شناسه خبر : 17406 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

فدرال‌رزرو سیاست افزایش تدریجی نرخ بهره را ادامه خواهد داد

حفظ وضعیت موجود

جانت یلن رئیس فدرال‌رزرو اعلام کرد، وظیفه بانک مرکزی آمریکا از درمان اقتصاد پس از بحران به ایجاد پیشرفت و حفظ آن تغییر کرده است.

جانت یلن رئیس فدرال‌رزرو اعلام کرد، وظیفه بانک مرکزی آمریکا از درمان اقتصاد پس از بحران به ایجاد پیشرفت و حفظ آن تغییر کرده است. یلن در سخنرانی خود در آن آربور میشیگان گفت: «تا پیش از این، ما به دنبال این بودیم تا جای ممکن به اقتصاد جان دهیم، در حال حاضر فدرال‌رزرو به دنبال این است که پیشرفت حاصل را حفظ کند.» یلن و همکارانش در نظر دارند در سال جاری به آرامی سطح حمایت خود را از اقتصاد آمریکا کم کنند. این در حالی است که بانک مرکزی به اهداف اشتغال کامل و تورم دودرصدی بسیار نزدیک شده است. سیاستگذاران در نظر دارند تا در سال جاری دو بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهند. صورت‌جلسه نشست ماه مارس فدرال‌رزرو نشان می‌دهد که اکثر مقامات فدرال‌رزرو انتظار دارند در ادامه سال جاری بانک مرکزی بخشی از دارایی‌های خود را برای پرداخت بدهی خود به فروش برساند و به تدریج برنامه خرید اوراق قرضه ایجاد‌شده در زمان رکود و بازیابی را برعکس کند. یلن در پاسخ به سوالی در دانشکده سیاست عمومی دانشگاه میشیگان اعلام کرد، انتظار دارد اقتصاد به رشد خود با سرعت متوسط ادامه دهد و افزایش تدریجی نرخ بهره چیزی است که ما برای رسیدن به این هدف به آن نیاز داریم. یلن که دوره ریاستش اوایل سال آینده به پایان می‌رسد، اعلام کرد که باید از افزایش بسیار آهسته یا افزایش بسیار سریع نرخ بهره اجتناب کرد. ما می‌خواهیم رو به جلو حرکت کنیم نه اینکه عقبگرد داشته باشیم. ما نمی‌خواهیم به جایگاهی برسیم که مجبور به افزایش سریع نرخ بهره شویم که موجب ایجاد رکود شود. یلن همچنین اعلام کرد، هم‌اکنون نرخ بیکاری با رسیدن به 5 /4 درصد اندکی کمتر از آنچه تصور می‌شد گزارش شده است، تورم نیز با در نظر نگرفتن مواد خوراکی و انرژی، هنوز زیر هدف دودرصدی بانک مرکزی است. تورم اندازه‌گیری‌شده از سوی فدرال‌رزرو در 12ماه منتهی به فوریه برای نخستین‌بار در پنج سال اخیر با رسیدن به 1 /2 درصد از هدف دودرصدی بانک مرکزی عبور کرد. با این حال تورم اساسی که قیمت مواد خوراکی و انرژی را نیز در نظر می‌گیرد در یک سال اخیر بین 6 /1 و 18 درصد در نوسان بوده است. در جلسه پرسش‌ و پاسخ 75‌دقیقه‌ای یلن با دانشجویان دانشگاه میشیگان یلن بارها بر مواضع قبلی خود تاکید کرد. او اعلام کرد تغییرات جمعیتی و رشد بهره‌وری پایین موجب تضعیف اقتصاد آمریکا شده است.
او همچنین تکرار کرد نظارت سفت‌وسخت‌تر بانک مرکزی سیستم مالی امن‌تری را دربر خواهد داشت. این در حالی است که پیشنهادهای برخی از نمایندگان در کنگره استقلال بانک مرکزی آمریکا را تهدید می‌کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها