شناسه خبر : 18134 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

داعش از کودکان برای عملیات انتحاری استفاده می‌کند

ویرانگری‌های جدید داعش

وزارت حقوق بشر عراق به نقل از شاهدان عینی و فعالان حقوقی اعلام کرد: «داعش ۱۲۲۷ کودک را که سن‌شان بین ۹ تا ۱۵ سال است، ربوده و آنها را برای حمل سلاح و انجام عملیات انتحاری در پادگان «السلامیه» در شهر موصل آموزش می‌دهد.»

وزارت حقوق بشر عراق به نقل از شاهدان عینی و فعالان حقوقی اعلام کرد: «داعش 1227 کودک را که سن‌شان بین 9 تا 15 سال است، ربوده و آنها را برای حمل سلاح و انجام عملیات انتحاری در پادگان «السلامیه» در شهر موصل آموزش می‌دهد.»
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که این کودکان در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کنند و کسانی که از اوامر داعش اطاعت نکنند، شکنجه می‌شوند و مجازات آنها شلاق یا حبس است، برخی دیگر نیز در معرض تجاوز قرار می‌گیرند. داعش که از مدت‌ها پیش برخی از مناطق عراق به ویژه شهر موصل را اشغال کرده است پس از کشته شدن بیشتر نیروهایش در جنگ با نیروهای عراقی تلاش می‌کند از کودکان برای انجام عملیات‌های خود استفاده کند. از سوی دیگر، فعالان گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته‌اند داعش در اطراف شهر باستانی پالمیرا مواد منفجره کار گذاشته است. داعش در ماه گذشته میلادی کنترل شهر پالمیرای سوریه را که محل یکی از مهم‌ترین ویرانه‌های تاریخی جهان است، به دست گرفت. هنوز مشخص نیست که آیا داعش درصدد تخریب این شهر باستانی است یا تلاش دارد از پیشروی نیروهای دولتی به سوی این شهر جلوگیری کند.
قدمت بخش اعظم این محوطه تاریخی به قرن یکم و دوم میلادی بازمی‌گردد. ساکنان پالمیرا را آرامی‌ها، اموری‌ها و عرب‌ها به اضافه اقلیتی یهودی تشکیل می‌دادند و فرهنگ آنها تحت تاثیر ایران و روم بود. شاهان حاکم بر پالمیرا رابطه نزدیکی با امپراتوری روم داشتند و در قرن سوم میلادی با امپراتوری ساسانی در جنگ بودند. پالمیرا یکی از مراکز مهم فرهنگی دوران خود بوده و یونسکو آن را دارای ارزش برجسته جهانی توصیف می‌کند. در ماه‌های گذشته نیروهای داعش در بخش‌های دیگری از سوریه و عراق، از جمله در هترا و نمرود، آثار باستانی زیادی را خراب کرده‌اند. علاوه بر این، یک خودرو بمبگذاری‌شده در نزدیکی مسجد مورد استفاده نیروهای حوثی در صنعا، پایتخت یمن منفجر شده که دست‌کم دو کشته و چند زخمی بر جای گذاشته است. داعش مسوولیت حمله به مسجد قبه‌المهدی را بر عهده گرفته است. داعش مسوولیت آن حملات مشابه دیگری را که موجب مرگ بیش از ۲۰ نفر شد، به عهده گرفت. داعش در ماه مارس حملاتی علیه مساجدی که عمدتاً مورد استفاده حوثی‌ها بود انجام داد که در آن بیش از ۱۳۰ نفر کشته شدند. با این حال، اوضاع در همه‌جا به نفع داعش نیست. نیروهای مسلح کرد سوریه که هفته پیش شهر مرزی تل ابیض را از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پس گرفته بودند، می‌گویند به پیشروی به سوی شهر رقه، پایگاه اصلی داعش ادامه می‌دهند و موفق شده‌اند شهر عین‌عیسی را در حدود ۵۰ کیلومتری رقه از کنترل داعش خارج کنند. سخنگوی کردها گفته است روستاهای اطراف عین عیسی هم در اختیار این نیروها قرار گرفته است. «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی مسلح کردهای سوریه که از حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا و ارتش آزاد سوریه، از دیگر گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد برخوردار هستند، پیشتر گفته بودند یک پایگاه نظامی را در نزدیکی شهر عین‌عیسی تصرف کرده‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها