شناسه خبر : 35156 لینک کوتاه

دولت خرابکار

آیا مجلس در مواجهه با دولت شمشیر را از رو بسته است؟

 
 
امیر سیاح/ کارشناس مسائل اقتصادی

رویکردی که مجلس در این برهه از زمان در مواجهه با دولت اتخاذ کرده، اصلاً به معنای رادیکال بودن مجلس یازدهم نیست. رویکرد اتخاذی توسط این مجلس در واقع واکنشی است به عملکرد دولتی که بیش از اندازه کند و بی‌خیال نسبت به شرایط و وضعیت اقتصادی کشور است. مجلس یازدهم به نظر بنده، مجلسی نرمال و شاید کمی ضعیف‌تر از حالت معمول حتی ظاهر شده و عمل می‌کند. این رویکرد اتخاذی مجلس فی‌الواقع واکنشی است به ندانم‌کاری‌ها و خرابکاری‌های دولت و از مجلس انتظار می‌رود که خیلی قوی‌تر و محکم‌تر برخورد کند. این تفسیر که گاهی و از سوی برخی مطرح می‌شود درباره تندی مجلس، در اصل خود، نشان‌دهنده کندی دولت یازدهم است نه رادیکال بودن مجلس یازدهم. به‌شخصه نیز، در حال حاضر و در سال 99 چیزی به نام اصلاح‌طلب و اصولگرا در بافت مجلس نمی‌شناسم و تقابلی نیز در برخورد دولت با مجلس نمی‌بینم.

در حال حاضر هدف نهایی بزرگان مجلس یازدهم برای ارائه طرح‌های اقتصادی چون بسته اقتصاد مردمی، جبران هفت سال ندانم‌کاری‌های دولت حاضر است. این اقدامات مجلس، بی‌شک دستاوردهایی نیز در آینده در پی خواهد داشت. حدس بنده این است که این قبیل طرح‌ها می‌تواند تورم را مهار کند و اشتغال نیز در کشور ایجاد کند.

این طرح‌ها با پیگیری نمایندگان خواهد توانست سرمایه‌گذاری را در کشور به حرکت دربیاورد و همچنین خسارت‌های بی‌سابقه‌ای را که دولت خرابکار فعلی به اقتصاد ایران، به معیشت مردم و به نام ایران زده است، جبران کند.

در باب همراهی دولت با مجلس نیز بنده امیدوارم که عمر دولت زودتر تمام شود و همچنین امیدوارم که دولت دوم حسن روحانی از این خمودگی بیدار شود. باید امیدوار بود که اگر دولت و دستگاه‌های وابسته به آن، خود را به خواب زده‌اند، مجلس شورای اسلامی ابزارهایی داشته باشد تا بتواند دولت را به حرکت در بیاورد.

طرحی که با نام بسته اقتصاد مردمی توسط هیات‌رئیسه در روز دیدار مجازی رهبری با نمایندگان ارائه شد، شامل پیشنهادهایی برای اقتصاد کشور بود. مالیات بر خانه‌های خالی یکی از احکام قانونی و ضروری است که اکنون نیز حکم قانونی آن وجود دارد اما این دولت خرابکار، از سال 94 باید این طرح قانونی را اجرا می‌کرد اما متاسفانه انجام نداده است و امیدوارم در این دنیا و آن دنیا آتش قهر الهی نصیبشان شود. اجرای این طرح مالیات بر خانه‌های خالی باعث می‌شود که عرضه در بازار مسکن بیشتر شود و قیمت‌ها مهار شود.

در این طرح ارائه‌شده از سوی مجلس، همچنین مالیات بستن بر فعالیت‌های نامولد چون سفته‌بازی نیز به چشم می‌خورد و از جمله کارهایی است که باید هرچه زودتر در کشور اجرایی شود. سال‌هاست که در اجرای این طرح تاخیر به وجود آمده که دلیل آن بر من روشن نیست اما امیدوارم هرچه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد. مالیات بر خرید و فروش مکرر خودرو، خرید و فروش مکرر طلا، خرید و فروش مکرر سهام، خرید و فروش مکرر ارز و سوداگری‌ها از جمله فعالیت‌های نامولد هستند که باید بر آنان مالیات اعمال شود. باید امیدوار بود که مجلس در اجرایی کردن این طرح‌ها موفق شود و ما نیز اگر ایرانی هستیم باید در این مسیر همراه باشیم و کمک کنیم.

دراین پرونده بخوانید ...