شناسه خبر : 30759 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دوباره بحران

شهر و روستاهای آق‌قلا بار دیگر گرفتار سیل شدند

بارندگی‌های اخیر و شکسته شدن قسمت‌هایی از سیل‌بندهایی که در شمال آق‌قلا ایجاد شده بود، به جاری شدن دوباره سیل در این شهرستان استان گلستان منجر شد.

بارندگی‌های اخیر و شکسته شدن قسمت‌هایی از سیل‌بندهایی که در شمال آق‌قلا ایجاد شده بود، به جاری شدن دوباره سیل در این شهرستان استان گلستان منجر شد. به گفته مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، این سیل مصدومی نداشت. تا ظهر هفتم اردیبهشت‌ماه حدود هزار و 100 نفر از متاثران از سیل و آب‌گرفتگی در چهار کمپ اسکان اضطراری و موقت داده شدند. آن‌طور که ایرنا از این مقام مسوول نقل کرده، روستاهای سقر یلقی، میرزاعلی یلقی و سلاق در شهرستان آق‌قلا دچار آب‌گرفتگی شدند و به 100 خانوار و حدود 400 نفر از اهالی دستور تخلیه داده شد. علاوه بر این، مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت که بیش از 40 هزار راس دام سبک و سنگین دامداران سیل‌زده در مراتع مرتفع و امن مستقر شد تا خطر برطرف شده و شرایط دامپروری در مبدا به حالت عادی برگردد. ایسنا نیز به نقل از فرماندار شهرستان آق‌قلا نوشت: با پیشروی مجدد آب به شهر آق‌قلا، حدود 30 درصد از معابر این شهر دچار آب‌گرفتگی شد. با وجود تمام اقداماتی که در خصوص ایجاد سیل‌بند و تقویت آن در اطراف شهر آق‌قلا صورت گرفت، متاسفانه بخشی از سیل‌بند شکست و بخش‌هایی از شمال شهر آق‌قلا مجدداً دچار آب‌گرفتگی شد. آموزش و پرورش استان گلستان نیز برخی از مدارس این شهر را تعطیل اعلام کرد.

از اواخر سال 97 و در پی بارندگی‌های شدید بخش وسیعی از گلستان به زیر آب رفت. طبق گزارش ایرنا، بر اساس آمار و بدون احتساب بارش اخیر و آب ناشی از ذوب برف در ارتفاعات استان، دست‌کم 2 /2 میلیارد مترمکعب روان‌آب در سطح منطقه جاری شده است. شهرستان‌های شرقی گلستان اگرچه مدت زمان کمتری درگیر سیل بودند اما تخریب خانه‌های مسکونی، واحدهای تولیدی و صنفی، زیرساخت‌های شهری و روستایی، مزارع و باغات در آنها زیاد بود و مناطق غربی و شمالی استان همچون آق‌قلا و گمیشان هم در کنار تخریب و آسیب‌ها همچنان با آب‌گرفتگی، رطوبت شدید، کاهش بهداشت عمومی و مشکلاتی از این دست مواجه هستند. وقوع مجدد سیل در استان گلستان قربانی نداشت، اما پیش از این و از اواخر سال 97 تاکنون در مجموع در این استان 11 نفر بر اثر سیل جان باخته‌اند.