شناسه خبر : 199 لینک کوتاه

آیا برجام بازار مسکن را تکان داد؟

ردپای رونق

چند سالی است که بازار مسکن با رکود دست و پنجه نرم می‌کند و این رکود آنچنان عمیق شده که به گفته بسیاری از کارشناسان برای رسیدن به شرایط ایده‌آل به برنامه‌های بلندمدت نیاز است و با برنامه‌های کوتاه‌مدت نمی‌توان چاره‌ای برای این مشکل اندیشید

ساره سیدناصری
چند سالی است که بازار مسکن با رکود دست و پنجه نرم می‌کند و این رکود آنچنان عمیق شده که به گفته بسیاری از کارشناسان برای رسیدن به شرایط ایده‌آل به برنامه‌های بلندمدت نیاز است و با برنامه‌های کوتاه‌مدت نمی‌توان چاره‌ای برای این مشکل اندیشید؛ اما بانک مرکزی در آخرین گزارش خود اعلام کرد حجم معاملات واحدهای مسکونی در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ معادل 3 /16 هزار واحد بوده که حاکی از افزایش 5 /8درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل و افزایش 1 /29درصدی نسبت به آذرماه است؛ همچنین چندی پیش رئیس اتحادیه مشاوران املاک به اقتصادنیوز گفته بود میزان معاملات مسکن در دی‌ماه حدود 10 درصد نسبت به آبان و آذرماه افزایش پیدا کرده است. اما رشد معاملات مسکن در یک ماه اخیر نشانه چیست؟ آیا برجام بازار مسکن را تکان داد؟
البته 26 دی‌ماه بود که اجرای برجام صورت گرفت و تمامی آمارهای معاملات مسکن مربوط به کل دی‌ماه است و تنها چهار روز از این آمار به اجرای برجام مربوط می‌شود، اما با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند اثرات روانی برجام هم می‌تواند سبب رونق بازارها از جمله مسکن شود. بنابراین رشد معاملات مسکن در دی‌ماه نشان از آماده‌سازی بازار مسکن برای ورود به دوره رونق دارد.
به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن، عوامل زیادی وجود دارند که سبب خروج بازار مسکن از رکود می‌شوند، اما اجرایی شدن برجام موجب شده تا این روزها همه از اثرات آن در بازار مسکن صحبت کنند؛ چند روز پیش نیز عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در برنامه‌ای تلویزیونی بیان کرد که بخش مسکن به‌طور مستقیم با برجام مرتبط نیست بلکه با اجرای برجام و افزایش قدرت خرید مردم این بخش رونق می‌گیرد. به زعم برخی از کارشناسان مسکن نیز اگر با اجرای برجام، برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود شروع شود، می‌توان گفت که اجرای برجام هم اثراتی بر بازار مسکن خواهد گذاشت؛ زیرا ما اقتصاد را در انتظار گذاشته‌ بودیم و با اجرای برجام منابع مالی به کشور وارد می‌شود. همچنین حسام عقبایی چندی پیش در مورد وضعیت بازار مسکن پس از اجرای برجام بیان کرد که مطمئناً بعد از اجرای برجام با یک رونق اقتصادی مواجه خواهیم بود و اجرایی شدن برجام در بازار مسکن هم بی‌تاثیر نخواهد بود و می‌تواند سرعت خروج از رکود بازار مسکن را نیز افزایش دهد تا خیز خروج از رکود را با سرعت بیشتری طی ‌کنیم. اما این سوال وجود دارد که آیا افزایش معاملات مسکن در دی‌ماه نشان‌دهنده آن است که این بازار به واقع در حال خارج شدن از رکود است؟
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که بازار مسکن به تدریج از رکود خارج خواهد شد و سال آینده نیز بازار بهتری را خواهیم داشت، چرا که همیشه بعد از دوره طولانی رکود، دوره رونقی را پیش رو داریم، به هر حال تمام اینها حدس و گمان است و تمامی اینها به این خاطر است که رکود بازار مسکن دیگر به یک تهدید خطرناک برای این بازار تبدیل شده و باید برای آن چاره‌ای اندیشید. به این بهانه تجارت فردا در این پرونده به بررسی ابعاد این موضوع در گفت‌وگو با معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پرداخته است. در صفحات پیش‌رو این گفت‌وگو به همراه یادداشت تحلیلی از دلایل بازگشت رونق به بازار مسکن را می‌خوانید.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها