شناسه خبر : 18927 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

هشدار وزیر بهداشت درباره افزایش سرطان
به نقل از حسن هاشمی، وزیر بهداشت نوشت: در کشور ما با احتساب سرطان پوست حدود 100 هزار مبتلا به سرطان وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود در سال 2030 در کشور میزان بروز سرطان‌ها به بیش از 50 درصد امروز افزایش یابد و تعداد مبتلایان به 155 هزار مبتلا برسد. یکی از دلایل این افزایش، بالا رفتن طول عمر افراد است. همچنین شیوه زندگی تغییر کرده و بیش از 10 درصد مردم ایران سیگار می‌کشند، 90 درصدشان کمتر از پنج وعده میوه و سبزی می‌خورند، 35 درصد مردم ایران تحرک بدنی کمی دارند، 16 تا 32 درصدشان مبتلا به فشارخون و 50 درصد مبتلا به چربی خون بالا هستند و هشت درصد مردم قند خون بالا دارند.

باران سیل‌آسا و تخلیه سه روستا
به نقل از غلامرضا اربابی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان، از خوشحالی مردم استان برای بارش رحمت الهی بر این استان خشک خبر داد و نوشت: این بارش‌ها خساراتی را به تاسیسات و واحدهای مسکونی استان وارد کرده، اما مردم امیدوارند این بارش‌ها تا پایان سال ادامه یابد. هم‌اکنون به دلیل خشکسالی به 1400 روستای سیستان و بلوچستان با تانکر آبرسانی می‌شود. شدت رگبارها به حدی بود که برای حفظ جان مردم سه روستا از توابع چابهار مجبور شدیم 1435 نفر ساکنان آنها را از روستا خارج و در 295 چادر اسکان اضطراری بدهیم. 54 اکیپ امداد و نجات هلال احمر مشغول رسیدگی به اسکان‌یافتگان هستند و برای آنان پتو، وسایل گرم‌کننده و غذا تامین شده است.

بچه‌هایی که انگار نیستند
در گزارشی از دشواری‌های زندگی کودکانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی هستند، نوشت: بعضی‌هایشان شانس این را دارند که در مدارس خودگردان یا موسسات مردم‌نهاد درس بخوانند. مدارسی که حالا جایگزینی هستند برای آنها که از نخستین حقوق انسان‌ها محروم‌اند؛ حق داشتن هویت. بچه‌هایی که شناسنامه ندارند، انگار نیستند. هیچ‌کس برایشان برنامه‌ریزی نمی‌کند، برای درس خواندن‌شان هیچ نیمکتی خالی نیست، بیمار که بشوند، یکی از شهروندان این جامعه نیستند که بتوانند از بیمه درمانی استفاده کنند، بزرگ که بشوند به غیر از کارهای خدماتی و کارگری، آینده دیگری ندارند چون امکان تحصیل و آموزش نداشته‌اند. مادران‌شان اهل همین سرزمین‌اند اما خودشان را کسی اهل ایران نمی‌داند.

جراحی دست چپ به‌جای دست راست کودک دوساله
نوشت: اولیای کودکی دوساله که پزشک دست چپش را به اشتباه به‌جای دست راست عمل جراحی کرد، اشتباه سهوی و پوزش پزشک را پذیرفتند. کودک دوساله آنها هنگام تولد از ناحیه تاندون دست راست آسیب دیده بود و بر اساس توصیه پزشکان باید در دوسالگی تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت. این کودک در یکی از بیمارستان‌های اصفهان تحت عمل جراحی قرار گرفت که پزشک معالج به اشتباه دست چپ او را عمل کرد. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تایید این خبر، در جوابیه‌ای با اشاره به اینکه پزشک جراح، خطای خود را پذیرفته و جبران کرده است، اضافه کرد: این پزشک از اولیای بیمار عذرخواهی کرده و اولیای بیمار پوزش جراح را پذیرفته‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها