شناسه خبر : 30189 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

رکود بازار مسکن

دنیای اقتصاد نوشت: آمارهای رسمی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر مترمربع زمین و املاک مسکونی کلنگی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران در حالی پاییز امسال به ۱۰ میلیون تومان رسید که این میزان در مقایسه با یک فصل قبل -تابستان ۹۷- معادل ۲۵ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۹۱ درصد جهش کرده است. به‌رغم آنکه معمولاً پاییز به ‌عنوان فصل اوج معاملات زمین و املاک کلنگی محسوب می‌شود تعداد معاملات خرید زمین در تهران نسبت به فصل قبل -تابستان ۹۷- معادل ۲ / ۳۴ درصد و نسبت به پاییز سال گذشته 5 /42 درصد ریزش کرد که به معنای رکود در بازار معاملات زمین و املاک کلنگی است.

رشد صفر بهره‌وری نیروی کار

خبرگزاری‌ مهر به نقل از رئیس سازمان ملی بهره‌وری نوشت: در سال ۹۶، بهره‌وری نیروی کار صفر درصد، بهره‌وری سرمایه 4 /2 درصد و بهره‌وری کل عوامل تولید 3 /1 درصد رشد داشته. به نسبت افزایش سطح تحصیلات در بازار کار، بهره‌وری نیروی کار در بنگاه‌های اقتصادی افزایش نیافته. به‌ صورت میانگین، بهره‌وری نیروی کار کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر در سال ۶۴ میلیون تومان است. بیشترین نرخ مربوط به بخش نفت و گاز (با حدود ۸۰ هزار شاغل) با هزار و ۹۴۱ میلیون تومان به ازای هر نفر (9 /1 میلیارد تومان) و کمترین نرخ هم مربوط به بخش ساختمان با ۲۱ میلیون تومان به ازای هر نفر است.

آدرس غلط گرانی گوشت

ایسنا به نقل از سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نوشت: گرانی گوشت قرمز نمی‌تواند مربوط به قاچاق دام باشد و برخی آدرس غلط می‌دهند. بر اساس آمار طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار راس قاچاق دام داشتیم و امسال این عدد با 2 /40 درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده؛ از این تعداد ۲۶ هزار راس لبِ مرز کشف شده. بنابراین در قاچاق به اندازه‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت شود، افزایش نداشته. هم واردات دام بیشتر شده هم گوشت گرم. از طرفی به دلیل شرایط جوی از برخی مرزها دام رد نمی‌شود. اما قیمت همچنان بالاست. ضعف‌ها در قسمت دیگری است اما سعی داریم همه موضوع را روی قاچاق دام آوار کنیم.

پشت‌بام متری یک تا سه میلیون

ایران نوشت: پدیده پشت‌بام‌فروشی در تهران رایج شده و ناحیه 7 منطقه 4 تهران به نام «شمیران نو» سردمدار پشت‌بام‌فروشی در تهران است. خرید پشت‌بام بسته به نوع کوچه و خیابان از متری یک‌میلیون تا سه میلیون تومان متغیر است و اگر هم طالب اجاره باشید باید حدوداً همین نرخ‌ها را بپردازید. کوچه‌های بن‌بست و به‌ ویژه انتهای کوچه‌ها، کم‌متقاضی‌ترین پشت‌بام‌ها محسوب می‌شوند! اجاره یکی از این خانه‌ها که دیوارهایش از یونولیت و چوب ساخته شده و نه آشپزخانه دارد و نه اتاق، چهار میلیون تومان رهن و ماهی 5 /1 میلیون تومان اجاره است. حمام و سرویس‌های بهداشتی در حیاط به صورت مشترک استفاده می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...