شناسه خبر : 13011 لینک کوتاه

با وجود تکذیب قریب‌ به اتفاق نزدیکان فروغ، مسعود کیمیایی اعلام کرد: دروغ نگفتم

برای حجاب یارانه تعیین کنیم

این روزها بیماری کرونا به یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از مسوولان بهداشت منطقه بدل شده است. در ایران نیز طبق گزارش رسانه‌ها در هفته‌های گذشته مواردی از ابتلا گزارش شده است و یک هموطن کرمانی نیز در اثر این بیماری جان باخته است

حمیده حق‌پرست
این روزها بیماری کرونا به یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از مسوولان بهداشت منطقه بدل شده است. در ایران نیز طبق گزارش رسانه‌ها در هفته‌های گذشته مواردی از ابتلا گزارش شده است و یک هموطن کرمانی نیز در اثر این بیماری جان باخته است. هرچند مسوولان بهداشتی کشور، این مرگ را ناشی از عامل ویروس کرونا و در نتیجه تماس این شهروند با یکی از حجاج دانسته بودند، اما به گزارش اعتماد سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی هلال‌احمر اظهارات مسوولان وزارت بهداشت درباره احتمال انتقال بیماری از زائران عمره را تکذیب کرده و واکنش‌های تندی نسبت به گفته‌های مسوولان وزارت بهداشت درباره چگونگی انتقال بیماری به خواهران کرمانی از خود بروز دادند.
از دیگر اخبار حوزه سلامت که این روزها در رسانه‌ها زیاد به آن پرداخته ‌شده است، ماجرای قلیان است. از قرار معلوم استعمال قلیان در مکان‌های عمومی بار دیگر ممنوع اعلام شده است. به گزارش ایسنا در هفته گذشته دیوان عدالت اداری، مصوبه مجاز بودن استعمال قلیان در قهوه‌خانه‌ها را باطل اعلام کرد. البته پیش از این هم استعمال قلیان در مکان‌های عمومی ممنوع بود. بر اساس ماده 7 آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و برای حفظ سلامت عمومی به‌ویژه محافظت در مقابل استنشاق تحمیلی دود محصولات دخانی، استعمال این مواد در اماکن عمومی ممنوع بود، اما بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت دهم، با توجه به خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول این آیین‌نامه، استعمال مواد دخانی در قهوه‌خانه‌ها مجاز اعلام شده‌ بود. باید دید این مصوبه به مرحله اجرا خواهد رسید، یا مانند بسیاری از قوانین تنها باعث افزایش تعداد صفحات کتاب قانون خواهد شد.
در حوزه اقتصاد فرهنگ هفته گذشته شاهد رخداد بزرگی بودیم و حراج تهران توانست رکورد 13‌میلیاردی را برای خود ثبت کند. به گزارش اعتماد این هفته در سومین حراج تهران اثری از سهراب سپهری با تخمین قیمت 600 تا 800 میلیون تومان به حراج گذاشته شد، اثری که پیش از آغاز حراج هم انتظار می‌رفت که به بیش از یک میلیارد تومان برسد؛ زمانی که رضا کیانیان بر روی رقم یک میلیارد و 800 میلیون تومان چکش زد، تالار حراج در هتل پارسیان آزادی به وجد آمد و حضار برای لحظاتی این رویداد را تشویق کردند. علیرضا سمیع‌آذر در پایان سومین حراج تهران و در کنفرانس خبری گفت مجموعه‌داری از کانادا این تابلو را که از مجموعه تنه درخت‌های سهراب سپهری بود به این رقم خریداری کرده است. این حراج مانند دو دوره گذشته‌اش با فروش صد در‌صد آثار ارائه‌شده همراه شد و در نهایت به فروش 13 میلیارد و 257 میلیون تومان دست یافت که کمی بیشتر از دو برابر رقم فروش دوره قبلی این حراج بود. از دیگر خبرهای مهم ایران در هفته گذشته انتشار اسامی نهایی تیم ملی فوتبال برای اعزام به برزیل بود. شنبه هفته گذشته بیش از اسامی راه‌یافتگان به جام‌جهانی، نام آنهایی که از لیست خط خورده ‌بودند، مورد توجه قرار گرفت. کارلوس کی‌روش همه را شوکه کرده‌ بود. در لیست اعلام‌شده توسط این مربی ‌سرشناس محمدرضا خلعتبری و سردار آزمون در حالی که کسی فکر نمی‌کرد از تیم ملی خط بخورند، حذف شده بودند. آنها باید مسابقات جام‌جهانی را از خانه‌هایشان نگاه کنند. اما تنها این دو بازیکن سرشناس نبودند که خط خوردند. به جز این دو بازیکن، سوشا مکانی، مهدی شریفی و رضا خانزاده هم جایی در جام‌جهانی نخواهند داشت. یکی دیگر از خبرهای این هفته وزش توفانی با سرعت 120 کیلومتر در تهران بود. توفانی که نشان داد تهران در قبال چنین تهدید کم‌خطری، بی‌دفاع است. پنج قربانی، ده‌ها مجروح و درختان شکسته، برخی ساختمان‌های فروریخته تصویری تلخ از تهران را در برابر چشمان هر دلسوزی قرار می‌دهد. فارغ از همه این اخبار و برای ورود به اصل گزارش بد نیست که از رویدادی خوب برای دارندگان ایده و فکر خبر دهیم. طبق اخبار، نخستین بورس ایده در کشور در روزهای نخست هفته گذشته افتتاح شد. در نخستین روز از فعالیت این بورس ایده جوانی لرستانی به قیمت 200 میلیون ‌تومان توسط یک کارخانه خودروسازی خریده شد. باید دید که در آینده این بورس تا چه اندازه می‌تواند باعث کشف نیروهای خلاق برای صنعت کشور شود.

ماجرای جناب استاد
در هفته گذشته بخش‌هایی از گفت‌وگوی مسعود کیمیایی کارگردان مشهور با روزنامه شرق را بدون هیچ توضیحی منتشر کردیم. اصولاً تصور می‌کردیم که این مصاحبه در فضایی دوستانه گرفته شده است و احتمالاً خود جناب استاد نیز راضی به انتشار این گفت‌وگو نبوده است. واقعاً خاطره تعریف کردن از جدل با صداق هدایت برای کسی که در هنگام مرگ آن نویسنده تنها 9 سال داشته باشد یا ماجرای صیغه یا ورد خواهر و برادری با جنازه یک «میت» برای غسل فروغ که در قوطی هیچ عطاری پیدا نمی‌شود، قاعدتاً به درد محافل خصوصی با دوستان کم‌اطلاع می‌خورد تا مصاحبه. در هفته گذشته بسیاری تلاش کردند که به اظهارات جناب استاد پاسخ دهند. به‌طور نمونه «پوران فرخزاد» خواهر بزرگ «فروغ فرخزاد»، ضمن تشریح جزییات غسل «فروغ فرخزاد»، ادعاهای «مسعود کیمیایی» درباره غسل دادن فروغ را از اساس تکذیب کرد و خواستار رعایت صدق گفتار در بیان روایت‌های این‌چنینی شد. به گزارش تابناک او تاکید کرد: «...‌در ظهیرالدوله یک اتاق کوچک و متروکی که انگار صد سال است کسی آنجا نرفته، وجود داشت و فروغ را آنجا بردند. مقداری طول کشید تا کسی برای غسل بیاید و در نهایت زنی را پیدا کردند که آمد و غسل فروغ را انجام داد. تنها من به همراه دخترعمه‌ام، احمدرضا احمدی، علیرضا میبدی و اسماعیل نوری‌علا (نوری‌علا را مطمئن نیستم) حضور داشتیم که رفتند و فروغ را برای آخرین بار در آن اتاق دیدند. دخترعمه‌ام اصرار کرد که برای آخرین بار بیا و فروغ را ببین و گفت: «مثل ماه شده است» و من نتوانستم بروم و از آنجا آوردند و به خاک سپردند. شاهد حرف‌های من هم اشخاصی که نام بردم، هستند. محمدعلی سپانلو نیز درباره روایت کیمیایی از غسل فروغ فرخزاد به خبرآنلاین گفت: «این روایت واقعیت ندارد. اصلاً چنین اتفاقی نیفتاده است. آن روزها آقای کیمیایی هنوز فیلمی نساخته بودند و اصلاً سرشناس نبودند که بخواهند در چنین موقعیتی قرار بگیرند.»
با همه این احوال جناب کیمیایی در هفته گذشته باز گفت مرغ یک‌ پا دارد. او در مصاحبه‌ای به خبرگزاری برنا گفت: «متاسفانه بعد از انتشار مصاحبه‌ام در یکی از روزنامه‌ها که بیشتر در آن خودم و اتفاقاتی که بر من رفته را توضیح دادم، بسیاری موضع گرفتند و گفتند حرف‌های من کذب و تحریف تاریخ است. من نه تاریخ را تحریف کردم، نه به کسی بی‌حرمتی کردم و نه کسی را زیر سوال بردم، فقط خاطرات و اتفاقاتی را که برای شخص مسعود کیمیایی پیش آمده توصیف کردم. من اهل تحریف نیستم و فقط و فقط روایت خودم از اتفاقات مهم تاریخی را روایت کرده‌ام.»

دو میلیون دختر کم آمد
به نظر می‌آید که آمار در این کشور اصولاً اهمیت ندارد. همین چند هفته پیش بود که مسوولان از کم آمدن یک میلیون پسر برای ازدواج با دختران ایرانی سخن گفته بودند، که خبر آمد نه اصلاً هم این‌طور نیست، تازه پسر زیاد هم داریم و احتمالاً باید به دنبال واردات عروس چینی از کشور دوست و برادر باشیم. اعتماد در گزارشی در این باره نوشت: «...سازمان ثبت احوال بار دیگر آماری از دختران و پسران در سن ازدواج اعلام کرد، آماری که این‌بار دختران 15 تا 29 سال را در موضع قوت قرار می‌دهد و به آنان قوت قلب می‌دهد که تا چهار سال آینده دو میلیون پسر اضافه بر سازمان داریم که شاید به سختی بتوانند از میان خیل کم‌جمعیت دختران، همسری برای خود برگزینند. ‌ مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، بر اساس نمودارهای جمعیتی پیش‌بینی کرد که تا سال 97 اختلاف پسران در سن ازدواج که در طیف سنی 20 تا 34 سال قرار دارند نسبت به دختران در سن ازدواج که در طیف سنی 15 تا 29 سال قرار دارند، به دو میلیون نفر می‌رسد. علی‌اکبر محزون با اشاره به اینکه بر اساس نمودارهای جمعیتی قبل از سال 88 تعداد دختران در سن ازدواج از تعداد پسران در سن ازدواج بیشتر بود، افزود: این روند بعد از سال 88 تا سال 92 روند نزولی داشت و هرم سنی در نمودار به شکل متقارن درآمد، به این معنا که جمعیت دختران و پسران در سن ازدواج تقریباً برابر شد. به مرور تعداد پسران در سن ازدواج نسبت به دختران در سن ازدواج افزایش خواهد یافت به‌گونه‌ای که بر اساس نمودار پیش‌بینی می‌شود اختلاف پسران نسبت به دختران در سن ازدواج تا سال 96 و 97 به دو میلیون نفر می‌رسد.» خدا را شکر که اصولاً بر پایه آمار برنامه‌ای در این سرزمین نوشته نمی‌شود وگرنه می‌دانستید با این تغییر ناقابل چقدر برنامه را باید به دستگاه کاغذخردکن می‌سپردیم؟

ایران به صدر فهرست مصرف دخانیات می‌رود
طبق پیش‌بینی‌ها به خوشی و میمنت یکی دیگر از قله‌های جهان را تا چهار دهه دیگر فتح خواهیم کرد. به گزارش ایرنا سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که طی 40 سال آینده، سه کشور مصر، ایران و پاکستان در صدر کشورهای مصرف‌کننده دخانیات جهان قرار خواهند گرفت. با نگاهی به جدول میزان مالیات بر خرده‌فروشی سیگار در 22 کشور منطقه مدیترانه شرقی می‌توان بر پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی درباره آتیه ایران صحه گذاشت چنان که در این جدول، افغانستان با دو درصد، عراق با چهار درصد، سومالی با هفت درصد و ایران با 17 درصد مالیات بر قیمت خرده‌فروشی سیگار در رتبه‌های نخست نادیده گرفتن الزام افزایش قیمت سیگار قرار دارند در حالی که مصر با افزایش 73‌درصدی و پاکستان با افزایش 60‌درصدی مالیات بر قیمت خرده‌فروشی سیگار ممکن است بتوانند در سال‌های آتی از این پیش‌بینی فاصله بگیرند.

یارانه حجاب
غلامعلی حدادعادل نماینده اصولگرای مجلس برای تعمیق حجاب و پوشش اسلامی در برنامه «دیروز، امروز، فردا» پیشنهاد جالبی ‌را مطرح کرد. او گفت: «...‌واقعیت امیدبخش این است که زن ِ ایرانی باحجاب و عفیف است، شما در نقش‌های تخت جمشید تصویر هیچ زنی را نمی‌بینید، این یک مساله مهم است. حکومت اگر به حجاب معتقد است باید یارانه بپردازد. چه اشکالی دارد برای پوشش اسلامی حکومت به تولیدکننده‌ها یارانه بدهد؟»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها