شناسه خبر : 26475 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دومینوی فرودگاهی

اعتصاب سراسری کارکنان بخش دولتی هواپیمایی آلمان و فرانسه

در پی اعتصاب کارکنان فرودگاه‌های بخش دولتی به منظور تقاضا برای حقوق بیشتر، بیش از 1100 پرواز در آلمان لغو شد. مقامات فرودگاهی تایید کردند نزدیک 700 پرواز در فرودگاه فرانکفورت لغو شده است. 400 پرواز نیز در مونیخ تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفته و ده‌ها پرواز در کلن و برمن نیز لغو شدند.

در پی اعتصاب کارکنان فرودگاه‌های بخش دولتی به منظور تقاضا برای حقوق بیشتر، بیش از 1100 پرواز در آلمان لغو شد. مقامات فرودگاهی تایید کردند نزدیک 700 پرواز در فرودگاه فرانکفورت لغو شده است. 400 پرواز نیز در مونیخ تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفته و ده‌ها پرواز در کلن و برمن نیز لغو شدند. شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا روز سه‌شنبه مجبور شد 800 پرواز خود (نیمی از برنامه روزانه‌اش) را لغو کند که به این ترتیب 90 هزار مسافر نتوانستند سفر هوایی خود را در موعد مقرر انجام دهند. کارکنان بخش دولتی شامل رانندگان اتوبوس و کارمندان بیمارستان هفته‌هاست در سراسر آلمان دست به اعتصاب زده بودند اما فرودگاه‌ها تا پیش از روز سه‌شنبه تحت تاثیر اعتراضات سراسری قرار نگرفته بودند. اتحادیه کارکنان وردی که دربرگیرنده 3 /2 میلیون کارگر بخش دولتی در آلمان می‌شود اعلام کرد، کارمندان فرودگاه، ماموران حفاظتی و آتش‌نشانان در چهار فرودگاه بزرگ آلمان اعتصاب کرده‌اند. این اتحادیه خواستار افزایش شش‌درصدی حقوق سالانه کارکنانش است و از اعتصاب برای پیشبرد مذاکرات استفاده می‌کند. این اتحادیه صنفی در بیانیه خود اعلام کرد اقتصاد در حال رونق است و درآمدهای مالیاتی و فدرال نیز مدت زیادی است که تا این اندازه بالا نبوده است، اجازه دادن به کارکنان بخش دولتی برای استفاده از این توسعه اقتصادی نه‌تنها عادلانه است بلکه تضمین‌کننده آینده بخش دولتی خواهد بود. شرکت فراپورت، اپراتور فرودگاه فرانکفورت اعلام کرده این حجم از لغو پروازها نادر است اما بی‌سابقه نبوده است. این فرودگاه سالانه پذیرای 64 میلیون مسافر است. آخرین باری که اعتصابی مشابه در این سطح در فرودگاه فرانکفورت صورت گرفته بود به دو سال پیش برمی‌گردد. گفته می‌شود که ۵۸ برنامه سفر هوایی با مسافت دور نیز در فهرست اعتصاب قرار دارند و در مجموع ۹۰ هزار مسافر از سفر خود بازخواهند ماند. قرار است این اعتصاب فقط برای یک روز باشد و از روز چهارشنبه برنامه پرواز هواپیماهای این شرکت به طور عادی ادامه یابد. این در حالی است که یک‌سوم خلبان‌های شرکت هوایی ایرفرانس نیز روز سه‌شنبه 21 فروردین در محل کار خود حاضر نشدند. موضوعی که باعث لغو یک‌چهارم پروازهای این شرکت شد. 35 درصد خلبان‌ها و ۲۰ درصد کارمندان این شرکت در این روز سر کارشان حاضر نشدند.  این سومین روز اعتصاب در ایرفرانس از پایان ماه فوریه تاکنون است. 

کارمندان این شرکت هوایی خواستار شش درصد اضافه حقوق هستند، اما روسای این شرکت چنین خواستی را به دلیل شرایط رقابتی کنونی ناممکن می‌دانند و اعلام کرده‌اند که حاضرند تنها یک درصد به حقوق کارمندانشان بیفزایند. همچنین روزهای ۱۷، ۱۸، ۲۳ و ۲۴ ماه می نیز قرار است اعتصاب کارمندان ایرفرانس، شرکت هواپیمایی فرانسه، ادامه یابد. 

دراین پرونده بخوانید ...