شناسه خبر : 158 لینک کوتاه

پرفروش‌های اقتصادی

اصول اقتصاد خرد
گریگوری منکیو
کتاب اصول اقتصاد خرد، یک کتاب درسی است. منکیو در این کتاب خود را در جایگاه کسی قرار داده است که برای اولین بار با علم اقتصاد رویارو می‌شود. تاکید منکیو در این کتاب، القای نظرگاه اقتصادی نسبت به زندگی روزمره به دانشجویان است.

قصور بزرگ: درون دستگاه روز جزا
مایکل لوئیز
ساندی تایمز درباره این کتاب نوشت: «همه چیز در دستان مایکل لوئیز ممکن است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه یک کشور ذهنیت مالی خود را از دست داد و از فهمیدن این موضوع حسابی بخندید، این کتابی است که باید آن را بخوانید.» به نقل از گاردین، قصور بزرگ، ماجرای بیدادگرانه خائنان و خیال‌پردازانی را می‌گوید که با وجود مشاهده بزرگ‌ترین حباب اعتباری، علیه سیستم بانکی شرط‌بندی کردند. با این حال، تایمز به درستی آن را یک داستان هیجانی و اکونومیست آن را سرگرم‌کننده خوانده است.

5 سنتی و 10 سنتی: درباره به پیش رفتن (نرفتن) در آمریکا
باربارا ارنرایش
این کتاب تاکنون بیش از یک میلیون و 500 نسخه فروش کرده و به یکی از متون اصلی مورد ارجاع در کلاس‌های درسی بدل شده است. «5 سنتی و 10 سنتی» مبارزاتی برای درآمد مناسب در سطح کشور به راه انداخت. ارنرایش در پسگفتار جدیدی که بر کتاب افزوده، اشاره کرده که گرفتاری طبقه فقیر به هیچ وجه بهبود نیافته است.

چرا ملت‌ها سقوط می‌کنند: سرچشمه‌های قدرت، رونق و فقر
دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون
دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون، دو پژوهشگر و استاد برتر، با اشاره به طیف گسترده‌ای از نمونه‌های معاصر و تاریخی، از روم باستان تا خاندان تئودورهای انگلستان و از آن زمان تا چین امروزین، نشان می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری و رونق یافتن، مردم باید بدانند اگر به سختی کار کنند، می‌توانند پول دربیاورند و آن را حفظ کنند. این به معنای لزوم نهادهایی است که چرخه‌های ابتکار، توسعه و صلح را گسترش دهند.

اصول اقتصاد کلان
گریگوری منکیو
این کتاب هم مانند دیگر کتاب منکیو که پیش از این معرفی شد، یک کتاب درسی است.
منکیو هدف خود را از نوشتن این کتاب‌ها، فراهم ‌کردن مصالحی می‌داند که دانشجویان به هنگام مطالعه اقتصاد آن را جذاب می‌یابند.

پس‌لرزه: در بحران جهانی مالی بعدی از خود و سودتان محافظت کنید
دیوید ویدمر و روبرت ویدمر
کتاب «پس‌لرزه» سه ویژگی دارد: چگونگی حفاظت از دارایی، کسب‌و‌کار و شغل را قبل و در طول دومین موج بحران مالی توضیح می‌دهد، مشاوره‌ای روشن و دقیق درباره چگونگی کسب سود از حباب‌های مالی در حال انهدام فراهم می‌کند، با توجه به وضعیت مستغلات، که برای بسیاری از افراد هنوز مساله مهمی است، مشاوره‌هایی ارائه می‌دهد. در یک کلام کتاب دیوید و روبرت ویدمر به خوبی به شما یاد می‌دهد چطور در شرایط نامساعد اقتصادی، بدون کوچک‌ترین توجهی به دیگران، گلیم خود را از آب بیرون بکشید.

اقتصاد خرد
پل کروگمن و رابین ولز
دریافت عملگرایانه پل کروگمن و شیوه زیرکانه وی در برگرداندن موضوعات پیچیده به اصطلاحات روزمره، او را به پرمخاطب‌ترین اقتصاددان بدل کرده است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به تمرکز شدید آن بر مسائل بین‌المللی اشاره کرد. کروگمن و رابینز در این کتاب، بحران مالی اخیر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند.

اقتصاد کلان
کمپل مک‌کونل، استنلی برو و سین فلین
این کتاب درسی از هفت بخش تشکیل شده است. این بخش‌ها به ترتیب عبارتند از درآمدی بر علم اقتصاد؛ قیمت، مقدار و کارایی؛ تولید ناخالص داخلی، رشد و بی‌ثباتی؛ مدل‌های اقتصاد کلان و سیاست مالی؛ پول، بانکداری و سیاست پولی؛ گسترش‌ها و موضوعات؛ و اقتصاد بین‌المللی.

اقتصاد خرد
کمپل مک کونل، استنلی برو و سین فلین
این کتاب نیز از مجموعه کتاب‌های درسی است که به قلم مک کونل، برو و فلین نوشته شده است. ساختار این کتاب نیز مانند کتاب پیشین است. جدای از دو فصل اول کتاب که عنوان آن مانند کتاب اقتصاد کلان است، پنج فصل دیگر به موضوعات مختلف اقتصاد خرد می‌پردازد: اقتصاد خرد بازارهای محصول، اقتصاد خرد بازارهای منابع، اقتصاد خرد دولت، موضوعات و سیاست‌های اقتصاد خرد، و در نهایت اقتصاد بین‌المللی.

خیانت به رویای آمریکایی
دونالد بارلت و جیمز استیل
کتاب بارلت و استیل، خیانت به رویای آمریکایی، به این موضوع می‌پردازد که چگونه طبقه متوسط آمریکا محکوم به زوال شده است. قضیه مقدماتی این کتاب این است که طی 30 سال گذشته حکومت آمریکا توسط نخبگان ثروتمند و شرکت‌های چندملیتی ربوده شده است. به عقیده نویسندگان، قوانین و مقررات اقتصادی آمریکا طوری تنظیم شده‌اند که به منافع این نخبگان خدمت کنند.

پوکر دروغگوها
مایکل لوئیز
لوئیز سابقه سال‌ها فعالیت در بنیاد برادران سالومون، یکی از شرکت‌های اصلی سرمایه‌گذاری در وال‌استریت را دارد. این کتاب حاصل تجربیات وی در این سال‌ها و گزارشی از پشت پرده اقتصاد و تجارت آمریکاست. این کتاب را که نثر طنزگونه نیز دارد، یکی از بهترین کتاب‌هایی می‌دانند که وال‌استریت را از درون توصیف کرده است.

فهم کسب‌و‌کار
ویلیام نیکولز، جیمز مک هیو و سوزان مک هیو
این کتاب یکی از معروف‌ترین کتاب‌های درسی در زمینه آشنایی با بازارهای کسب‌و‌کار است. ویژگی‌های عمده این کتاب را اینها دانسته‌اند: فراهم کردن غنی‌ترین طیف موضوعات اخیر، استفاده از آموزش پویا که دانشجویان را در ارتباط با مسائل واقعی کسب‌و‌کار امروزین قرار می‌دهد، فراهم کردن بخش‌های فرعی اما اساسی برای استادان و دانشجویان.

ثروت ملل
آدام اسمیت
ثروت ملل، بنیان کل اندیشه اقتصادی و اقتصاد سیاسی مدرن، شاهکار فیلسوف اخلاق اسکاتلندی، آدام اسمیت است. این کتاب را اولین اثری می‌دانند که ایده علم اقتصاد و سرمایه‌داری را به معنای مدرن کلمه به جهان معرفی می‌کند. ثروت ملل آدام اسمیت از پنج کتاب تشکیل می‌شود. خوانش این کتاب، به عنوان کتابی که در عصر روشنگری اسکاتلند نگاشته شده، برای هر کسی که می‌خواهد با مبانی و سرچشمه‌های اقتصاد سرمایه‌داری آشنا شود، ضروری است. این اثر، از معدود آثار کلاسیک موجود در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های اقتصادی سایت آمازون است.
بهای نابرابری: چگونه جامعه تقسیم‌شده امروز آینده ما را به خطر می‌اندازد

جوزف استیگلیتز
این کتاب، مجادله‌ای است علیه چرخه افزایش نابرابری در ایالات متحده آمریکا. به گفته استیگلیتز، یک درصد آمریکایی‌ها مالک 40 درصد ثروت ملی هستند. همان‌گونه که استیگلیتز توضیح می‌دهد، در حالی طبقات بالا از بهترین خدمات درمانی، بهترین آموزش و منافع ثروت بهره‌مند می‌شوند که نمی‌توانند بفهمند سرنوشت آنها با سرنوشت 99 درصد دیگر گره خورده است.

اقتصاد کلان
پل کروگمن و رابین ولز
آمریکایی‌ها وقتی می‌خواهند پیوند میان اقتصاد جهانی و اقتصاد روزمره خودشان را دریابند، به کارهای پل کروگمن مراجعه می‌کنند. نقطه ثقل کتاب اقتصاد کلان کروگمن و ولز، توانایی برقراری ارتباط صریح با مفاهیم اقتصادی است. ویرایش این کتاب مقدماتی شامل نگاه بیشتری به سیاستگذاری و میزان بسیار زیادی از مثال‌ها و تعابیر جدید و همین‌طور شماری از تحولات محتوایی و ساختاری، نسبت به ویرایش قبل است. با این حال، یکی از کاربران گوگل بوکس، در قسمت نظرات این سایت نوشته بود «چطور کروگمنی که حامی حباب مسکن است، این طور محبوب شده؟ اقتصاد وی، یک اقتصاد کینزی به بدترین شکل آن است.»

بازگشت به اصول: راهنمایی کامل برای مهارت‌های سنتی
آبیگل گرینگ
هرکس می‌خواهد با مهارت‌های اولیه زندگی آشنا شود، آن طور که نیاکان ما با آنها آشنا بودند، و همچنین آنها را برای زندگی بهتر در قرن 21 به کار گیرد، لازم است به این کتاب نگاهی بیندازد. این کتاب شما را به زمان‌هایی می‌برد که از اره‌های ماشینی و رستوران‌های فست‌فود خبری نیست و لذت‌ها و چالش‌های یک سبک زندگی سالم‌تر، سبزتر و خودکفاتر را برایتان بازسازی می‌کند.

راه بردگی
فریدریش فون هایک
این کتاب یک اثر کلاسیک دیگر در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های اقتصادی است، اثری کلاسیک اما بیشتر در زمینه اندیشه سیاسی، تا علم اقتصاد. راه بردگی الهام‌بخش سیاستمداران، پژوهشگران و مخاطبان عام فراوانی به مدت نیم قرن بوده است. راه بردگی برای اولین بار در سال 1944 منتشر شد، سالی که الینور روزولت از اقدامات استالین حمایت می‌کرد و آلبرت انیشتن تماماً مشغول فعالیت سیاسی سوسیالیستی بود. این اثر در زمان انتشار خود، به واسطه رویارویی صریح با کنترل دولتی بر اقتصاد، اثری بدعت‌آمیز و ارتدادی محسوب می‌شد.

اصول، مسائل و سیاست‌ها در علم اقتصاد
کمپل مک کونل، استنلی برو و سین فلین
این کتاب نیز یک کتاب درسی دیگر نوشته مک کونل، برو و فلین است. اهداف آموزشی کتاب این گونه معرفی شده است: کمک به دانشجویان مبتدی برای تسلط یافتن بر اصول اساسی فهم مسائل اقتصادی و گزینه‌های سیاستی، کمک به دانشجو برای فهم و کار‌بست چشم‌انداز اقتصادی به طور دقیق و عینی بر مسائل اقتصادی، و ارتقا و حفظ علاقه دانشجویان به علم اقتصاد و مسائل اقتصادی.

بومرنگ: سفرهایی در جهان سوم جدید
مایکل لوئیز
کایل اسمیت در مقاله خود در فوربس درباره لوئیز و کتاب بومرنگ می‌نویسد: «لوئیز دوباره نشان داد که چرا بزرگ‌ترین روزنامه‌نگار نسل خود است.» به گفته لوئیز در این کتاب، سونامی اعتبار ارز آنکه از سال‌های 2002 تا 2008 در سراسر دنیا چرخید، تنها یک پدیده مالی ساده نبود، بلکه امتحانی بود برای همه جوامع که جنبه‌هایی از ویژگی‌هایشان را که در حالت عادی نمی‌توانستند رها کنند، نشان دهند.

سرمایه‌داری و آزادی
میلتون فریدمن
این کتاب را در حقیقت می‌توان مانیفست نئولیبرالیسم دانست. فریدمن در این کتاب با تشریح اصول یک جامعه حقیقتاً لیبرال آغاز به کار می‌کند. پس از آن وی آن اصول را بر طیفی از مشکلات متعدد، از جمله سیاست پولی، تبعیض، آموزش، توزیع درآمد، سیاست رفاهی و فقر به کار می‌بندد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها