شناسه خبر : 23421 لینک کوتاه

بالا رفتن قیمت‌ها در بازار نفت

بیشترین افزایش در یک‌ماه گذشته

هفته اول جولای قیمت نفت در بازار لندن و نیویورک به بیشترین میزان افزایش خود در طول یک ماه گذشته رسید. نفت برنت دریای شمال در مدت یک ماهه افزایش 6 /2 درصدی را به ثبت رسانده است.

هفته اول جولای قیمت نفت در بازار لندن و نیویورک به بیشترین میزان افزایش خود در طول یک ماه گذشته رسید. نفت برنت دریای شمال در مدت یک ماهه افزایش 6 /2 درصدی را به ثبت رسانده است.  در این مدت علاوه بر کاهش دومین بار نرخ بهره در چین، اعتصابات کارگران شرکت‌های نفت نروژ نیز باعث شده است تا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفتی نروژ اعلام به تعطیلی کند. مردم بانک چین هفته گذشته اعلام کرده است طی یک ماه اخیر نرخ بهره وام و همچنین نرخ سود سپرده‌گذاری‌ها کاهش پیدا کرده است. بر اساس گزارش Statoil ASA، اگر کارگران نفت نروژ تحریم برنامه‌ریزی شده‌ای را برای افزایش حقوق خود ترتیب دهند می‌تواند باعث کاهش دو میلیون بشکه نفت در روز شود. علاوه بر این، همان طوری که نرخ دلار بعد از کاهش نرخ بهره در حوزه یورو توسط بانک مرکزی افزایش یافته بود قیمت نفت نیز طی دوهفته گذشته روندروبه رشدی را طی کرد. اواخر ماه گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرده بود از یکم ژوئیه صادرات نفت ایران را تحریم خواهدکرد که بر افزایش قیمت‌ها در هفته گذشته تاثیر چشمگیری داشته است. انتظار می‌رود صادرات نفت خام ایران تا یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند به طوری که واردات هند از ایران تا 11 درصد کاهش پیدا کرده است. قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه آگوست در روز 5 ژوئیه با بیش از 7 /2 درصد افزایش به بشکه‌ای 34 /102 دلار صعود کرد. این بیشترین میزان افزایش در یک روز از 7 ژوئن در بورس ICE اروپا به‌شمار می‌آید.

کاهش موجودی نفت آمریکا

بر اساس بررسی‌های 84 تحلیلگر اقتصادی در بلومبرگ، بعد از اینکه در ماه می 69 هزار کارمند در آمریکا استخدام شدند ماه گذشته این میزان به 90 هزار نفر افزایش پیدا کرد. جدا از آژانس‌های دولتی، استخدام درشرکت‌های خصوصی ممکن است تا 100 هزار نفر افزایش یابد که این کمترین میزان افزایش در مدت سه ماه، از زمان سه‌ماهه اول سال 2010 است. بر اساس این بررسی‌ها، نرخ بیکاری احتمالاً هنوز در 2 /8 درصد باقی مانده است.  هفته گذشته وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد موجودی نفت این کشور 3 /4 میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. بر اساس بررسی 27 تحلیلگر در موسسه بلومبرگ پیش‌بینی می‌شود 3 /2 میلیون بشکه دیگر نیز کاهش پیدا کند. علاوه بر این، در حالی که پیش‌بینی می‌شد عرضه فرآورده‌های نفتی یک میلیون بشکه افزایش پیدا کند هفته گذشته با 1 /1 میلیون بشکه کاهش همراه بود. به همین دلایل هفته گذشته موسسه تحقیقاتی بلومبرگ پیش‌بینی کرد که احتمالاً قیمت نفت در بازار نیویورک هفته آینده افزایش خواهد یافت. همچنین بر اساس این تحقیقات، این افزایش قیمت‌ها به خاطر بهبود وضعیت اقتصادی آمریکاست که اخیراً به صورت علائمی پدیدار شده است. 48 درصد از این تحلیلگران (13 نفر) پیش‌بینی کرده‌اند که نفت خام تا 13 ژوئیه ماه کنونی افزایش خواهد یافت. 41 درصد دیگر (11 نفر) نیز معتقدند قیمت نفت با کاهش همراه خواهد بود. به همین دلیل هفته گذشته شرکت گروپ سی‌ام ای، حاشیه سود قراردادهای نفت آتی خود را افزایش داد. به همین ترتیب، بسیاری از بورس‌بازان حاشیه سود خود را در هر قرارداد از 6210 دلار به 6885 دلار بالا بردند. 

تجارت-فردا-75

تجارت-فردا-75-2

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها