شناسه خبر : 18845 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دستاورد IBM در تشخیص سرطان پوست

دستیار پزشک

مهندسان شرکت IBM سیستم کامپیوتری را عرضه کرده‌اند که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد در تشخیص انواعی از سرطان پوست، موفق‌تر از متخصصان پوست عمل می‌کند.

مهندسان شرکت IBM سیستم کامپیوتری را عرضه کرده‌اند که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد در تشخیص انواعی از سرطان پوست، موفق‌تر از متخصصان پوست عمل می‌کند. این تکنولوژی هنوز جوان است و IBM تاکید کرده قبل از ورود آن به بازار باید آزمون‌های بیشتری را از سر بگذراند، اما می‌تواند منادی استفاده از هوش مصنوعی به جای انسان در ارائه مراقبت‌های موثر درمانی و بهداشتی باشد. نحوه کار به این صورت است که تعداد زیادی عکس از انواع ضایعات پوستی و خال‌ها و لکه‌های سرطانی، به کامپیوتر داده می‌شود. برنامه می‌تواند وجود خال و لکه روی پوست بیمار را از عکس‌های گرفته‌شده از صورت وی تشخیص دهد و آن را با هزاران عکس قبلی موجود در حافظه خود مقایسه کند و نوع و بدخیم یا خوش‌خیم بودن آن را با این مقایسه حدس بزند. در آزمایش انجام‌شده 76 درصد حدس‌های ارائه‌شده از سوی این سیستم درست بود در حالی که 70 درصد از تشخیص‌های متخصصان پوست ماهر شرکت‌کننده در آزمایش، در نهایت به عنوان تشخیص درست تایید شد.
البته عکسی که از پوست بیمار به این برنامه ارائه می‌شود یک عکس معمولی نیست. بلکه از سوی دوربین مخصوصی گرفته می‌شود که برای نصب روی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند متخصصان پوست طراحی شده تا از طریق آن بتوانند معاینه بیمار خود را به نحو موثرتری انجام دهند. این دستگاه در انواع و با قیمت‌های متفاوت وجود دارد و متخصصان پوست و سرطان، می‌توانند با قیمتی بین 100 تا 1400 دلار آن را تهیه کنند. نتیجه این بررسی در قالب مقاله‌ای آماده شده است که به صورت آنلاین در دسترس است و قرار است در سال آینده میلادی نیز در ژورنال IBM چاپ شود. البته این نوعی از تقابل انسان و ماشین محسوب نمی‌شود. برنامه مذکور اولاً بر اساس عکس‌هایی کار می‌کند که از سوی نه‌فقط یک انسان عادی، که از سوی فردی متخصص گرفته شده است، همچنین این برنامه تنها در مورد احتمال سرطانی بودن نظر می‌دهد و تشخصی نهایی بر عهده آزمایشگاه و پزشک است. به عبارتی سیستم مذکور تنها به عنوان کمک به پزشک و بهبود نحوه انجام معاینات کاربرد خواهد داشت یا در مناطق و کشورهایی استفاده خواهد شد که پزشک متخصص در دسترس نیست یا استفاده از خدمات آنها بسیار گران است و بیمار تمایل دارد قبل از پرداخت هزینه زیاد، از میزان خطر آگاه شود.
این سیستم البته، اولین تلاش محققان برای ارائه کمک به پزشکان در جهت خدمات درمانی بهتر نیست. انواعی از اپلیکیشن‌ها وجود دارد که بر روی تلفن‌های همراه نصب شده و مشاوره‌هایی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌کنند. البته در حال حاضر این نرم‌افزارها بیشتر بر جنبه‌های زیبایی، مانند اینکه بعد از یک نوع عمل زیبایی خاص، صورت بیمار چه تغییری خواهد کرد و‌... تمرکز دارد و سیستم IBM را (که البته هنوز معلوم نیست امکان نصب آن روی تلفن همراه پزشک وجود دارد یا نه) می‌توان یکی از معدود اقدامات کاملاً درمانی در این جهت دانست.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید