شناسه خبر : 6227 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تحصیلات چقدر ساختار بازار کار را متاثر می‌کند؟

تهدید تحصیل

هم‌اکنون به واسطه بالا بودن نرخ بیکاری دانش‌آموخته‌های دانشگاه‌ها خیلی از کارشناسان بازار کار رابطه تحصیل و امکان یافتن شغل را معکوس می‌دانند. اما در سوی دیگر همچنان تحصیل برای خیلی از شاغلان ارزش دارد و برخی شاغلان به واسطه مدرک تحصیلی بالاتر به میزان ناچیزی حقوق بیشتری می‌گیرند.

ابراهیم علیزاده
بازار کار ایران طی سال‌های آینده قطعاً شاهد تغییرات تجربه‌نشده‌ای خواهد بود. شاید این موضوع نقطه مشترک بخش قابل توجه بررسی‌های کارشناسان مختلف از بازار کار کشور باشد. متقاضیان جدیدی که قرار است به بازار کار کشور وارد شوند، مشاغل جدیدی که باید برای متقاضیان جدید ایجاد شوند و سیاست‌های جدیدی که بازار کار برای متعادل شدن به آنها نیاز دارد. در حال حاضر نرخ بیکاری کل کشور بیش از 12 درصد است. این نرخ برای گروه سنی جوانان 15 تا 24 سال بیش از 5 /2 برابر و معادل 30 درصد است. در گروه دختران جوان این رده سنی وضعیت بدتر و این نرخ بیش از سه برابر نرخ بیکاری کل و معادل 47 درصد است. این وضعیت در دختران جوان تحصیل‌کرده باز هم بدتر است. آمارهای رسمی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ بیکاری دختران دارای تحصیلات دانشگاهی گروه سنی 20 تا 24ساله در سال گذشته معادل 66 درصد یعنی 5 /5 برابر نرخ بیکاری کل کشور بوده است. این نرخ در گروه پسران دارای تحصیلات دانشگاهی گروه سنی 20 تا 24ساله نیز بیش از 35 درصد یعنی حدود سه برابر نرخ بیکاری کل کشور است. آمارهایی که نشان می‌دهد بیکاری در گروه فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاه‌ها از هر گروهی هشدارآمیزتر است. در همین حال حمید کلانتری، معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 26 دی‌ماه امسال گفته است: در برنامه ششم توسعه 80 درصد جمعیت فعال کشور، دانش‌آموخته دانشگاهی خواهند بود. مولفه‌ای که شاید بتواند تغییرات جدیدی در بازار کار کشور به وجود بیاورد.
هم‌اکنون به واسطه بالا بودن نرخ بیکاری دانش‌آموخته‌های دانشگاه‌ها خیلی از کارشناسان بازار کار رابطه تحصیل و امکان یافتن شغل را معکوس می‌دانند. اما در سوی دیگر همچنان تحصیل برای خیلی از شاغلان ارزش دارد و برخی شاغلان به واسطه مدرک تحصیلی بالاتر به میزان ناچیزی حقوق بیشتری می‌گیرند. با این حال، اگر آن رابطه معکوس تحصیل و فرصت اشتغال قابل اثبات باشد آن‌وقت در سال‌های آینده چه اتفاق‌هایی در بازار کار رخ خواهد داد؟ از سوی دیگر مشاغل ساده چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟ پاییز دو سال پیش بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود بیش از دو میلیون شغل در اقتصاد ایران بدون متصدی باقی مانده‌اند. علی ربیعی گفته بود: نگاه کارجویان به اشتغال عوض شده است و این مشاغل بدون متصدی، شغل‌های سخت و فیزیکی هستند که خریداری ندارند.
اما جمعیت تحصیل‌کرده‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ «داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی»، «پایین بودن میزان مهارت در کار» و «میل به حضور بیشتر در بازار کار و افزایش نرخ مشارکت» سه ویژگی‌ای است که تاکنون درباره آنها بیان شده است. این گروه تحصیل‌کرده‌ها همان افرادی هستند که هرچند به واسطه نداشتن مهارت مورد نقد قرار می‌گیرند اما مایلند در بازار کار حضور داشته باشند و به همین دلیل هم نرخ مشارکت در دوره فعالیت دولت یازدهم به بیش از 40 درصد رسیده است. بدین ترتیب با افزایش حضور این افراد، ساختار بازار کار کشور چه تغییراتی باید کند؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها