شناسه خبر : 32633 لینک کوتاه

اعتراضات عراق فرصتی برای اصلاحات

مورالس از ریاست ‌جمهوری بولیوی استعفا داد و به مکزیک رفت

آمریکای جنوبی این سال‌ها پی‌درپی صحنه ناآرامی‌ها و تظاهرات خیابانی مردم بوده است. بعد از اتفاقات ونزوئلا حالا در بولیوی ارتش از رئیس‌جمهوری خواست استعفا دهد. «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری مستعفی بولیوی که خاک کشورش را در پی اعتراض‌های مخالفان راست‌گرای خود ترک کرد، بیش از یک دهه به عنوان یک رهبر ضدآمریکایی در کشورش شناخته شده که با رفتنش، تداوم سیاست‌ها و الگوی به‌جا‌مانده از این رهبر چپ‌گرا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. مورالس ۲۶ اکتبر ۱۹۵۹ در بولیوی به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوره سربازی وارد عرصه فعالیت‌های اتحادیه‌های کارگری شد. وی از آن زمان به اقدامات ضدآمریکایی و تلاش‌های سیاسیون بولیوی برای ریشه‌کنی کوکائین به عنوان بخشی از جنگ علیه مواد مخدر پیوست. مورالس در جوانی به دلیل فعالیت در اعتراض‌های ضددولتی بارها دستگیر شده بود. وی در سال ۱۹۹۵ به طور جدی وارد عرصه سیاست و به عنوان رهبر جنبش سوسیالیست بولیوی معرفی شد. مورالس در سال ۱۹۹۷ به کنگره راه یافت و از همان زمان اهداف اصلی وی کمک به بومی‌ها و فقرا، حمایت از اصلاحات ارضی و توزیع درآمدهای حاصل از فروش گاز میان مردم بود. وی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۲ نفر دوم شد و در نهایت در سال ۲۰۰۶ فعالیت در سمت ریاست‌جمهوری را آغاز کرد. اوو مورالس ۶۰ساله که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ در راستای اجرای سیاست‌های چپ‌گرا در بولیوی توانست دستاوردهایی به دست بیاورد، رئیس‌جمهوری محبوب این کشور بود. وی نخستین رئیس‌جمهوری بولیوی بود که از میان جمعیت بومی بولیوی به این مقام رسید.

مورالس در مکزیک: به مبارزه سیاسی ادامه می‌دهم

«اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی پس از ورود به مکزیک با استقبال مقام‌های ارشد این کشور از جمله وزیر خارجه مکزیک مواجه شد. به گزارش فارس به نقل از «اسپوتنیک»، مورالس با بیان اینکه علیه او «کودتا» شده، گفت تحت فشار مجبور به استعفا شده است و مکزیک با اعطای پناهندگی جان وی را نجات داده است. «مارسلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک سه‌شنبه گذشته گفت که کشورش به رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی پناهندگی اعطا کرده است. ابرارد گفت که اعطای پناهندگی به مورالس، به درخواست خود وی بوده است. به نوشته اسپوتنیک، مورالس در سخنان خود با اشاره به طرح سوءقصد به جان خود از جانب مخالفان، از اقدام دولت مکزیک در اعطای پناهندگی قدردانی کرد. مورالس همچنین قول داد که با حضور در عرصه سیاسی به مبارزه ادامه دهد. وی در این‌باره گفت: «مادامی که زنده هستم به مبارزات سیاسی ادامه خواهم داد.» اوو مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود به دنبال اعتراضات خشونت‌آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یکشنبه ترجیح داد برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر از سمت خود کناره‌گیری کند. در روزهای گذشته و به موازات تشدید ناآرامی‌ها در بولیوی، مداخلات آمریکا و متحدانش درباره این انتخابات افزایش یافته بود.

انتقاد آرژانتین از موضع آمریکا در مورد بولیوی

رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین از موضع‌گیری آمریکا در مورد تحولات اخیر بولیوی انتقاد کرد. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تله سور، «آلبرتو فرناندز» ضمن اشاره به حمایت کاخ سفید از مداخله‌های نظامی علیه دولت‌های منتخب و برگزیده آمریکای لاتین همچنان پس از چند دهه خاطرنشان کرد: معتقدم واشنگتن به دوران بد دهه ۷۰ میلادی در آمریکای لاتین بازگشته است. این انتقاد فرناندز در حالی مطرح شده که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا کناره‌گیری «اوو مورالس» از قدرت را اقدام خوبی برای دموکراسی بولیوی توصیف کرد. رئیس‌جمهوری منتخب آرژانتین همچنین از اقدامات سازمان کشورهای قاره آمریکا در بررسی نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی انتقاد کرد و گفت که این سازمان اقدامات مناسب برای روشن‌تر شدن نتایج انجام نداده است. از سوی دیگر رسانه‌های غربی گزارش دادند، یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن خروج مورالس از بولیوی را گامی مثبت می‌داند. این مقام آمریکایی افزود: مکزیک آمریکا را در جریان اعطای پناهندگی به مورالس قرار داد. مورالس پس از استعفا از مقام ریاست‌جمهوری، از مکزیک درخواست پناهندگی کرد و به این کشور رفت.

قانونگذار بولیوی، رئیس‌جمهور موقت شد

در پی عزیمت «اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی به مکزیک، «ژیناین آنز»، قانونگذار این کشور خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرده است. به نوشته آسوشیتدپرس، خانم «آنز»، معاون دوم مجلس سنای بولیوی و از مخالفان دولت مورالس، اعلام کرد کنترل این کشور را به دست گرفته است. آنز گفت: «من ریاست‌جمهوری را به عهده گرفته و تمامی اقدامات لازم برای به صلح رساندن کشور را منظور خواهم کرد.» مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود به دنبال اعتراضات خشونت‌آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یکشنبه ترجیح داد برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر از سمت خود کناره‌گیری کند. دولت‌های کوبا و ونزوئلا فشارها برای کناره‌گیری مورالس از قدرت را کودتا علیه وی خوانده و خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از رئیس‌جمهور منتخب بولیوی شده‌اند. بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات بولیوی و رای دادگاه عالی این کشور پس از شمارش دستی آرا، اوو مورالس موفق شده بود با کسب 47 درصد آرا بر رقیبش کارلوس مسا با 36 درصد آرا پیروز شود.

ناآرامی در سرزمین‌های اشغالی

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از شلیک 190 راکت و موشک از غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی خبر داد. به گزارش فارس، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی سه‌شنبه‌شب گفت که از صبح سه‌شنبه تاکنون، ۱۹۰ موشک و راکت از غزه به سمت «اسرائیل» شلیک شده است. تل‌آویو در این بیانیه به برخورد بخشی از موشک‌های شلیک‌شده از غزه اذعان کرده، اما مدعی شده است که این موشک‌ها به مناطق غیرمسکونی و بایر برخورد کرده و سامانه گنبد آهنین «عمداً» به سوی آنها نشانه نرفته است. رژیم صهیونیستی به صورت همزمان به نوار غزه و دمشق حمله کرد و دو نفر از اعضای ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین را ترور کرد، اما عملیات ترور دمشق در تحقق هدف ناکام ماند. حمله رژیم صهیونیستی به منزل مسکونی «بها ابوالعطا» از رهبران جنبش جهاد اسلامی به شهادت وی و همسرش منجر شد. در حمله دیگر رژیم صهیونیستی به منطقه «المزه» دمشق، «معاذ» فرزند «اکرم العجوری» از اعضای دفتر سیاسی جهاد اسلامی به شهادت رسید.

ائتلاف العبادی خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد

ائتلاف نصر وابسته به «حیدر العبادی» ریشه مشکلات عراق را سیستم حکومتی حال حاضر این کشور عنوان کرده و خواستار برگزاری پیش از موعد انتخابات شده است. به گزارش فارس، ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی»، روز سه‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد و تشکیل کمیساریای مستقل انتخابات شد. به نوشته وبگاه سومریه نیوز، در این بیانیه عنوان شده است که: «بحران حاضر به بنیان سیستم حکومتی و مشی گروه‌های سیاسی مرتبط است و خواسته‌های مردم جز با اصلاح قانون اساسی و قوانین اداری، سیاسی و اقتصادی که شاکله نظام را دربر بگیرد، برآورده نمی‌شود.» ائتلاف متبوع العبادی نقشه راه برای اصلاح حکومت عراق را برداشتن گام‌های جدی و برگزاری انتخابات زودهنگام با تصویب قانون انتخابات جدید و «منصف» دانسته و عنوان کرده است که باید خون تازه‌ای در رگ‌های حکومت جاری شود. العبادی پیش از این نیز خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل و تشکیل دولت انتقالی شده بود. این در حالی است که او بارها مدعی شده تمایل دارد به نخست‌وزیری بازگردد و عبدالمهدی را کنار بزند. وی در عین حال گفته است که قصدش «خیر» است.

اعتراضات عراق فرصتی مهم برای انجام اصلاحات است

نخست‌وزیر عراق از اعتراضات و تظاهرات در این کشور به عنوان فرصتی ارزشمند برای اصلاح امور یاد کرد. به گزارش مهر به نقل از شبکه سومریه، نخست‌وزیر عراق اعتراضات و تظاهرات در این کشور را رویدادی مهم و فرصتی گرانبها برای انجام اصلاحات برشمرد. «عادل عبدالمهدی» در نشست هفته گذشته هیات دولت عراق همچنین افزود که در این اعتراضات تعدادی از تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی کشته شدند که این مایه تاسف و اندوه است. نخست‌وزیر عراق همچنین بر انسجام و رابطه برادری نیروهای مسلح و مردم این کشور تاکید کرد و افزود که دولت درس‌های زیادی از تظاهرات گرفته است. عبدالمهدی در عین حال اظهار داشت که موضوع فساد یک معضل قدیمی در عراق است و مربوط به برهه اخیر نمی‌شود.

گفت‌وگوی تلفنی پمپئو و عبدالمهدی درباره تحولات عراق

وزیر امور خارجه آمریکا و نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه تلفنی درباره آخرین تحولات عراق گفت‌وگو کردند. به گزارش فارس، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه تلفنی با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق گفت‌وگو کرد. بر اساس گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پمپئو در این گفت‌وگوی تلفنی از نخست‌وزیر عراق می‌خواهد تا از تظاهرات‌کنندگان حمایت کرده و به آنچه او محدودیت‌های رسانه‌ای و اینترنتی خوانده پایان دهد. این تماس تلفنی در حالی انجام می‌شود که کاخ سفید روز گذشته در ادامه اظهارنظرهای مداخله‌جویانه درباره تحولات عراق، با انتشار یک بیانیه اتهام‌هایی علیه ایران مطرح کرد و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر آغاز شد و به دلیل ایام اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و از بیست و پنجم اکتبر (۳ آبان) از سر گرفته شد.

داعشی‌های در بند: مغزهای متفکر داعش «آزادند»

برخی زندانیان داعش در گفت‌وگو با شبکه اسکای‌نیوز اذعان کردند، مغزهای متفکر برجسته و نخبه‌های این گروه تروریستی «آزاد هستند» اما مقصد و مأوای آنها همچنان نامشخص است. به گزارش ایسنا، دوربین شبکه ماهواره‌ای اسکای‌نیوز وارد یکی از زندان‌هایی شده که نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این کشور آن را اداره می‌کنند، این زندان شامل هزاران تروریست داعشی است که در این گفت‌و‌گو اعترافات و اظهارات جنجال‌برانگیزی را مطرح کردند. اسیران داعشی از فرار مغزهای متفکر این تشکیلات به سمت صحرا برای مخفی شدن و حفظ اهداف تشکیلات تروریستی مذکور سخن به میان آوردند. در این راستا زکریا مسرف، بازداشتی سوری عضو این گروه، می‌گوید: «ایدئولوژی داعش باقی است و افرادی هستند که به صحرا گریخته‌اند و این ایدئولوژی را با خود دارند، بسیاری از آنها اکنون در صحرا هستند، آنها فرار کرده‌اند اما نمی‌دانیم کجا رفته‌اند.» 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها