شناسه خبر : 42379 لینک کوتاه

الحاق به روسیه

نتایج نهایی همه‌پرسی‌ روسیه در اوکراین اعلام شد

الحاق به روسیه

اکثریت مردم مناطق دونباس شامل دونتسک و لوهانسک و نیز مناطق خرسون و ژاپروژیه در شرق و جنوب شرقی اوکراین که تحت تصرف روس‌ها درآمده،  از الحاق این مناطق به روسیه حمایت کردند. طبق نتایج اولیه، شمارش ۱۴ درصد آرا در منطقه دونتسک حاکی است 91 /97 درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی در این منطقه خواستار الحاق به روسیه هستند. همچنین شمارش ۱۳ درصد آرا در منطقه لوهانسک حاکی است 82 /97 درصد ساکنان آن خواستار الحاق این منطقه به خاک روسیه هستند. در منطقه ژاپروژیه هم ۱۸ درصد آرا شمرده شده که بر اساس آن، 19 /98 درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی تمایل به الحاق این منطقه به روسیه دارند و در منطقه خرسون هم ۱۴ درصد آرا شمرده شده که بر اساس آن، 97 /96 درصد ساکنان آن می‌خواهند این منطقه بخشی از خاک روسیه باشد.

ناظران بین‌المللی که بر این همه‌پرسی نظارت داشتند، اعلام کرده‌اند که این همه‌پرسی در فضایی بدون هیچ‌گونه خشونت و به صورت عادلانه برگزار شد. همچنین گزارش شده است که در منطقه لوهانسک، بیش از ۹۲ درصد افراد واجد شرایط در همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. اتحادیه اروپا در واکنشی اعلام کرد که سازمان‌دهندگان همه‌پرسی‌های «غیرقانونی» الحاق به روسیه در چهار منطقه اوکراین را تحریم می‌کند.

سازمان ناتو نیز اعلام کرد اجرای رفراندوم از جانب مسکو برای الحاق بخشی از اوکراین به خاک روسیه، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد غرب هرگز نتایج همه‌پرسی مربوط به الحاق‌ بخشی از خاک اوکراین به روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها