شناسه خبر : 13180 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چرا اقبال به محصولات میتسوبیشی در ایران افزایش یافته است؟

برند خاص

تا دیروز اگر تویوتا و نیسان پرچمداران اصلی خودروسازی ژاپن در بازار ایران بودند، حالا باید به جمع آنها میتسوبیشی را نیز اضافه کرد، شرکتی قدیمی که رفته‌رفته در حال باز کردن جای خود در دل ایرانی‌هاست.

تا دیروز اگر تویوتا و نیسان پرچمداران اصلی خودروسازی ژاپن در بازار ایران بودند، حالا باید به جمع آنها میتسوبیشی را نیز اضافه کرد، شرکتی قدیمی که رفته‌رفته در حال باز کردن جای خود در دل ایرانی‌هاست.
صنایع خودروسازی میتسوبیشی البته بخشی از گروه صنعتی میتسوبیشی به حساب می‌آید که طبق آخرین آمار اعلامی، شانزدهمین شرکت خودروساز جهان است. این گروه صنعتی، در سال1870 میلادی از سوی شخصی به نام «آیوازاکییاتارو» تاسیس شد و اگرچه ابتدا تنها در حوزه حمل‌ونقل فعال بود، با این حال رفته‌رفته فعالیت خود را گسترش داد و به شرکتی به اصطلاح خوشه‌ای تبدیل شد. «میتسوبیشی» در لغت به معنای سه‌منشور بوده و لوگوی آن نیز بر همین اساس طراحی شده است.
این شرکت حالا پس از حدود یک قرن و نیم فعالیت، علاوه بر صنایع خودرو (سبک و سنگین) در زیرشاخه‌هایی دیگر مانند مخابرات و بیمه و کشتی‌سازی و حتی معدن نیز فعال بوده و یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های دنیا محسوب می‌شود. این غول ژاپنی اگرچه همواره سعی کرده خود را از حواشی دور نگه دارد، با این حال چندی پیش درگیر ماجرای رسوایی تقلب شد و ترکش‌های آن هنوز هم به سمت این شرکت پرتاب می‌شود. بر این اساس، مسوولان میتسوبیشی پذیرفتند که درباره بهره‌وری سوخت 625 هزار خودرو ساخت این شرکت اغراق و مرتکب تقلب شده‌اند. این موضوع خدشه‌ای بزرگ بر پیکره میتسوبیشی وارد و از اعتماد مشتریانش و همچنین ارزش بازار سهام آن کاست.
اما اگرچه سابقه حضور میتسوبیشی در ایران به سال‌ها قبل برمی‌گردد، با این حال، این شرکت طی چند سال اخیر حضور پررنگ‌تری در کشور داشته و محصولاتش حالا بیش از گذشته در جاده‌ها و خیابان‌های کشور به چشم می‌آیند.
هرچه در گذشته میتسوبیشی با خودروهایی مانند گالانت و پاجرو در ایران شناخته می‌شد، در حال حاضر محصولات دیگری مانند اوتلندر و میراژ و ASX جای آنها را گرفته‌اند.
هرچند میتسوبیشی توانسته مشتریان ایرانی را از جنبه کیفی محصولاتش، راضی کند، اما ایراداتی به عملکرد نمایندگی این شرکت در ایران وارد است که به حوزه‌های فروش و خدمات پس از فروش مربوط می‌شود.
آن‌طور که از شواهد و قرائن برمی‌آید، میتسوبیشی یکی از معدود خودروسازان دنیاست که نمایندگی رسمی در ایران داشته و در حال حاضر شرکتی با نام «آرین‌موتور» نمایندگی واردات خودروهای این برند ژاپنی را بر عهده دارد. به اعتقاد بخشی از مشتریان میتسوبیشی در ایران، نمایندگی‌های فروش این شرکت چندان از اطلاعات و امکانات خودروهای عرضه‌شده این شرکت در بازار کشور مطلع نبوده و این موضوع از نظر آنها یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود. این دسته از مشتریان تاکید می‌کنند که برخی از امکانات و آپشن‌های موجود در خودروهای میتسوبیشی را خود کشف کرده و نمایندگی‌های فروش، اطلاعات زیادی در این مورد به آنها نداده‌اند.
مساله‌ دیگری که از نظر مشتریان ایرانی میتسوبیشی به عنوان یک چالش بزرگ مطرح می‌شود، دسترسی سخت به قطعات یدکی محصولات این شرکت است. به گفته آنها، گاهی سفارش‌گذاری و تامین برخی قطعات خودروهای میتسوبیشی، چند هفته طول می‌کشد و این موضع دردسرهایی را برای آنها ایجاد کرده است. این انتقادات البته در شرایطی مطرح می‌شود که مشتریان نظر مثبتی در مورد کیفیت خودروهای عرضه‌شده میتسوبیشی در ایران دارند، با این حال معتقدند سطح کیفی خدمات فروش و پس از فروش محصولات این شرکت نیز باید بالاتر از اینها باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها