شناسه خبر : 5766 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

افزایش معاملات و قیمت مسکن در آبان‌ماه چه پیامی دارد؟

چراغ سبز مسکن

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه ۱۳۹۵ که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به ۵ / ۱۲ هزار فقره رسید. بر اساس مشاهده این آمار در‌می‌یابیم که میزان معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۲ / ۲۱ و ۱ / ۴ درصد افزایش یافته است.

ساره ناصری
بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه 1395 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 5 /12 هزار فقره رسید. بر اساس مشاهده این آمار در‌می‌یابیم که میزان معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب 2 /21 و 1 /4 درصد افزایش یافته است. در میان این معاملات، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 2 /52 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 4 /16درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 6 /12 درصد بیشترین سهم را داشته‌اند. تعداد معاملات برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 4 /53 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 3 /13 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در آبان‌ماه 1395 معادل 1 /44 میلیون ریال بود که این رقم افزایش 3 /7درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.
شاخص کرایه مسکن اجاری که تقریباً هر ماه روندی صعودی را پشت سر می‌گذارد در آبان‌ماه 1395 نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 4 /10 و 3 /9 درصد رشد نشان می‌دهد.
index:1|width:620|height:413|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها