شناسه خبر : 23570 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سرانجام بنز یا بی‌ام‌و؟

پاسخ فنی به یک سوال قدیمی

دعواهای خودرویی در تمام کشورها وجود دارد. رقابتی که نه خودروسازان بلکه عشق ماشین‌ها به راه می‌اندازند. هر چند بعد از مدتی خودروسازان هم خواه‌ناخواه گرفتار این رقابت می‌شوند و برای تامین نظر هواداران‌شان ناگزیر می‌شوند به این رقابت تن بدهند. معمولاً دعواهای خودرویی بین دو خودروساز از یک کشور جریان دارد.

دعواهای خودرویی در تمام کشورها وجود دارد. رقابتی که نه خودروسازان بلکه عشق ماشین‌ها به راه می‌اندازند. هر چند بعد از مدتی خودروسازان هم خواه‌ناخواه گرفتار این رقابت می‌شوند و برای تامین نظر هواداران‌شان ناگزیر می‌شوند به این رقابت تن بدهند. معمولاً دعواهای خودرویی بین دو خودروساز از یک کشور جریان دارد. تویوتا و هوندا بین ماشین‌بازهای ژاپنی، فورد و جنرال موتورز در بین آمریکایی‌بازها و بالاخره بنز و بی‌ام‌و در میان آلمانی‌بازها. این سه، اصلی‌ترین دعواهای خودرویی در جهان هستند که در این میان به دلیل سابقه دیرینه بنز و بی‌ام‌و در ایران، کل‌کل همیشگی بین خودروبازان ایرانی بر سر این دو برند جریان دارد. بخشی از این دعوا به مانند اینکه شما استقلالی باشید یا پرسپولیسی دلیل مشخصی ندارد. از روز اول یکی از این برندها چشم شما را گرفته و معمولاً هم با خوشایند یک نفر از طراحی یک خودرو آغاز می‌شود. اما زمانی که جدال جدی‌تر می‌شود ابعاد فنی هم وارد این رقابت می‌شوند. حالا زمان آن است که خودروها وارد پیست شده و نتایج تست فنی آنها مشخص کند کدام‌یک بر دیگر برتری دارد. 

زمانی که از بنز و بی‌ام‌و صحبت می‌شود کمتر عشق ماشینی در جهان وجود دارد که گوش‌هایش را تیز نکند. مجله کار اند درایور در یکی از تست‌های خود به سراغ این دو خودرو رفته است. در ادامه نتیجه تست فنی دو خودرو مرسدس بنز C کلاس با تیونینگ AMG و بی‌ام‌و سری 3 با تیونینگ MPower را خواهیم خواند تا به این سوال همیشگی خودروبازان ایرانی پاسخ دهیم که بالاخره بنز یا بی‌ام‌و؟

خودرو بی‌ام‌و این تست دارای موتور 4000 سی‌سی هشت سیلندر با آرایش V شکل است. این موتور می‌تواند قدرت 414 اسب‌بخار را تولید کند. نیروی گشتاور این خودرو هم 295 پاوند بر فوت است. این موتور می‌تواند تا 8300 دور در دقیقه را تحمل کند. برخی از مدل‌های بی‌ام‌و M3 از جعبه دنده دو کلاچه اتوماتیک برای انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها استفاده می‌کند، حال آنکه خودرو تست‌شده دارای جعبه دنده شش‌سرعته دستی است. در این خودرو زیبا فضای بالای سر سرنشینان و نیز فضای بار آن از بنز کمتر است، حال آنکه این فضای کمتر به هیچ عنوان به معنی ناراحتی سرنشینان نیست و برای آنها فضای کافی در نظر گرفته شده است. این خودرو با توجه به امکاناتی نظیر سیستم کنترل ثبات الکترونیکی و اصطکاک، کیسه‌های دوتایی جلو و پرده‌ای جلو و عقب از قیمت 62 هزار و 75 دلاری برخوردار است، حال آنکه برای خودرو شرکت‌کننده در تست با توجه به آپشن‌هایش بهای 66 هزار و 125 دلاری در نظر گرفته شده است. در این بخش نیز بی‌ام‌و M3 وضعیت بهتری نسبت به بنز دارد زیرا ارزان‌تر است، البته باید دید که گران‌تر بودن بنز منجر به بهبود عملکرد این خودرو نیز شده است یا خیر. یکی از مزایای بی‌ام‌و M3 شاسی خوب و قدرتمند و تکنولوژیک آن است و گفته شده است که موتور خودرو نیز وضعیت بهتری نسبت به بنز دارد. در همین حال قدرت ترمزگیری بالا نیز از نقاط قوت بی‌ام‌و M3 نام برده شده است. 

مرسدس بنز C63 AMG نیز خودرو محبوب و قدرتمندی است که به پشتوانه شهرت تولیدکننده‌اش آمده است تا رقیب هموطن خود را از میدان به در کند. موتور خودرو بنزی که در این تست استفاده شده هشت سیلندر خورجینی با 6200 سی‌سی حجم است. یک هیولای خفته در دل بنز. این موتور قادر است تا 481 اسب بخار قدرت و 443 پاوند بر فوت گشتاور تولید کند که در هر دو بخش مرسدس بنز از رقیب خود برتر است. این در حالی است که حداکثر دور موتور C63 AMG برابر با 7200 دور در دقیقه است. در مرسدس بنز C63 AMG جعبه‌دنده هفت‌سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ‌ها را بر عهده دارد و این وظیفه با توجه به تکنولوژی‌های به کار رفته در این جعبه دنده به خوبی انجام می‌شود. با طول 76 /2متری، فاصله محوری این خودرو بیشترین بوده و خودرو از طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 7 /4، 77 /1و 4 /1 متری برخوردار است. با چنین ابعادی خودرو اندکی کمتر از دو تن وزن دارد اما سنگین‌تر از رقیبش است. سیستم ثبات الکترونیکی و کیسه‌های هوایی دوتایی جلو و پرده‌ای بغل نیز به صورت استاندارد روی آن نصب شده است. برای این خودرو به صورت استاندارد قیمت 64 هزار و پنج دلاری در نظر گرفته شده است، اما قیمت خودرو تست‌شده 80 هزار و 995 دلار است و مشاهده می‌کنید که این خودرو از آپشن‌های گرانقیمتی برخوردار است. 

در تست شتاب دو خودرو تلاش خوبی کردند اما این مرسدس بنز بود که توانست گوی سبقت را از رقیب دیرینه خود برباید. در شتاب اولیه صفر تا 48 کیلومتر در ساعت بی‌ام‌و M3 توانست در بهترین حالت رکورد 7 /1 ثانیه را به ثبت برساند که این رکورد برای مرسدس بنز C63 AMG برابر با 6 /1 ثانیه بود. مرسدس بنز در ادامه تست شتاب توانست فاصله خود را از بی‌ام‌و M3 بیشتر کند، به طوری‌که برای شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت این خودرو زمان 7 /3ثانیه‌ای را رکوردگیری کرد. برای بی‌ام‌و در این بخش زمان 3 /4ثانیه‌ای ثبت شد. مرسدس بنز همچنین پس از 6 /8ثانیه به سرعت 160 کیلومتر در ساعت رسید و بی‌ام‌و با گذشت 7 /9ثانیه این شتاب را عملی کرد. زمان‌سنج داوران عدد 9 /19ثانیه را نشان می‌داد که عقربه‌های سرعت‌سنج مرسدس بنز از 240 کیلومتر در ساعت گذشت. این در حالی است که وقتی عقربه‌های سرعت‌سنج بی‌ام‌و M3 سرعت 240 کیلومتر در ساعت را نشان داد، زمان‌سنج 9 /23 ثانیه را نشان می‌داد. برای تست یک چهارم مایل در ساعت دو خودروی بنز و بی‌ام‌و نیز به ترتیب رکوردهای 1 /12 ثانیه در 192 کیلومتر در ساعت و 7 /12ثانیه در 4 /182 کیلومتر در ساعت به ثبت رسید.  در تست ترمزگیری نوبت به بی‌ام‌و M3 رسید که خوش‌تر بدرخشد. این خودرو توانست با طی مسافتی معادل 6 /46 متر از سرعت 112 کیلومتر در ساعت متوقف شود، این در حالی است که مرسدس بنز C63 AMG توانست با مسافت 49 متری از این سرعت متوقف شود. پس از تست تمامی بخش‌های دو خودرو نوبت به بررسی وضعیت مصرف سوخت آنها می‌رسد. برنده این بخش نیز همچون بخش ترمزگیری بی‌ام‌و بود. این خودرو نشان داد که برای هر 100 کیلومتر طی مسافت در شهر به 8 /16 لیتر و در جاده به 7 /11لیتر بنزین نیاز دارد و این میزان برای مرسدس بنز به ترتیب 18 و 3 /12لیتر بود. در انتهای تست نوبت به اعلام نتایج در بخش‌های مختلف و تعیین برنده تست می‌رسد. متخصصان در بخش خودرو شامل زیرمجموعه‌های راحتی، طراحی بیرونی و درونی، فضای صندوق و قیمت از 100 امتیاز به هر دو خودرو 84 امتیاز دادند، اما در زیرمجموعه این بخش که مربوط به قیمت خودرو تست شده بود بی‌ام‌و چهار امتیاز از بنز پیش افتاد. در بخش پیشرانه مرسدس بنز توانست از 55 امتیاز 53 امتیاز کسب کند. در این بخش به بی‌ام‌و امتیاز 50 داده شد. در قسمت شاسی این بی‌ام‌و M3 بود که با امتیاز 56 از 60 در صدر ایستاد و مرسدس بنز C63 AMG به امتیاز 52 بسنده کرد. بخش دیگر که به آن نمره داده شد تجربه رانندگی با دو خودرو بود که در این بخش به هرد‌و خودرو از 25 امتیاز 24 امتیاز داده شد. مجموع امتیازهای دو خودرو در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که رقابت بسیار تنگاتنگی بین دو خودرو وجود داشته است به طوری‌که امتیاز نهایی آنها تنها یک نمره با یکدیگر فاصله داشت و همین یک امتیاز باعث شد تا بی‌ام‌و M3 با مجموع امتیاز 214 در مکان نخست بایستد. مرسدس بنز C63 AMG نیز با مجموع امتیاز 213 رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

منبع: کارانددرایور

تجارت- فردا- سرانجام بنز یا بی‌ام‌و؟(اینفوگرافیک)

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها