شناسه خبر : 214 لینک کوتاه

برنامه‌هایی برای رشد سریع‌تر و اثرگذاری وسیع‌تر

عزم جزم

نارندرا مودی / نخست‌وزیر هندوستان

هند با دربر گرفتن یک‌ششم کل انسان‌ها، نسبت به جهان هم ادعای ویژه‌ای دارد، هم مسوولیتی خاص. در نتیجه، باید به لحاظ اقتصادی قدرتمند، به لحاظ اجتماعی منسجم، به لحاظ سیاسی مستحکم و به لحاظ بین‌المللی فعال باشد. دولت من در راستای این هدف رویکرد «سابکا سات، سابکا ویکاس» (مشارکت همگان، توسعه برای همگان) را پیش گرفته است. این دورنمای دموکراتیک نه‌تنها سیاست داخلی ما، بلکه‌ سیاست‌های ما در قبال همسایگان و نیز سیاست خارجی کلان‌تر ما را هدایت می‌کند. در مسائل داخلی، ما اقداماتی را آغاز کرده‌ایم برای ایجاد رشدی هر چه سریع‌تر و فراگیرتر با هدف تحقق قابل‌لمس زندگی بهتر برای همه مردم هند تا سال 2022؛ یعنی هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال هندوستان. این اقدامات نابودی فقر را درون یک واحد سیاسی دموکراتیک در سطحی که در تاریخ بی‌سابقه بوده، شامل می‌شود. ما این کار را در میان یک اقتصاد جهانی آشفته و تهدیدهایی مثل تروریسم برون‌مرزی انجام خواهیم داد.
ما روند ثبات مالی را برای یک بنیاد کلان ‌اقتصادی نیرومندتر آغاز کرده‌ایم. ما در عین کاهش کسری مالی، هزینه سرمایه‌ای در بخش زیرساخت‌ها را افزایش داده‌ایم؛ امری که تاثیراتی تصاعدی بر سرمایه‌گذاری خصوصی دارد. این امر تحت تاثیر کنترل‌زدایی از بهای سوخت، افزایش مالیات بر زغال و کنترل فناوری برای پیشبرد بهتر برنامه‌های اجتماعی-رفاهی ما قرار گرفته است.
خانوارهای فقیر درون نظام مالی آورده شده‌اند و حساب‌های بانکی‌شان کاملاً با شماره هویت‌یابی بیومتریک و پلتفورم‌های پول همراه‌شان در پیوند است. از آگوست 2014 تاکنون، فقرا بیش از 190 میلیون حساب بانکی جدید باز کرده‌اند با ذخیره‌ای حدود چهار میلیارد دلار. احیای سوبسید گاز آشپزی، که اکنون بزرگ‌ترین برنامه انتقال پول نقد در دنیاست، تا اندازه 5 /2 میلیارد دلار مانع از هدررفتن سوبسیدها شده است. برای تقویت نظام بانکی، قاطعانه در وضعیت وام‌های مشکوک‌الوصول تغییر ایجاد کردیم. ما به بانک‌های دولتی سرمایه تزریق می‌کنیم و روسای جدید و پویایی را، که برخی‌شان از بخش خصوصی هستند، منصوب کرده‌ایم. برنامه‌های توسعه‌ای ما با تشویق ریسک‌پذیری و کارآفرینی در میان جوانان، در حال نفوذ به نسبت جمعیتی‌مان هستند. سرمایه‌گذاران جهانی پیشتر اعتماد خود را نشان داده‌اند. سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم خالص، رقم بالایی دارد و در رشد اقتصادی سال 2016، بالاترین رقم در میان اقتصادهای بزرگ خواهد ماند.
هند قدرتمندترین نیروهای اجتماعی را دارد، ازجمله تکثر، ارزش‌های خانوادگی پایدار و یک اخلاق کاری قوی. آرزوی ما مدرن‌سازی جنبه‌هایی از فرهنگ مدنی است. شواهد اولیه نشان می‌دهد که کارزار «سواش بهارات» (هند پاکیزه) و جنبش «بتی باشاو، بتی پادهاو» (از دخترت محافظت کن، به دخترت آموزش بده) در حال اعمال تغییراتی در نگاه مردم به بهداشت و انصاف جنسیتی است.
ما آگاه هستیم که رشد ما، حتی اگر از راه‌های انرژی‌بر در کشورهای توسعه‌یافته پایدارتر باشد، برخی تاثیرات زیست‌محیطی دارد. ما بر این باوریم که سیاستگذاری و انتخاب‌های سبک زندگی برای توسعه پایدار نقش کلیدی دارند. جدای از افزایش مالیات بر زغال، ما جنگل‌کاری را تشویق کردیم و هدف جاه‌طلبانه 175 گیگاوات انرژی تجدیدپذیر برای سال 2020 را تعیین کرده‌ایم. ما جایگزینی 770 میلیون لامپ را با نورهای ال.ئی.دی تا سال 2019، آغاز کرده‌ایم. این به‌تنهایی اوج مصرف انرژی ما را 20 گیگاوات و انتشار سالانه گاز گلخانه‌ای‌مان را به اندازه 79 میلیون تن CO2 کاهش می‌دهد. ما باید اهداف تغییر آب‌وهوا را با برنامه‌های دسترسی فقرا به انرژی تطبیق دهیم. ما باید انرژی ارزان، پاک و تجدیدپذیر را در اختیار همه هندی‌ها قرار دهیم. هند دارای سنت‌های کهن حفظ و احترام به زیست‌بوم است که جهان می‌تواند به‌طور مفیدی از آن تقلید کند.

آرزوهای بزرگ
تا حد زیادی رویکرد ما در سیاست خارجی، شکل گرفته از تغییراتی است که در داخل هند دنبال می‌کنیم. باور به ثبات، مراودات و خوشبختی آسیا، سیاست ما را نسبت به همسایگان‌مان در جنوب آسیا، منطقه اقیانوس هند، آسیای مرکزی و فراتر از آن شکل می‌دهد. ما پیشاپیش در زمینه ظرفیت‌ها، منابع و ایده‌ها چیزهای زیادی عرضه کرده‌ایم. من در ملاقات با دیگر رهبران جهان اغلب با دغدغه عمیق و مشترک نسبت به تندروی و تروریسم رو به ‌رشد مواجه می‌شوم. این امر نیازمند راهبردی هدفمند، بدون تمایزگذاری میان تروریست‌ها و حامیان آنها، و نیز تمایلی به تفکیک تروریسم از دین است. من امیدوارم سازمان ملل، در هفتادمین سالگرد خود، نهایتاً کنوانسیون جامع درباره تروریسم بین‌المللی را تصویب، و نیز فرآیند اصلاح شورای امنیت را آغاز کند. از دولت ما انتظارات بزرگی می‌رود‌- یک حس ملی نسبت به زمان ازدست‌رفته سال‌های گذشته. ناچار، برخی از این انتظارات و آرزوها فراتر از توان ماست. با ورود به سال 2016، من از اعتمادی که به من شده آگاهی دارم و قاطعانه قصد دارم به آن پاسخ دهم. این چیزی کمتر از موفقیت 25 /1 میلیارد هندی و بنابراین آینده‌ای بهتر برای کل بشریت نیست.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید