شناسه خبر : 34957 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

انفجار درمانگاه

19 کشته و 24 زخمی نتیجه انفجار سیلندرهای گاز کلینیک سینا

شب چهارشنبه گذشته شمال شهر تهران با صدای چند انفجار مهیب شاهد یکی از تلخ‌ترین حوادث پایتخت بود. انفجار مرکز درمانی سینااطهر در میدان قدس تجریش، 19 کشته و 24 زخمی به دنبال داشت. درمانگاهی که از نظر کیفیت ساختمان به نظر می‌رسد فاقد ایمنی کافی و اساساً مناسب برای ایجاد مرکز درمانی نبوده است. بنا به گفته شهردار منطقه یک تهران، دو سلیندر گاز بزرگ و چهار سیلندر گاز کوچک منفجر شده است. یک مخزن بزرگ هلیوم در این مکان وجود داشت که با حضور به‌موقع ماموران و خنک نگه داشتن این مخزن اتفاقی رخ نداد و اگر به‌موقع این امر مدیریت نمی‌شد، ابعاد حادثه گسترش بیشتری پیدا می‌کرد.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی نیز گفت: وضعیت ایمنی این ساختمان از سال ۹۴ تاکنون بررسی شده بود و حدود چهار اخطار در زمینه توجه به ایمنی این ساختمان صادر شده بود. همچنین دستورالعمل‌های لازم نیز در این خصوص ارائه شده بود. وی با بیان اینکه طی سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ نیز از این ساختمان بازدید شده بود که متاسفانه ترتیب اثر خاصی داده نشد، گفت: در سال ۹۸ نیز یک اخطار جدی برای آنها صادر شد که از سوی شهرداری بود. نگهداری غیراصولی مواد و تجهیزات خطرناک، توجه به راه‌های خروج، سیستم برق و... از مواردی بوده که در دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده ذکر شده بود.

سردار هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره انفجار مرکز درمانی سینااطهر اظهار کرد: مدیر، مدیر داخلی، مسوول بخش تصویربرداری و متصدی بخش سانترال درمانگاه به عنوان افراد مطلع به پلیس آمده و تحقیق از آنها در حال انجام است. پس از تکمیل تحقیقات، نتایج به مقام قضایی داده شده و در صورت نیاز با تشخیص مقام قضایی دستور بازداشت صادر خواهد شد.

مقامات مختلف کشور نیز در پی بروز این حادثه واکنش نشان دادند. رئیس‌جمهوری در پیام تسلیتی بر ضرورت بررسی و رسیدگی تاکید کرد. همچنین رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نیز ضمن تسلیت خواستار برخورد قاطع با عاملان اصلی بروز این حادثه شدند.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها