شناسه خبر : 2318 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نیم‌نگاهی به کارنامه بورس در فصل بهار

ریزش ۹هزارواحدی

وضعیت مناسب تقاضا و رشد قیمت‌ها در سه ماه پایانی سال ۱۳۹۴ نوید یک بازار سبزرنگ را در بهار ۹۵ می‌داد.

احسان حاجی /تحلیلگر بازار سرمایه

وضعیت مناسب تقاضا و رشد قیمت‌ها در سه ماه پایانی سال 1394 نوید یک بازار سبزرنگ را در بهار 95 می‌داد. با توجه به شایعات و اخبار قراردادهای گروه خودرویی و همچنین انتظار مبنی بر بازگشایی سوئیفت و رشد بانکی‌ها و اینکه این دو صنعت لیدرهای بزرگ بازار هستند، انتظار واضحی از افزایش ارزش بازار در بهار 95 در همه فعالان وجود داشت. اما گروه خودرویی و به خصوص زیرمجموعه‌های سایپا که در سه‌ماهه پایانی سال لیدر بازار شده بودند و در روزهای پایانی سال شاهد اشباع در تقاضای این صنعت بودیم در سه‌ماهه ابتدایی 95 شرایطی کاملاً متفاوت را تجربه کردند. در ابتدای سال از یک طرف با اتمام تقاضای موثر در صنعت پیشرو بازار (خودرویی) و به تبع آن در کل صنایع روبه‌رو بودیم و از طرف دیگر تشکیک و تردید در خصوص امضای قراردادها با خودروسازان اروپایی نیز همراه بازار شده بود. به همین علت شروع مسیر اصلاحی و فشار فروش را از همان ابتدای سال 1395 تا پایان فصل بهار تجربه کردیم. در این مدت سهام مازاد ناشی از افزایش سرمایه برخی شرکت‌ها نظیر زامیاد و سایپا و سایپا آذین نیز قابل معامله شدند که شدت عرضه‌ها در بازار را به شدت افزایش داد.
اخبار منفی در خصوص مشکلات بانک‌ها در مراودات خارجی و عدم دسترسی به سوئیفت نیز اثر خود را بر صنعت بانکی بازار گذاشت و جو عمومی منفی در این صنعت را طی سه‌ماهه گذشته بازار شاهد بودیم. البته به دلیل اینکه بانکی‌ها در زمستان 94 رشد به مراتب کمتری را تجربه کردند در بهار 95 نیز افت‌های هیجانی و صف فروش نیز به خود ندیدند.
بنابراین بازار پس از رشد 20 هزارواحدی یا 32درصدی و روزهای خوش در سه ماه زمستان، اصلاح و ریزش 9 هزارواحدی (45 درصد از صعود اخیر) و نوسانات کاهشی و نزولی در سه ماه بهار را پشت سر گذاشته است. البته در این مدت معدود شرکت‌ها یا صنایعی نیز برخلاف روند بازار رشد داشته‌اند. نظیر گروه کانی‌های فلزی و فلزات اساسی که به دلیل افزایش نرخ جهانی محصولاتشان، در مقاطعی با اقبال بازار مواجه شدند.
قابل ذکر است که در انتهای فصل بهار اخبار بسیار مثبتی نیز به بازار تزریق شد. اخباری نظیر کاهش نرخ سپرده‌های بانکی، قراردادهای هواپیمایی، اخبار قرارداد خودروسازان و شرکت‌های بیمه، ورود سرمایه‌گذار خارجی و بسیاری دیگر که هر کدام از آنها به تنهایی پتانسیل اثرگذاری ویژه بر شرایط عمومی بازار را داشتند. اما به‌نظر می‌رسید که از نظر زمانی هنوز اعتقاد سهامداران به جذابیت قیمت‌ها و برگشت بازار به اندازه کافی راسخ و محکم نشده است.
index:1|width:620|height:417|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید