی بر آمریکای مدرن سایه افکنده است که طرح اصلاح بیمه سلامت آن را نمایان کرده است. این آشکارسازی -‌و نه خود طرح اصلاحات که به خوبی در حال پیشرفت است-‌ در حقیقت کابوس اوباماکر است.
* ستون‌نویس نیویورک‌تایمز

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید