شناسه خبر : 22730 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

رشد منطقه‌ای

در اولین ماه تابستان در بازار مسکن چه گذشت؟

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در تیرماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 14 هزار و 533 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در تیرماه نشان از کاهش 5 /2‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد.

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در تیرماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 14 هزار و 533 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در تیرماه نشان از کاهش 5 /2‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند روند کاهشی معاملات مسکن در تیرماه نشان‌دهنده رکود بیشتر مسکن نیست، چرا که میزان معاملات مسکن در مناطقی همچون منطقه 5 و 10 تهران نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته افزایش یافته است و از آنجا که گروه‌های درآمدی متوسط و متوسط رو به پایین بیش از سایر افراد متقاضی خرید مسکن در این مناطق هستند، این موضوعی امیدوارکننده به شمار می‌رود.

همچنین متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در این ماه به چهار میلیون و 620 هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 2 /6 درصد افزایش نشان می‌دهد. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 2 /46 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 12 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 3 /51 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 2 /12 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم در اردیبهشت‌ماه 1396 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11 و 3 /9 درصد رشد نشان می‌دهد. 

تجارت- فردا- رشد منطقه ای(اینفوگرافیک)

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها