شناسه خبر : 33603 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

تورم تولید صنعتی پس از 16 فصل منفی شد

ایران نوشت: شاخص قیمت تولیدکننده در پاییز امسال برای نخستین‌بار در 16 فصل گذشته منفی شد. بر اساس گزارش تازه مرکز آمار ایران، در حالی که تورم فصلی تولید در بخش صنعت آخرین بار در فصل پاییز سال 1394 با منفی 8 /1 درصد، منفی بود، در فصول بعدی با رشد بالایی مواجه شد به‌طوری که در پاییز سال گذشته رکورد 5 /23درصدی را به ثبت رساند. از زمستان سال گذشته نرخ تورم این بخش رو به کاهش گذاشت و به 1 /14 درصد رسید. هرچند بهار امسال این شاخص تنها 4 /0 درصد افت داشت، اما در تابستان با افت 5 /13درصدی به 2 /0 درصد رسید و در پاییز امسال به منفی 3 /2 درصد عقب‌نشینی کرد.

اسامی مفسدان اقتصادی هم به سامانه می‌رود

خراسان نوشت: با رونمایی از سامانه اعلام اسامی و جزئیات پرونده مفسدان اقتصادی گام جدیدی در عرصه شفافیت برداشته شد. مجتمع تخصصی رسیدگی به جرائم اقتصادی و سامانه شفافیت این مجتمع، با حضور رئیس قوه قضائیه افتتاح شد تا نام محکومان پرونده‌های مفاسد اقتصادی و جزئیات آن در اختیار عموم مردم قرار گیرد. در این مراسم سامانه شفافیت مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی نیز رونمایی شد. ابراهیم رئیسی در حاشیه رونمایی از سامانه شفافیت مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی گفت: این اقدام مبارکی است که شفافیت آرای اقتصادی اتفاق بیفتد. از نظر قانونی مکلف هستیم آرای محکومان اقتصادی در اختیار عموم قرار گیرد. امیدوارم این مجتمع گامی در جهت شفافیت باشد.

کد ملی به جای کد بورسی

دنیای اقتصاد نوشت: رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی از برنامه واگذاری ۲۰ درصد از سهام پنج پالایشگاه کشور خبر داد. در این واگذاری که به روش عرضه‌های اولیه سهام صورت می‌گیرد، همه مردم توان مشارکت دارند. هر فرد می‌تواند تا سقف دو میلیون تومان از سهام مزبور را خریداری کند و از تخفیف ۱۵درصدی نسبت به قیمت بازار این شرکت‌ها بهره‌مند شود. اجرای این طرح، بزرگ‌ترین تامین مالی تاریخ بورس با مشارکت عمومی خواهد بود که نیازمند مشارکت بالاست. طبق هماهنگی‌های صورت‌گرفته با سازمان بورس هر ایرانی می‌تواند با کد ملی به جای کد بورسی در خرید این سهام مشارکت داشته باشد. این تجربه در صورت توفیق برای صنایع بزرگ دیگر مثل پتروشیمی، فلزات و معادن ادامه می‌یابد.

بازگشت هفت هزار سند املاک پهلوی به مردم

اطلاعات نوشت: هفت هزار فقره سند املاک و مستغلات که در زمان پهلوی‌ها غصب شده بود، به مردم بازمی‌گردد. پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در مراسم رونمایی از املاک و اسناد زمین‌خواری پهلوی با اعلام این مطلب گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون ۸۵ هزار فقره سند که جزو املاک پهلوی بوده به مردم بازگردانده شده است و این روند همچنان ادامه دارد. امروز از پنج هزار و ۴۰۰ فقره سند که در زمان پهلوی و توسط پدر و پسر از مردم غصب شده بود، رونمایی شد، اما مجموع اسنادی که مربوط به خانواده پهلوی است و هنوز به نام مردم نشده هفت هزار فقره است. کار انتقال مالکیت این هفت هزار فقره سند به نام مردم آغاز می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها