شناسه خبر : 3198 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مدیر خاورمیانه رنو از چگونگی ورود به بازار ایران می‌گوید

حاضریم پارس‌خودرو را بخریم اما نمی‌فروشند

پیمان کارگر هم‌اکنون در کنار مدیریت پروژه ایران و مدیر‌عامل رنو پارس، مدیر خاورمیانه رنو نیز هست. با این تجربه‌ها و همچنین ملیت ایرانی، کارلوس گون مدیرعامل رنو نیسان امید دارد تا بتواند وضعیت پروژه ایران را سامان دهد و رنو را در بازار خاورمیانه موفق کند.

در سال 89 پیمان کارگر برای نجات پروژه ایران راهی تهران شد. وی از نزدیکان کارلوس گون مدیر عامل رنو به شمار می‌رود و از استعدادهای مدیریتی این شرکت است. پیمان کارگر هم‌اکنون در کنار مدیریت پروژه ایران و مدیر‌عامل رنو پارس، مدیر خاورمیانه رنو نیز هست. با این تجربه‌ها و همچنین ملیت ایرانی، کارلوس گون مدیرعامل رنو نیسان امید دارد تا بتواند وضعیت پروژه ایران را سامان دهد و رنو را در بازار خاورمیانه موفق کند. البته در سال 89 بخش زیادی از مدیران رنو معتقد بودند پروژه ایران باید پایان یابد چون زیان‌ده و خطرناک است. اما پیمان کارگر تلاش زیادی کرد تا نظر مدیران رنو را نسبت به ایران تغییر دهد و موفق شد طرح شریک استراتژیک صنعت خودرو ایران برای رنو و همچنین تبدیل ایران به عنوان پایگاه تولید منطقه‌ای رنو در خاورمیانه را در جمع مدیران ارشد رنو به تصویب برساند. حالا پس از توافق ایران و قدرت‌های جهانی پیمان کارگر برنامه‌‌های زیادی برای رنو و صنعت خودرو ایران در سر دارد.
آقای کارگر برای بازگشتن به ایران چه برنامه‌ای دارید؟
شما می‌دانید که ما از ایران نرفته بودیم، در ایران بودیم تنها سرعت کارهایمان کم شده بود اما در این مدت سعی کردیم تولید را سر پا نگه داریم و در مدت دو سال گذشته برای تولید دو خودرو یکی در ایران‌خودرو و دیگری در پارس‌خودرو کار کردیم و هم‌اکنون هر دو خودرو در خط تولید هستند. تندر وانت در ایران‌خودرو و ساندرو در پارس‌خودرو تولید می‌شود. همچنین قرار است ساندرو آخر شهریورماه عرضه شود.

اینها که برنامه‌های تکراری قدیمی است. با توجه به رفع تحریم‌ها چه برنامه‌ای دارید؟
در حال حاضر ایران و 1+5 توافق کرده‌اند اما هنوز تحریم‌ها برداشته نشده است. از ابتدای سال بعد که تحریم‌ها برداشته می‌شود شاهد روزهای جدید خواهیم بود. تا آن زمان ما برنامه افزایش تولید داریم. هم‌اکنون تولید روزانه از 50 دستگاه به 250 دستگاه رسیده است و تا پایان سال میلادی به 500 دستگاه در روز می‌رسد. فعلاً به غیر از وانت تندر 90 و ساندرو در حال کار برای فروش نمونه‌های وارداتی رنو کیلیو و کپچر توسط ایران‌خودرو هستیم. البته این واردات برای محک زدن بازار و شناخته شدن این خودروها در بازار است و پس از دو سال این دو خودرو تولید خواهند شد. برنامه کوتاه‌مدت ما در سایپا هم به ساندرو برخواهد گشت. این خودرو دومین ستون محکم رنو پس از تندر 90 در ایران خواهد بود. برای واردات هم چون از مدیریت پیشین نگین خودرو راضی نبودیم، فشار زیادی آوردیم تا مدیریت این شرکت تغییر کند. حالا پس از تغییر مدیریت، این شرکت شرایط بهتری دارد. ما خودروهایی را که قصد تولید آن را نداریم یا می‌خواهیم با واردات بازار محک بزنیم اکثراً توسط نگین‌خودرو وارد خواهیم کرد. طی دو سال می‌خواهیم رنو کپچر و کیلیو را در ایران‌خودرو و مدل جدید داستر را در پارس‌خودرو عرضه کنیم، با این محصولات به علاوه تندر معمولی، فیس لیفت تندر 90، وانت تندر 90 و ساندرو ظرفیت 150 هزار دستگاهی در کارخانه شمالی ایران‌خودرو که محصولات رنو را تولید می‌کند و 150 هزار دستگاهی در پارس‌خودرو پر می‌شود و در آن زمان باید خطوط و کارخانه‌های جدید وارد مدار تولید رنو شوند. پیش‌بینی می‌کنیم شش ماه ساندرو کار داشته باشد تا به تیراژ حداکثری برسد. کپچر و کیلیو و داستر هم دو سال کار دارند. در سال آینده ما حداقل 150 هزار خودرو رنو را در ایران تولید می‌کنیم و دو سال دیگر به تولید 300 هزار دستگاه در سال خواهیم رسید. در کنار پلت‌فورم کیلیو و کپچر که پلت‌فورم B محسوب می‌شوند، ما برنامه بسیار جدی برای پلت‌فورم کلاس A داریم. می‌خواهیم خودرو مناسبی را برای جایگزین شدن با خودرو پراید ارائه دهیم. اینکه این خودرو در ایران‌خودرو تولید خواهد شد یا سایپا یا شرکت دیگری آن را تولید می‌کند یا رنو به‌صورت مستقیم وارد عمل خواهد شد، بحثی است که در شش ماه آینده مشخص می‌شود. فعلاً در حال مذاکرات فشرده هستیم اما قصد ما برای آوردن کوئید به عنوان خودرو جایگزین پراید جدی است. اگر ایران‌خودرو و سایپا هم این خودرو را نخواهد ما خودمان مستقیم وارد عمل خواهیم شد. برای پلت‌فورم C، داستر جدید و همچنین رنو سیمبل را در برنامه داریم.

چه برنامه‌ای برای مگان دارید؟
برای تولید مگان جدید که تا چند ماه دیگر وارد بازار اروپا می‌شود، هنوز زود است نظری دهم، اما اگر در بازار اروپا بازخورد خوبی داشته باشیم احتمالاً مگان جدید را هم در ایران تولید خواهیم کرد.

رنو سیمبل پلت‌فورم مشابهی با لوگان جدید دارد که در کلاس B است. چگونه قصد دارید یک خودرو در کلاس B را در کلاس C عرضه کنید؟
استراتژی جدید رنو این است که یک پلت‌فورم را برای دو کلاس بسازد، مثلاً پلت‌فورم مگان جدید که در کلاس D است با پلت‌فورم تالسمان که در کلاس E قرار دارد یکی است. رنو لوگان جدید و رنو سیمبل هم همین‌گونه هستند، لوگان در کلاس B و سیمبل در کلاس C است. رنو سیمبل در بازارهای جهانی فاصله قیمتی بین 1500 تا دو هزار یورو با لوگان جدید دارد. در ایران قصد داریم سیمبل را بین دو محصول تندر 90 و مگان قرار دهیم و این‌گونه بازار را کامل کنیم.

قیمت سیمبل چقدر خواهد بود. قطعاً قیمت وارداتی 70 میلیون تومان برای تولید بالاست، این‌طور نیست؟
نمی‌توانم قیمت بدهم ولی همان فاصله قیمتی را که لوگان و سیمبل در جهان دارند، در ایران حفظ خواهیم کرد. برای رنو سیمبل برنامه جدی تولیدش در ایران را داریم. فعلاً این خودرو را به صورت وارداتی توسط نگین خودرو می‌آوریم تا بازار را ارزیابی کنیم، در ادامه قصد تولید کردن این خودرو را در ایران داریم. رقیب احتمالی این خودرو هم پژو 301 است که حداقل 60 تا 70 میلیون تومان قیمت خواهد داشت اما رنو سیمبل بین 50 تا 60 میلیون تومان قیمت خواهد داشت. نیاز بازار خاورمیانه برای این خودرو را هم توسط تولیدات ایران تامین خواهیم کرد.

مردم از قیمت بالای خودرو ناراضی هستند. قصد ندارید قیمت تندر 90 را کاهش دهید؟
نهایت کاری که بتوانیم بکنیم ثابت نگه داشتن قیمت تندر 90 است. ما هر سال تورم داریم، قیمت مواد اولیه و دستمزد هم بالا می‌رود، پس سعی می‌کنیم با افزایش راندمان تولید تندر 90 گران‌تر نشود. البته هم‌اکنون در مورد قیمت وانت تندر 90 با ایران‌خودرو اختلاف‌نظر داریم. ایران‌خودرو قیمت وانت تندر 90 را 35 میلیون تومان در نظر گرفته ما نظرمان 31 میلیون تومان است و ایران‌خودرو باید قیمتش را کاهش دهد. باید به دنبال راهی باشیم که با قیمت 31 میلیون تومان روی این خودرو زیان ندهیم.
نهایت کاری که بتوانیم بکنیم ثابت نگه داشتن قیمت تندر ۹۰ است. ما هر سال تورم داریم، قیمت مواد اولیه و دستمزد هم بالا می‌رود، پس سعی می‌کنیم با افزایش راندمان تولید تندر ۹۰ گران‌تر نشود.


قیمت ساندرو چگونه خواهد بود؟
در همه جای دنیا ساندرو 500 تا 1000 یورو از تندر 90 گران‌تر است، در ایران هم همین‌طور خواهد بود. تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا پارس‌خودرو قیمت این خودرو را بالاتر نبرد و این فاصله بین تندر 90 و ساندرو مانند تمام جهان باشد.

قیمت داستر در زمان ساخت داخل چقدر خواهد شد، قطعاً این خودرو را اگر بخواهید در ایران بسازید دیگر نمی‌توانید آن را با قیمت 100 میلیون‌تومانی که هم‌اکنون از طریق واردات می‌فروشید عرضه کنید؟
با 100 میلیون تومان نهایت بتوانیم پنج هزار دستگاه در سال بفروشیم ولی ما می‌خواهیم این خودرو را 50 هزار دستگاه در سال تولید کنیم، برای این میزان باید قیمت را پایین بیاوریم البته الان نمی‌توانم قیمت دقیق بدهم و اگر مثلاً بگویم 70 یا 80 میلیون تومان خواهد شد بدون حساب‌کتاب حرف زده‌ام. برای این خودرو برنامه داریم داستر جدید را در پارس‌خودرو تولید کنیم. این خودرو از دو موتور 1600 سی‌سی و دو لیتری بهره خواهد گرفت، علت هم دارد چون ما برنامه صادراتی این خودرو را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از طریق ایران داریم، اگر مدل قدیمی این خودرو را که هم‌اکنون در حال واردات به ایران است، تولید کنیم نمی‌توانیم در بازار صادراتی تولیدات ایران را عرضه کنیم، پس حتماً مدل جدید این خودرو را در ایران تولید خواهیم کرد.

رنو کپچر و کیلیو زمانی که در ایران‌خودرو تولید شوند چه قیمتی خواهند داشت؟
داریم روی قیمت این خودرو کار می‌کنیم و هیچ چیزی قطعی نشده اما آنچه قطعی است قیمت کیلیو از کپچر 15 درصد ارزان‌تر خواهد بود.

فکر می‌کنید کیلیو می‌تواند در ایران بازار مناسبی داشته باشد. این خودرو در کلاس پژو 206 است و اگر مثلاً با قیمت 70 تا 80 میلیون تومان در ایران‌خودرو تولید و عرضه شود آیا مشتری خواهد داشت؟
باید توجه داشته باشید که مشتری کیلیو و پژو 206 با هم متفاوت است. این خودرو از زمین تا آسمان با پژو 206 متفاوت است و کلاس مشتریانش از پژو 206 بالاتر خواهند بود اما برای اینکه تولید کیلیو و کپچر اقتصادی باشد باید این دو خودرو حداقل 30 هزار دستگاه تولید شود. این دو خودرو از پلت‌فورم مشترکی استفاده می‌کنند. ایران‌خودرو هم قرار است بتواند از پلت‌فورم خودرو استفاده کند تا محصول جدید خود را روی آن طراحی کند احتمالاً این محصول کمی ارزان‌تر از کپچر و کیلیو خواهد بود. ساخت سه خودرو روی یک پلت‌فورم تولید داخل را به‌صرفه می‌کند. با ترکیب محصول ایران‌خودرو و کیلیو و کپچر از پلت‌فورم این خودرو 100 هزار دستگاه در ایران تولید خواهیم کرد. در ضمن برنامه صادراتی هم برای کیلیو و کپچر از طریق تولیدات رنو در ایران به خاورمیانه داریم که از این طریق می‌توانیم تیراژ را افزایش دهیم. فکر می‌کنم حداقل سالی دو هزار دستگاه از محصولات این پلت‌فورم را بتوانیم به کشورهای خاورمیانه از طریق ایران صادر کنیم.

اما آیا این تیراژ از نظر صنعتی صرفه اقتصادی برای ساخت داخل پلت‌فورم این خودرو دارد؟
با توجه به اشتراک پلت‌فورم بین سه محصول و تیراژ 100 هزار دستگاهی ما قادر خواهیم بود موتور، گیربکس و شاسی این خودرو را در ایران تولید کنیم.

هنوز شما نتوانسته‌اید گیربکس تندر 90 را در ایران تولید کنید، آنگاه چگونه درباره تولید و ساخت داخل این پلت‌فورم در ایران خوش‌بین هستید؟
ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم اما شرکت چرخشگر نتوانست این کار را بکند، با وزارت صنایع هم صحبت کرده‌ایم تا به این شرکت کمک شود ولی اگر از دوستان ناامید شویم، سریع به سراغ کارخانه دیگری برای تولید گیربکس خواهیم رفت. ما این مشکل را با مگاموتور هم داریم. آنها هنوز نتوانسته‌اند موتور تندر 90 را با ساخت داخل مناسبی عرضه کنند برای همین یکی از اولین برنامه‌های صنعتی رنو در ایران خرید بخش ساخت موتور رنو در مگاموتور است. اگر حاضر به فروش هم نشوند، ما ظرف شش ماه خودمان به سراغ خرید سایت دیگری خواهیم رفت.

برای کوئید هم قصد داخلی‌سازی پلت‌فورم را دارید؟
برای کوئید باید این اتفاق رخ بدهد. این خودرو برای اینکه بتواند جایگزین پراید شود باید بالای 80 درصد در ایران ساخت داخل شود. این خودرو هم‌اکنون در هند 95 درصد ساخت داخل شده است و با تکنولوژی روز و ایمنی بالا می‌تواند بهترین محصول برای جایگزین شدن با پراید باشد. قیمت این خودرو با توجه به امکاناتش بین 25 تا 30 میلیون تومان خواهد بود. فکر می‌کنیم تولید این خودرو ظرف مدت کمی به 100 هزار دستگاه در سال برسد و طی چند سال به تیراژ 300 هزار کوئید در سال خواهیم رسید.

برای صادرات از ایران دقیقاً چه برنامه‌ای دارید؟
به خاطر صادرات به کشورهای خاورمیانه ما محصولاتی را در ایران تولید می‌کنیم که همه جدی‌ترین مدل‌های رنو برای بازار خاورمیانه باشند چون نمی‌توانیم مثلاً تندر 90 را به امارات و قطر صادر کنیم اما داستر جدید، کپچر و کیلیو را می‌توانیم از طریق ایران به خاورمیانه صادر کنیم. بازارهای رنو تقسیم شده‌اند و هر بازار توسط یک تولیدکننده منطقه‌ای تامین می‌شود. در این تقسیم‌بندی خاورمیانه سهم ایران است و اگر محصولی در ایران تولید نمی‌شد از سایت‌های دیگر تولیدی تامین خواهد شد.

منظور شما دقیقاً از خاورمیانه کدام کشورهاست؟
خاورمیانه رنو کمی با خاورمیانه جغرافیایی فرق دارد. کشورهای شمال آفریقا در تقسیم‌بندی خاورمیانه رنو نیستند، البته مصر در این میان مورد خاص است. از نظر رنو خاورمیانه بحرین، قطر، امارات، عمان، عربستان، یمن، عراق، اردن، لبنان، سوریه و مصر است که نیاز این کشورها توسط ایران تامین خواهد شد البته سوریه به دلیل شرایط جنگی فعلاً در برنامه نیست. بازار خاورمیانه بدون در نظر گرفتن ایران، سالانه یک میلیون و 500 هزار دستگاه کشش دارد. ایران هم به‌تنهایی هم‌اکنون همین مقدار و در چند سال آینده یک میلیون و 800 هزار دستگاه کشش دارد که تا سال 2020 فکر می‌کنیم بازار ایران تا دو میلیون خودرو تقاضا داشته باشد. برای بازار خاورمیانه رنو سیمبل، داستر، کوئید، کپچر، کیلیو و اگر مگان در ایران تولید شود، مگان، از طریق ایران تامین خواهد شد. برای بازار عراق هم تندر 90 از ایران صادر خواهد شد.

انتقادی که به رنو وارد است این است که طبق قرار‌داد ال 90، صادرات 20‌درصدی را انجام نداده است، چرا؟
ما در یک بازه زمانی پنج هزار تندر از طریق ایران به عراق صادر کردیم ولی مشکل تحریم بود. وقتی ما نمی‌توانستیم نیاز بازار ایران را تامین کنیم چگونه می‌توانستیم صادر کنیم.

برای رنو سیمبل چه برنامه‌ای دارید؟
ما فعلاً این خودرو را از طریق نگین خودرو وارد کرده‌ایم تا بازار را بسنجیم. این خودرو در گام بعدی در پارس‌خودرو تولید خواهد شد.

در آینده وضعیت شریک رنو شرکت نیسان در ایران چگونه خواهد بود؟
آنها هم به موازات ما در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی هستند و می‌خواهند در صنعت خودرو ایران سرمایه‌گذاری کنند. در اتحاد رنو نیسان مشکلی برای رقابت درونی نیست. ما آماده رقابت با شریک خود نیسان هم در بازار ایران هستیم. هم‌اکنون رنو با کپچر با نیسان جوک در جهان در بسیاری از بازارها رقابت می‌کند.

برای سرمایه‌گذاری در ایران چه برنامه‌ای دارید؟
سرمایه‌گذاری ما در چند بخش خواهد بود. مقدار پولی را که وارد ایران می‌کنیم فعلاً نمی‌توانم بگویم ولی جهت‌گیری‌ها به این شکل است که یک بخش سرمایه‌گذاری مستقیم صنعتی است که در زمینه تولید موتور است. همان‌طور که گفتم ما می‌خواهیم موتورهای خود را به طور مستقیم در ایران تولید کنیم چون باید در این بخش به داخلی‌سازی بالایی دست پیدا کنیم، باید بتوانیم نیاز ایران را تامین کنیم و اگر توانستیم به رنو هم صادرات انجام بدهیم، برای همین می‌خواهیم کارخانه شمالی مگا موتور را بخریم اگر هم نفروشند به دنبال سایت دیگر تولیدی خواهیم رفت. نوع همکاری ما با ایران‌خودرو و سایپا تغییر می‌کند. ما دو سرمایه‌گذاری مشترک جداگانه را با ایران‌خودرو و سایپا شکل خواهیم داد، یک جوینت ونچر با ایران‌خودرو و یک جوینت ونچر با سایپا.

در این شرایط نقش رنو پارس چگونه خواهد بود. چون رنو پارس شرکتی بود که از همکاری مشترک ایران‌خودرو سایپا و رنو شکل گرفته بود؟
سهام ایران‌خودرو و سایپا در رنو پارس به حدود 20 درصد کاهش خواهد یافت و رنو پارس پایگاه مهندسی طراحی و مدیریت رنو در ایران خواهد شد. برنامه داخلی‌سازی، ارتقای قطعه‌سازان و همکاری با قطعه‌سازان ایران و وصل کردن این شرکت‌ها به شبکه جهانی رنو و تامین بخشی از نیازهای رنو از طریق ایران از دیگر کارهای رنو پارس است. این شرکت باید از نظر مهندسی به شدت قوی شود مهندسی و مدیریت تولید موتور و گیربکس رنو در ایران هم بر عهده رنو پارس است. بخش طراحی رنو هم در رنو پارس فعال می‌شود تا بتواند اگر مثلاً خواست روی پلت‌فورم کوئید یک خودرو سدان برای بازار ایران طراحی کند.

بحث خرید پارس‌خودرو چه شد؟
ما حاضر بودیم پارس‌خودرو را به‌طور کامل بخریم ولی حاضر به فروش نیستند، تنها حاضرند 20 درصد سهام را بفروشند که این به درد رنو نمی‌خورد. ما حاضر هستیم کارخانه شمالی ایران‌خودرو را هم بخریم اما نمی‌فروشند. خودروسازان ایران حاضر به فروختن کارخانه و زمین نیستند. آنها می‌گویند سرمایه‌گذاری لازم را برای تولید محصولات جدید ندارند و رنو حاضر است در همکاری مشترک جداگانه با ایران‌خودرو و سایپا این سرمایه‌گذاری را در خطوط تولید این شرکت‌ها انجام دهد. در شرایط ایران با وجود ظرفیت‌های موجود ساخت کارخانه‌ای از صفر غلط است. چون کارخانه‌های موجود تا دو میلیون دستگاه ظرفیت دارند، تنها نیاز است سرمایه‌گذاری برای تولید خودروهای جدید در آن انجام شود. خودروسازان ایرانی از نظر مالی اوضاع خوبی ندارند و نمی‌توانند این کار را انجام دهند اما ما حاضریم این سرمایه را فراهم کنیم. ما قصد داریم محصولات جدید را در ایران تولید کنیم، باید ظرفیت لازم را در ایران‌خودرو و سایپا ایجاد کنیم. ما می‌خواهیم با این دو شرکت‌ کار کنیم اما اگر نخواهند به دنبال شرکت‌های دیگر در ایران خواهیم رفت یا سایت تولیدی برای تولید مستقیم می‌خریم یا با یک شرکت ایرانی همکاری مشترک انجام خواهیم داد. ما تا شش ماه دیگر تصمیم‌گیری قطعی را خواهیم کرد.

برای تولید خودرو شاسی‌بلند کلئوس برنامه‌ای دارید؟
متاسفانه خودرویی بود که به دلیل برنامه غلط پارس‌خودرو حرام شد. این شرکت نتوانست در زمینه واردات این خودرو موفق باشد. قرار بود ابتدا این خودرو وارد و بعد از آن تولید شود، برای همین ما دیگر خودرویی را برای واردات به پارس‌خودرو نخواهیم داد. ابتدا محصول را توسط نگین وارد می‌کنیم اگر جواب داد در پارس‌خودرو یا شرکت دیگری تولید می‌کنیم. شاید روی کلئوس جدید در آینده کار کنیم برای شاسی‌بلند کاجار هم به احتمال زیاد این خودرو را به صورت واردات به بازار ایران خواهیم آورد. برای رنو تالسمان هم باید برنامه‌ریزی کنیم و مطالعات بازار را انجام دهیم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید