شناسه خبر : 10695 لینک کوتاه

برف و کولاک کم‌سابقه در استان‌های کشور

برف آخر

اولین روزهای سرد و حتی ماه‌های آغازین فصل سرما در سال جاری با خشکی و حتی در بعضی روزها دمای بالای هوا سپری شد. طی سه ماه پاییز و دی‌ماه سال جاری میزان بارش نسبت به سال قبل ۶۰ درصد کمتر شد و آن‌طور که داوود پرهیزکار، رئیس سازمان هواشناسی، در آخرین روزهای دی‌ماه به رسانه‌ها اعلام کرد، بارش‌های سال جاری ۴۰ درصد بارش‌های سال قبل بود.

اولین روزهای سرد و حتی ماه‌های آغازین فصل سرما در سال جاری با خشکی و حتی در بعضی روزها دمای بالای هوا سپری شد. طی سه ماه پاییز و دی‌ماه سال جاری میزان بارش نسبت به سال قبل 60 درصد کمتر شد و آن‌طور که داوود پرهیزکار، رئیس سازمان هواشناسی، در آخرین روزهای دی‌ماه به رسانه‌ها اعلام کرد، بارش‌های سال جاری 40 درصد بارش‌های سال قبل بود. اما او در همان روزهای پایانی دی‌ماه افزایش بارش‌ها در بهمن‌ماه را پیش‌بینی کرد و گفت: «پیش‌بینی می‌کنیم که در بهمن و اسفند امسال بخشی از کم‌بارشی‌ها جبران شود.» همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، بهمن‌ماه با بارش‌های جوی سنگین به صورت برف و باران شدید در سراسر نقاط کشور طی شد. بارش‌های خوشحال‌کننده‌ای که در بسیاری مناطق خسارت‌های گسترده‌ای هم به بار آوردند. به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات کشور، از 23 تا 30 بهمن‌ماه 26 استان کشور تحت تاثیر برف و کولاک قرار گرفتند.
بارش سنگین و کم‌سابقه برف در مشهد به تعویق پرواز هواپیماها و اخلال در حرکت قطارها منجر شد. گیلان هم یکی از استان‌هایی بود که بارش مداوم برف در آن تجربه‌ای کم‌سابقه را رقم زد. در این استان در آخرین روزهای بهمن‌ماه، برفی سنگین باریدن گرفت که ارتفاع آن به حدود یک متر رسید و حتی در برخی مناطق از این میزان هم عبور کرد. فرماندار سیاهکل از ارتفاع یک متر و 20‌سانتی‌متری برف در داخل شهر سیاهکل و بارش برف به میزان یک متر و 60 سانتی‌متر در برخی محورهای این شهرستان خبر داد. بازگشایی راه‌های روستایی این استان که بر اثر بارش برف مسدود شده بودند، به‌ویژه در مناطق کوهستانی استان، تا سه روز پس از بارش برف ادامه داشت. تعطیلی مدارس در برخی مناطق استان نیز تا چهار روز پس از بارش‌ها ادامه داشت. اما بیشترین خسارت به شبکه‌های توزیع برق این استان وارد شد؛ طبق اعلام جمشید طالبی، مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان، «بیش از شش میلیارد تومان به شبکه‌های توزیع برق در برف سنگین اخیر خسارت وارد شده است». او درباره علت این حجم از خسارت و خاموشی‌های گسترده در استان گیلان گفت: «شدت و تداوم برف اخیر بسیار زیاد بود و از همین‌رو به علت پارگی سیم‌ها و سقوط درختان بر سیم‌های برق شاهد خاموشی‌هایی در استان بودیم.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید