شناسه خبر : 33646 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سرایت کرونا به بیت‌کوین

بازار رمزارزها آبستن چه تحولاتی است؟

با شیوع گستره ویروس کرونا در چین شاهد افول گسترده بازارهای سهام چین بودیم. همچنین کسب‌وکارها و بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی چین زمین‌گیر شدند و عملاً شاهد یک فروپاشی کوتاه‌مدت در اقتصاد چین بودیم اما در این میان بیت‌کوین چه می‌کرد؟

حمید خادمی/ تحلیلگر حوزه رمزارزها

با شیوع گستره ویروس کرونا در چین شاهد افول گسترده بازارهای سهام چین بودیم. همچنین کسب‌وکارها و بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی چین زمین‌گیر شدند و عملاً شاهد یک فروپاشی کوتاه‌مدت در اقتصاد چین بودیم اما در این میان بیت‌کوین چه می‌کرد؟

بیت‌کوین فرای هر تحریم و بیماری و بحران اقتصادی به دلیل تاثیر نپذیرفتن از بحران‌های دولت‌ها نه‌تنها ریزش نداشت بلکه با ضررده شدن بورس چین شاهد ورود سرمایه‌های زیادی به بازار رمزارزها بودیم که قاعدتاً باعث رشد قیمت بیت‌کوین هم شد.

اما این تنها تاثیر نیست. باید دید در ادامه این فرآیند چه تاثیری بر قیمت‌های رمزارزها خواهد داشت چراکه ارتباط بین بازارهای مالی بسیار پیچیده و چندبعدی است و باید از دیدگاه‌های متفاوتی بررسی شود. ابتدا گریزی به مقاله قبلی که در همین نشریه (تجارت فردا) منتشر شد و پیش‌بینی‌های قیمتی می‌زنیم و سپس به ادامه ماجرا و تاثیرات کرونا بر بیت‌کوین و بقیه رمزارزها در ابعاد تکنیکال و فاندامنتال می‌پردازیم.

در مقاله قبل با بیان نوسانات شدید بازار در یک کانال قیمتی خاص عنوان کردیم که بیت‌کوین، گلدن کراس یا همان تقاطع طلایی در چارت انجام داده و انتظار رشد در بلندمدت تا 11 هزار وجود دارد. در بازار پرنوسان چند ماه گذشته بیت‌کوین بارها بین 7 هزار تا 10 هزار دلار نوسان داشت و یک کانال بسیار پرتحرک ایجاد کرده بود که به دلیل نوسان بالا ریسک سرمایه‌گذاری را نیز افزایش داده بود، به همین دلیل ورود سرمایه جدید بسیار دشوار بود چون ریسک بسیاری داشت.

هفته گذشته و پس از شکستن مقاومت بیت‌کوین به 10 هزار دلار رسید ولی در حال حاضر با اصلاحی کوچک منتظر حرکت بعدی است که می‌تواند رشد تا 11 هزار دلار یا ریزش تا 8400 دلار باشد.

در همین راستا به رسم یک فاندامنتال و تکنیکال بیت‌کوین می‌پردازیم و قیمت بیت‌کوین را در کانال جدید مطالعه می‌کنیم.

56

 تحلیل فاندامنتال

ابتدا بیت‌کوین را در تحلیل‌های بنیادی و فاندامنتال می‌سنجیم و سپس آن را با چارت تکنیکال تطبیق می‌دهیم.

با شیوع ویروس کرونا در چین ما شاهد شکسته شدن کانال نزولی بیت‌کوین و رشد مجموعاً 50درصدی قیمت آن بودیم. دلیل این امر ضرررسان شدن بازار بورس‌های بسیار از کشورها بود.

در این بازه زمانی تقریباً تمامی شرکت‌های چینی شاخصی منفی داشتند و ضرری حدوداً 400 میلیارددلاری به کل بازار وارد شد که رقمی بسیار خیره‌کننده است.

بورس‌های رمزارزها و بیت‌کوین بورس‌هایی وابسته به دولت و اقتصاد یک مملکت نیستند و بنابراین در این‌گونه مواقع به‌جای زیان‌رسان بودن، رشد هم می‌کنند چون جایگزین بهتری برای بورس‌های آن کشورها تلقی می‌شوند.

همین موضوع توجه سرمایه‌گذاران چینی را دوباره به سمت بیت‌کوین جلب کرد و باعث رشد قیمت آن شد. با شیوع کرونا به دلیل خروج سرمایه از بازارهای چین و همچنین ترس از ریزش یوآن مقابل دلار شاهد ورود سرمایه به بیت‌کوین بودیم ولی معمولاً این‌گونه خبرها تا زمان خاصی تاثیرگذار هستند و پس از انقضای این خبر شاهد اصلاح قیمت‌ها در رمزارزها خواهیم بود و همین سناریو و آرام شدن جو روانی در روزهای آتی، احتمال اصلاح قیمت بیت‌کوین تا 8400 دلار را با توجه به چارت تکنیکال افزایش می‌دهد.

در روزهای اخیر و پس از ریزش بازار سهام چین با رو به عادی شدن اوضاع، چین اعلام کرد 170 میلیارد دلار سرمایه وارد بورس خود می‌کند تا ضرر پیش‌آمده در بازار را جبران کند. همین خبر در روزهای آینده به معنی بازگشت سرمایه‌گذاران به سمت بورس چین خواهد بود. این می‌تواند باعث ریزش قیمت بیت‌کوین شود چون این دو بازار در این مقطع زمانی در تضاد با همدیگر قرار دارند.

احتمالاً با همین تفسیر شاهد قیمت بیت‌کوین طی هفته‌های جاری تا کف تکنیکال آن خواهیم بود.

اما نکته‌ای که در مقام مقایسه بسیار مهم است این است که تفاوت بورس رمزارزها و بورس‌های دولتی بسیار دیدنی است.

اینکه بورس رمزارزها کاملاً در مقابل بقیه بورس‌هاست و رونق در بازارهای مالی دیگر به گونه‌ای باعث خروج سرمایه از بیت‌کوین می‌شود ولی رکود در بقیه بازارها باعث رشد بیت‌کوین!

البته در شرایط خاصی عکس این موضوع اتفاق می‌افتد که در آن نیاز به شناخت روابط خاص بین‌بازاری است و باید به وضعیت‌های کلی جهان نگاه کرد و با توجه به شرایط‌ بازارها آن را تحلیل کرد.

 تحلیل تکنیکال

همان‌طور که در چارت یک پیداست قیمت کنونی 9280 دلار است و بیت‌کوین هم از کانال نزولی ماه قبل خارج شده و در ادامه سقفی قوی تا 11 هزار را می‌تواند در پیش داشته باشد.

اما شاخص rsi بیت‌کوین در سقف قرار دارد و اگر شما در کف خرید کرده‌اید که قیمت 6600 دلار بوده، اکنون زمان خوبی برای کم کردن ریسکتان است و به ‌صورت پله‌ای می‌توان خارج شد. در صورتی که rsi موفق به عبور از سقف اشباع خود و مثلث کنج تشکیل‌داده بشود می‌تواند اهداف 11 هزار را لمس کند ولی ریزش از ضلع زیرین مثلث rsi می‌تواند شروع‌کننده دوران نزول باشد. باید صبر کرد و به چارت توجه کرد و با توجه به حالت چارت تصمیم گرفت که آیا باید در این نقطه خارج شد یا سبد را نگه داشت.

از آنجا که بیت‌کوین در مارکت‌های cme دارای دو گپ در قیمت‌های 8400 و 8900 است پس احتمال اصلاح قیمت تا این محدوده‌ها بسیار بالاست. این موضوع به همراه بالا رفتن بی‌سابقه حجم مبادلات بیت‌کوین در cme و رکوردشکنی روزانه آن نشانگر قدرت چارت‌های cme در تحلیل تکنیکال قیمت بیت‌کوین است و باید حتماً توجه داشت که حتی پس از رشد تا 11 هزار دلار هم احتمال ریزش تا 8400 بسیار بالاست و اگر قصد کم کردن ریسکتان را دارید می‌توانید بعد از ریزش اقدام به خرید و نگهداری بیت‌کوین کنید.

چارت کنونی بسیار شبیه به چارت بیت‌کوین در سال‌های 2017 و 2016 است؛ پس از رشد بیت‌کوین تا 20 هزار دلار و اصلاح قیمت آن تا 11 هزار دلار. بسیاری معتقدند بیت‌کوین در حال ایجاد یک ثبات چندهفته‌ای است و پس از ثبات کامل احتمالاً تغییرات بزرگی در مارکت خواهیم داشت و این موضوع را با کم شدن درصد نوسانات نیز می‌توان مشاهده کرد.

چارت 2، چارت درصد نوسانات بیت‌کوین در بازه هفتگی است. این چارت با میزان ریسک موجود در سرمایه‌گذاری در بازار رابطه مستقیم دارد و هرچه شاخص تغییرات کمتر باشد بازار برای سرمایه‌گذاری امن‌تر به نظر می‌رسد. تحلیلگران معتقدند بیت‌کوین در حال ایجاد کفی جدید برای یک پامپ و اهداف بالاتر است که ممکن است چندهفته‌ای رسیدن به این کف طول بکشد. به نظر زمان ایجاد این کف مطمئن می‌تواند زمان قرارگیری شاخص rsi در کف باشد که بازه قیمتی نزدیک به هفت هزار دلار را می‌توان از آن انتظار داشت.

56-1

بقیه رمزارزها (altcoins)

در ادامه موضوع باید به تاثیر رشد این روزهای بیت‌کوین به بقیه بازار رمزارزها بپردازیم.

روابط بین بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها بسیار پیچیده و منوط به شرایط‌ خاصی است که چند مورد آن را مطرح می‌کنیم.

شاخص‌های کلان آلت‌کوین‌ها شامل دو شاخص سلطه بیت‌کوین بر سرمایه بازار یا btc.d و حجم کلی مارکت آلت‌کوین‌ها یا 2total واقع در سایت‌های مانیتورینگ است.

زمانی که قیمت بیت‌کوین بالا برود و همزمان سلطه نیز بالا برود شاخص توتال 2 ریزشی خواهد شد و آلت‌کوین‌ها به شدت زیان می‌بینند و نگهداری آنها در این شرایط به ‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. در چند ماه اخیر شاهد این موضوع بودیم که بسیاری از ارزهای دیجیتالی یک‌دهم یا حتی بدتر شده‌اند و دلیل آن هم فقط رشد همزمان سلطه و قیمت بیت‌کوین بوده.

زمانی که سلطه بیت‌کوین پایین برود ولی قیمت بیت‌کوین بالا برود یا ثابت بماند آلت‌کوین‌ها به شدت سودرسان هستند؛ چیزی که از آن به ‌عنوان فصل آلت‌کوین‌ها یاد می‌کنند. در این زمان چون هم قیمت خود آلت‌کوین‌ها و هم قیمت بیت‌کوین در حال صعود است پس پول شما هم به اندازه رشد بیت‌کوین، هم به اندازه رشد آلت‌کوین‌ها سود می‌کند و این هم‌افزایی سود سرشاری خواهد داشت که در بازارهای مالی تقریباً رقیبی ندارد.

 حالت سوم زمانی است که بیت‌کوین ریزش کند؛ چه سلطه بالا برود، چه پایین بیاید در هر حال خرید آلت‌کوین‌ها توصیه نمی‌شود و ضرر پنهان در آلت‌کوین‌ها وجود دارد. مگر اینکه قیمت آلت‌کوین‌ها بسیار بیشتر از ریزش بیت‌کوین رشد کند تا پوششی بر میزان ضرر بیت‌کوین باشد.

ضرر پنهان زمانی اتفاق می‌افتد که شما در چارت ترید یک آلت‌کوین‌ با بیت‌کوین ثبات یا حتی رشد در قیمت را می‌بینید اما به دلیل ریزش قیمت بیت‌کوین به قیمت دلاری آلت‌کوین‌ در حال ضرر هستید. دلیل این موضوع وابستگی کامل آلت‌کوین‌ها به بیت‌کوین در چارت‌هاست چون چارت‌های اصلی تحلیل تکنیکال آلت‌کوین‌ها با دلار نیستند بلکه به بیت‌کوین نشان داده می‌شوند.

اما شرایط کنونی بازار چگونه است؟

شرایط کنونی بازار آلت‌کوین‌ها در چارت 2total بسیار خوب است و نشانگر رشد حجم کلی مارکت آلت‌کوین‌ها در بلندمدت است. در چارت سلطه بیت‌کوین نیز سلطه میزان 65 درصد سرمایه بازار را برای بیت‌کوین نشان می‌دهد که سهم بالایی است و در حال رسیدن به سطح کف حمایت در 62 است. در صورتی که سلطه به زیر 62 درصد ریزش کند چه بیت‌کوین ثابت باشد چه صعودی، شاهد رشد قیمت آلت‌کوین‌ها خواهیم بود.

این موضوع باعث جلب توجه تریدرها به آلت‌کوین‌ها شده و احتمالاً به‌ زودی سرما‌یه‌های زیادی وارد بقیه ارزهای مارکت بشوند. البته در ماه گذشته هم مارکت آلت‌کوین‌ها عملکرد خوبی نشان داده و اتریوم با رشد 80درصدی خود در دو هفته توجه بسیاری را جلب کرده. حال همه چشم به راه xrp یا ریپل هستند که رتبه سوم مارکت رمزارزهاست تا ادامه‌دهنده راه اتریوم باشد.

جمع‌بندی

با شیوع ویروس کرونا در چین شاهد ریزش بازار سهام چین و حرکت سهامداران به سمت رمزارزها برای حفظ سرمایه بودیم که باعث رشد قیمت بیت‌کوین از 6600 به 10 هزار دلار شد که اکنون با آرام شدن اوضاع و سرمایه‌گذاری 176 میلیارددلاری چین در بورس کشورش دوباره سرمایه از بازار رمزارزی خارج خواهد شد، پس احتمال ریزش قیمت بیت‌کوین وجود دارد.

این ریزش با شاخص‌های تکنیکال بین قیمت 8400 تا 8900 در کوتاه‌مدت و قیمت‌های 7000 در بلندمدت و چندماهه است اما قبل از این ریزش‌ها احتمالاً رشد تا 11 هزار دلار وجود دارد و شاخص‌های بیت‌کوین نشان از آماده شدن بیت‌کوین برای یک حرکت بزرگ در زمان قرارگیری قیمت در کف قیمت نیز دارند.

از طرفی آلت‌کوین‌ها هم با توجه به شکستن مقاومت شاخص 2total منتظر رشدی بالا خواهند بود. در صورتی که این رشد با ریزش بیت‌کوین در یک زمان اتفاق نیفتد و ضرر پنهان ایجاد نشود می‌تواند در زمان ثبات نسبی قیمت بیت‌کوین اتفاق بیفتد. در آخر شما مخاطب محترم باید توجه کنید که سرمایه‌گذاری در رمزارزها با وجود امکان دریافت سودهای بالا، دارای ریسک‌های فراوانی نیز هست و بدون آموزش و علم کافی ورود به این بازار به معنی نابودی سرمایه شماست. پس بدون دانش اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری نکنید و همیشه در هر شرایطی با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها