شناسه خبر : 15012 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سیر نزولی بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا

کاهش رشد

آمار رسمی ارائه‌شده از سوی دولت آلمان، نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی، رشدی کمتر از انتظار را تجربه کرده است.

آمار رسمی ارائه‌شده از سوی دولت آلمان، نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی، رشدی کمتر از انتظار را تجربه کرده است. اقتصاد آلمان در سه‌ماهه بین جولای تا سپتامبر 2016 تنها 2 /0 درصد رشد داشته است در حالی که در سه‌ماهه قبل از آن، یعنی سه‌ماهه منتهی به ماه ژوئن 2016 این رقم 4 /0 درصد و در سه‌ماهه اول، حدود 7 /0 درصد بوده است. علت عمده این کاهش رشد، خصوصاً نسبت به پیش‌بینی‌های 3 /0‌درصدی کارشناسان، رکود تجارت خارجی آلمان عنوان شده است. در حالی که صادرات این کشور در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی، کاهش یافته است، واردات شاهد افزایش بوده که به کاهش میزان رشد کمک کرده است. همچنین نااطمینانی در اقتصاد آلمان خصوصاً در مورد صادرات مشاهده می‌شود که علت اصلی آن انتخابات ایالات متحده است. آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری آلمان اگر واقعاً و در دوران رهبری ترامپ، تصمیمی به وضع تعرفه بر واردات و محدود ساختن کلی آن داشته باشد، می‌تواند اثراتی شدید و بلندمدت بر اقتصاد آلمان برجای بگذارد و همین موضوع پیش‌بینی روند آتی اقتصاد این کشور را بسیار مشکل می‌کند. در واقع اگر افزایش مصرف داخلی، چه افزایش مصرف خانوارها و چه بنگاه‌ها را از آمار حذف کنیم، میزان رشد در سه‌ماهه سوم سال جاری، حتی کمتر از این هم خواهد شد. البته این در مجموع می‌تواند خبر خوبی برای اقتصاد آلمان محسوب شود، بهبود وضعیت اقتصادی مردم بعد از دوره بحران اقتصادی، یکی از اهدافی است که نه‌تنها دولت آلمان که همه کشورهای جهان آن را تعقیب می‌کنند و اولین نشانه‌های آن در افزایش مخارج خانوار خود را نشان می‌دهد.
البته آلمان تنها کشور عضو اتحادیه اروپا نیست که رشد اقتصادی آن در این بازه زمانی کاهش یافته و کمتر از حد مورد انتظار بوده است. وضعیت مشابهی در مورد کشورهای نروژ، چک، لهستان و اسلواکی وجود دارد. اقتصاد ایتالیا اما اندکی بیش از انتظار رشد داشته است و بعد از رشد منفی در سه‌ماهه دوم سال 2016، حالا رشدی 3 /0‌درصدی را تجربه می‌کند که برابر رشد متوسط 19 کشور عضو اتحادیه در سه‌ماهه سوم سال جاری هم هست. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند متوسط رشد اقتصادهای اتحادیه در سه‌ماهه چهارم بالاتر رفته و به 4 /0 درصد برسد. در مجموع پیش‌بینی می‌شود اتحادیه اروپا در سال 2016 میلادی رشدی 6 /1درصدی را تجربه کند که البته به دلیل بی‌ثباتی‌های موجود در اقتصاد و سیاست جهان، در سال آینده میلادی کاهش خواهد یافت و به حدود 3 /1 درصد خواهد رسید. اینکه آلمان می‌تواند رشد اقتصاد خود را افزایش داده و به حداقل متوسط اتحادیه برساند یا خیر اما، چند ماه دیگر مشخص خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید