شناسه خبر : 34478 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به کودکان فکر کنید

استدلالی برای بازگشایی مدارس

وقتی در ماه ژانویه شیوع کووید ۱۹ آغاز شد والدین در سراسر دنیا وحشت‌زده شدند. میکروب‌های تنفسی در کودکان سریع رشد می‌کنند اما این یکی کشنده است. با وجود این بررسی ۸۰ مطالعه‌ای که در ۲۲ آوریل توسط شبکه‌ای بین‌المللی از متخصصان کودکان انتشار یافت بیان می‌کند کودکانی که به ویروس کرونای جدید آلوده شدند یا نشانه‌های بسیار خفیف داشتند یا بدون هیچ نشانه‌ای بودند و تعداد مرگ‌ومیر ناچیز بود.

 هنوز مشخص نیست که آیا کودکان می‌توانند عامل انتقال کووید ۱۹ باشند یا خیر. متخصصان نگران بودند که کودکان به سادگی آلوده شوند اما نشانه‌ای بروز ندهند و در نتیجه بیماری به بزرگسالان سرایت پیدا کند. کودکان بیشتر از بزرگسالان آنفلوآنزا را انتقال می‌دهند و همچنین احتمال ابتلای آنها به ‌آنفلوآنزا از بزرگسالان بیشتر است چون بزرگسالان به خاطر ابتلای قبلی تا حدی مصونیت پیدا می‌کنند. از آنجا که کودکان در تماس نزدیک با همتایان خود هستند تعطیلی مدارس می‌تواند از شیوع آنفلوآنزا جلوگیری کند.

اما اکنون چندین مطالعه نشان می‌دهند کودکان به سادگی بزرگسالان به کووید ۱۹ مبتلا نمی‌شوند. معتبرترین مطالعات افرادی را که با مبتلایان در ارتباط بودند زیر نظر گرفتند و موارد ابتلا در کودکان و بزرگسالانی را که با یک بیمار در تماس بودند با یکدیگر مقایسه کردند. دو مورد از این مطالعات مربوط به چین در نشریات ساینس و لانست منتشر شدند. در یکی از مقالات نرخ ابتلای کودکان و بزرگسالان مشابه بود و مطالعه دیگر که در یک استان متفاوت انجام شد نشان داد که کودکان آسیب‌پذیری کمتری دارند.

 مطالعات پراکنده دیگر نیز حاکی از آسیب‌پذیری کمتر کودکان هستند. در شهر ایتالیایی وو (Vo) که کل جمعیت سه هزارنفری در جریان اپیدمی تست دادند هیچ‌کدام از ۲۳۴ کودک زیر ۱۰ سال مبتلا نبودند در حالی که یک تا سه درصد از جمعیت گرفتار بیماری شدند. در مقابل، در استکهلم که بیش از ۷۰۰ نفر همزمان تست دادند 8 /2 درصد از افراد بین ۲ تا ۱۵ سال آلوده بودند در حالی که میزان ابتلا در کل گروه 5 /2 درصد بود.

 ممکن است آمار کودکان مبتلا که به سرعت بهبود می‌یابند از این مطالعات جا بیفتد. آندرو لاور از دانشگاه ماساچوست می‌گوید بررسی تمام موارد ابتلا و رهگیری آنها در میان گروه‌های سنی مختلف مستلزم تست‌های مکرر است که هم وجود ابتلا و هم وجود آنتی بادی یعنی نشانه ابتلا در گذشته را نشان دهند. مطالعات رهگیری آنتی‌بادی‌ها در آلمان، هلند و برخی مناطق دیگر آغاز شده است. اولین دوره مطالعات هلند حاکی از آن است که از بیش از دو هزار نفر دو درصد از افراد زیر ۲۰ سال و 2 /4 درصد افراد بالای ۲۰ سال مبتلا شده بودند؛ نرخ ابتلا در میان خردسالان از بزرگسالان کمتر بود.

 طبق گزارش «مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها» به نظر می‌رسد انتقال بیماری از کودکان به بزرگسالان نادر باشد. پژوهشگرانی که زنجیره ابتلا در ایسلند و هلند را پیگیری می‌کنند هیچ موردی از ابتلای خانواده با منشأ کودکان پیدا نکردند. نمونه‌های آزمایشی آنها کوچک بود اما داده‌هایشان با نتایج مطالعات چین شباهت دارد.

 اما تقریباً تمامی این مطالعات در زمان تعطیلی مدارس انجام گرفتند. بسیاری از کشورها از همان ابتدای شیوع مدارس را تعطیل کردند. تعدادی از مطالعات تلاش کردند نقش مدارس را جدا کنند و به نتایجی متفاوت رسیدند. در یک شهر فرانسوی که شروع کووید از یک دبیرستان شدت گرفت مطالعه آنتی‌بادی‌ها نشان داد ۴۱ درصد از کارکنان و دانش‌آموزان مبتلا بوده‌اند در حالی که ۱۱ درصد از اعضای خانواده‌هایشان گرفتار این بیماری شدند. گزارش دیگری از نیوساث ولز در استرالیا خویشاوندان نزدیک ۱۸ دانش‌آموز و معلم مبتلا در ۱۵ مدرسه ابتدایی و دبیرستان را بررسی کرد و متوجه شد از ۷۳۵ دانش‌آموز و ۱۲۸ کادر مدرسه فقط دو کودک بیماری را از موارد اولیه گرفته بودند و هیچ‌کدام از کادر مدرسه مبتلا نشدند. اما در آن زمان نرخ حضور دانش‌آموزان در مدرسه اندک بود زیرا به والدین توصیه شده بود فرزندانشان را در خانه نگه دارند. شواهد بیشتر هنگام بازگشایی مدارس آشکار خواهند شد اما تاکنون به نظر نمی‌رسد کودکان آن‌گونه که تصور می‌شد عامل شیوع باشند.

منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها