شناسه خبر : 44613 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سریعترین و امن ترین روش ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا به تنهایی یکی از زمانبرترین فرایندهای گمرکی است که اقدام به آن نیازمند تحقیقات قبلی است.

سریعترین و امن ترین روش ترخیص کالا از گمرک

 برای این که ترخیص کالا به درستی اجرا شود باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید. مدت زمان ترخیص کالاها از گمرک بسته به نوع و تعداد محموله ها و مراحل مربوطه آن است.

تمامی قوانین این روند ثابت و از پیش تعیین شده است و هزینه های کالاها طبق یک لیست برای افراد ارائه می‌گردد. تمامی کالاها پس از ورود به کشور درون انبارهای بزرگ گمرک قرار می‌گیرند تا پس از انجام روند ترخیصیه و صدور تاییدیه به دست صاحبان خود برسند و آزاد گردند. برای ادامه مطالب با ما همراه باشید.

مدارک مهم برای ترخیص کالا از گمرک

 1. مدارک مربوط به نماینده صاحب کالا: دفترچه بیمه ، اصل و کپی کارت ملی، اصل وکالت نامه محضری، معرفی نامه.

 2. مدارک مربوط به صاحب کالا: کپی از تمامی صفحات کارت بازرگانی، کپی کارت ملی، کارت بازرگانی، اصل کارت ملی

 3. مدارک مرتبط به کالا: ترخیصیه، قبض انبار، بارنامه: شامل تعداد و علامت کالا، گواهینامه استاندارد، مجوزهای قانونی، گواهی بازرسی، تعداد کانتینر، ناخالصی های کالا و بسته ها، پروفرما (مشخصات کالا)، فهرست عدل بندی، گواهی مبدا، ثبت سفارش بازرگانی، بیمه نامه.

زمان لازم برای ترخیص کالا از گمرک

زمان لازم برای ترخیص کالا از گمرک

حمل و نقل کالاها از کشوری به کشور دیگر به سه روش زمینی، هوایی و دریایی انجام می‌شود که به نسبت انتخاب افراد است اما اگر می‌خواهید در کنار سرعت کار به فکر ایمنی نیز باشید بهتر است راهی را بیابید که کالا راحت تر و ایمن تر به مقصد برسد. برای این که کالاها به طرز صحیحی جمع بندی و ارسال شوند باید از تمامی راه های آن آگاه باشید که در هر مرحله چقدر زمان نیاز است تا شما تمامی مدارک را ارائه دهید و به مرحله بعد منتقل شوید. ترخیص کالا به دلیل قوانین و مراحلی که دارد زمان دقیقی را نمی‌توان برای آن اختصاص داد.

برخی عوامل تاثیرگذار در ترخیص کالا

 1. محموله هایی که با کالاهای شما به صورت همزمان از گمرک عبور می‌کنند در مدت زمان ترخیص بسیار تاثیر دارند.

 2. کشور مقصد، مهم ترین بخش ترخیص کالا به حساب می‌آید و به نسبت آن مدت زمان تخمین زده می‌شود.

 3. نوع کالا در تعیین زمان ترخیص کالا بسیار موثر است زیرا تنها مشخص شدن نوع محموله هزینه های مخصوص آن را تعیین می‌کند.

روش های سریع و ایمن برای ترخیص کالا از گمرک

روش های سریع و ایمن برای ترخیص کالا از گمرک

مدیریت زمان برای دریافت اسناد مرتبط به ترخیص کالا: روند ترخیص کالا علاوه بر پیچیده بودن بسیار طولانی است که برای طی کردن این پروسه باید تمامی مدارک و اسناد مربوطه آن را تهیه کنید و تاییدیه آن را بگیرید تا به مرحله بعد بروید. مجوزهای مربوطه این فرایند قبل از ورود کالا به کشور باید تهیه شوند و مورد بررسی قرار گیرند.

اسناد و مجوز استاندارد برای تشریفات گمرکی: تشریفات گمرکی به چندین بخش تقسیم می‌شود که برای معرفی یکی از آن ها می‌توان به پته گمرکی اشاره کرد. به سندی که برای خروج کالا بدون ثبت سفارش نیاز است پته گمرکی گفته می‌شود. هرچقدر تشریفات گمرکی به شکل مطلوب انجام شود، سرعت ترخیص کالا بالا می‌رود.

استخدام ترخیص کار: ترخیص کاران اغلب افرادی هستند که از سمت تاجران و شرکت ترخیص کالا استخدام می‌شوند و به عنوان نماینده برای ترخیص کالاهای شما اقدام می‌کند و دارای کارت بازرگانی برای رسمی بودن و اعتبار خود، است.

مراجعه به شرکت بازرگانی و دریافت راهنمایی: برای ایمن بودن روند ترخیص و سرعت بخشیدن به آن می‌توانید به شرکت های معتبر مراجعه کنید. گروه تجاری آربی (rbtradinggroup.com) با داشتن سابقه بالا همواره در تمامی مسیر واردات، ترخیص و... در کنار شما است و بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک

 • تحویل اسناد توسط مشتری

 • دریافت مجوزهایی (ثبت سفارش، کالای خاص، گرفتن معافیت برای تولیدکننده های ایرانی)

 • دور اظهاری و پرینت آن

 • اخذ شماره کوتاژ و احراز هویت و ارائه Hs Code

 • صدور تاییدیه از کارشناس و ارسال آن به صندوق و واریز هزینه ها به بانک

 • مجوز بارگیری

 • تسویه انبارداری و پرداخت هزینه های آن

 • انجام دوباره بارگیری و بازرسی توسط کارشناس خروجی

 • تحویل صورتحساب توسط بخش ترخیص به مالی

 • ارسال صورتحساب از امور مالی به مشتری و تحویل کالا در محل

 • تعیین مسیر: تعیین مسیر به سه روش شکل می‌گیرد. قرمز، سبز و زرد که هرکدام نشان دهنده یک مسیر است.

 سخن آخر

همانطور که گفته شد ترخیص کالا از گمرک نیازمند طی کردن مراحل بسیاری است که هرچقدر این زمان طولانی تر شود، کالا مدت زمان بیشتری درون انبارهای گمرک قرار می‌گیرد. بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از این موضوع حتما از تمامی راه‌های آن اطلاع کسب کنید یا به افراد متخصص مراجعه کنید. وجود ترخیص کار باعث می‌‌شود که شما دیگر نگران نباشید و ترس از ناشی بودن را کنار بگذارید. با وجود فرد ترخیص کار شما می‌توانید کالاهای خود را در کمترین زمان مرخص کنید و از ضرر مالی جلوگیری کنید.