شناسه خبر : 31624 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

عصر جدید

کدام عوامل می‌تواند آرامش بازار ارز را به هم بزند؟‌

آمارهای دو ماه اخیر نشان می‌دهد که بازار ارز وارد فاز جدیدی شده است. بر اساس آمارهای منتشرشده در تیرماه نرخ دلار در بازار آزاد حتی به سطح 11 هزار تومان نیز رسید، موضوعی که رسانه‌ها از آن به عنوان ملاقات دلاری نیما و فردوسی نام بردند.

مجید حیدری: آمارهای دو ماه اخیر نشان می‌دهد که بازار ارز وارد فاز جدیدی شده است. بر اساس آمارهای منتشرشده در تیرماه نرخ دلار در بازار آزاد حتی به سطح 11 هزار تومان نیز رسید، موضوعی که رسانه‌ها از آن به عنوان ملاقات دلاری نیما و فردوسی نام بردند. آمار دو ماه خردادماه و تیرماه نشان می‌دهد دوره جدیدی در بازار ارز رقم خورده است. بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته بهای دلار پس از ثبت بازدهی منفی 6 /5درصدی در خردادماه در ماه نخست تابستان نیز افت 6 /8درصدی را ثبت کرد تا روند نزولی خود را ادامه دهد. در حال حاضر دو دیدگاه به بازار وجود دارد. دیدگاه نخست معتقد است که با توجه به نزدیک شدن قیمت دلار آزاد و نیمایی، سطح قیمتی به کف رسیده و کاهش بیشتر قیمت با توجه به شرایط کنونی وجود ندارد. به اعتقاد این گروه، با توجه به اینکه صادرات نفت نسبت به ماه‌های قبل افت قابل توجهی را ثبت کرده است، این امکان وجود دارد که درآمدهای ارزی دولت در آینده محدود شود و عرضه ارز نیز متناسب با این رویداد در بازار کاهش یابد.

بر این اساس، به شکل بنیادی نمی‌توان انتظار داشت که قیمت دلار از سطح کنونی آن کمتر باشد. از سوی دیگر، قیمت دلار در اواخر تیرماه در نزدیکی مرز ۱۱ هزارتومانی با افزایش خریدها مواجه شد و بازیگران اجازه ندادند قیمت این ارز افت بیشتری را تجربه کند. این مساله از نگاه افزایشی‌ها نشان‌دهنده برخورد قیمت به کف است و از این پس از نظر آنها، افزایشی‌ها می‌توانند با اطمینان بیشتری وارد بازار شوند. در حالی‌ که شماری از معامله‌گران باور دارند، روند کاهشی دلار در ادامه تابستان دنبال نخواهد شد، بخش دیگری از معامله‌گران و حاضران در بازار باور دارند، قیمت دلار راه نزولی خود را با شیب ملایم ادامه خواهد داد و به سوی کف ۱۰ هزارتومانی حرکت خواهد کرد که آخرین‌بار در اواخر آذرماه ثبت کرده بود. یکی از دلایل مهمی که کاهشی‌ها را به ادامه روند نزولی امیدوارتر کرده است، بی‌تفاوتی بازار در ماه‌های اخیر به اخبار سیاسی بوده است. از نگاه آنها وقتی بازار به اخبار سیاسی بی‌محلی می‌کند و تقاضای احتیاطی وارد بازار نمی‌شود، می‌توان عنوان کرد که بخش عمده‌ای از تقاضا از بازار خارج شده است. در کنار این، در سمت عرضه نیز بازارساز در دو ماه اخیر توانسته است نرخ حواله درهم را به خوبی مدیریت کند، امری که نشان می‌دهد بازارساز نیز در سمت عرضه از توانایی قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. یکی دیگر از متغیرهای اثرگذار بر ذهنیت کاهشی‌های بازار، سیاست بازارساز در ماه‌های اخیر بوده است. کنار گذاشتن احتیاط‌های گذشته و پرهیز از ساختن سدهای ذهنی که تصمیم‌گیری را دچار تردید می‌کند، از مهم‌ترین تغییرهای مشهود در رویه بازارساز بوده است که منجر به در پیش گرفتن سیاست‌هایی چون تعدیل قیمت دلار در سامانه نیما شد. این سیاست یکی از مهم‌ترین عوامل در تغییر روند بازار در دو ماه اخیر عنوان شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها