شناسه خبر : 23704 لینک کوتاه

آش نخورده، دهان سوخته

چرا نام علی دایی در پرونده بیمه ایران مطرح شد؟

دادگاه رسیدگی‌ به پرونده اختلاس در شرکت بیمه ایران سرانجام با گذشت یک سال و نیم به روز پایانی خود رسید و قرار است به زودی حکم متهمان این پرونده اعلام شود.

دادگاه رسیدگی‌ به پرونده اختلاس در شرکت بیمه ایران سرانجام با گذشت یک سال و نیم به روز پایانی خود رسید و قرار است به زودی حکم متهمان این پرونده اعلام شود. این پرونده 54 متهم دارد و دادگاه آن به ریاست قاضی سیامک مدیر‌خراسانی از اسفند ماه سال 89 آغاز شده است. در این پرونده، این افراد به مواردی از قبیل «مشارکت در اختلاس، معاونت در اختلاس، وصول وجه چک‌های ناشی از اختلاس شرکت بیمه و تحصیل مال نامشروع» متهم شده‌اند. شش نفر متهم اول کیفرخواست اولیه این پرونده، به اسامی آقایان «م. ح. ن» رئیس وقت شرکت بیمه ایران در شعبه کرج، «د. ف» معاون وقت اداری و مالی شرکت سهامی بیمه ایران شعبه کرج، «ب. ک» رئیس وقت حسابداری شرکت بیمه ایران در شعبه میدان فاطمی تهران، «غ. و» کارمند وقت شعبه کرج بیمه ایران، «ج. الف» و «ع. خ» نمایندگی بیمه ایران بودند که به اختلاس مبلغ ۷۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون و ۷۵ هزار و ۱۴۰ ریال به صورت شبکه‌ای متهم شده بودند.

این دادگاه با برگزاری 13 جلسه رسیدگی به اتهامات مختلف به گونه‌ای برگزار شد که در خرداد‌ماه امسال کیفرخواست دوم هم برای 78 متهم این پرونده صادر کرد. اما شاید علاوه بر افشای حضور برخی استانداری‌ها در جریان اختلاس از شرکت بیمه ایران، حضور یک چهره ورزشی صاحب‌نام در این پرونده که در آخرین جلسه دادگاه نام وی به میان آمد، از نکات جالب توجه دادگاه بود. این چهره ورزشی که در دادگاه به نام «ع. د» خوانده شد علی دایی بود.

 نام علی دایی بیش از 20 سال است که در میان فوتبال‌دوستان مطرح است. همه او را به عنوان چهره‌ای گلزن در مستطیل سبز می‌شناسند که از قضا، شرایط اقتصادی را هم مثل چارچوب دروازه در دوران بازیکنی‌اش به خوبی می‌شناسد و باهوش است. شاید کمتر کسی باشد که علی دایی فوتبالیست را در قامت گلزن تمام‌عیار تیم ملی از یاد ببرد. اما علی دایی تاجر و فعال اقتصادی نزد آنهایی که اخبار فوتبال را دنبال می‌کنند چگونه چهره‌ای است؟ وقتی در هفته گذشته، نام علی دایی این بار نه در زمین فوتبال یا نیمکت مربیگری، بلکه در یک دادگاه مطرح شد؛ برای آنهایی که علی دایی را در لباس مربیگری و بازیکنی دیده‌اند، دیدن ردپای او در پرونده‌ای جنجالی و خبر‌ساز از فساد مالی، تعجب‌آور بود.

 در سیزدهمین و آخرین جلسه این دادگاه‌، دو متهم پرونده که رسانه‌ها از آنها به «ج. الف» و «د. س» یاد می‌کنند، از حضور مربی سرشناس فوتبال در یکی از معاملات خود گفتند. «ج. الف» که رسانه‌ها در جریان رسیدگی به این پرونده از او به عنوان «آقای خاص» پرونده بیمه ایران نام می‌برند، در دفاعیات خود به فروش یک زمین با قیمت 125 میلیارد تومان در شهر سعیدآباد نزدیکی‌های شهریار اشاره کرد و گفت:« من و «د.س»  قبل از اینکه به شهرستان برویم اختلافی نداشته‌ایم. 

او دو ماه قبل از آن با مربی مشهور فوتبال آقای «ع.د» و یک نفر دیگر آمد و می‌خواست زمینی را به مبلغ 120 میلیارد تومان بفروشد. «د.س» در دفتر به من گفت آرام صحبت کن و مشتری‌ها را نپران. آقایان گفتند اینجا را 120 میلیارد تومان می‌خریم و 20 میلیارد تومان آن را برمی‌گردانیم. من با «ع.د» به زبان آذری صحبت کردم و گفتم این به درد من نمی‌خورد.

 او گفت ما می‌خواهیم زمین را به دو شرکت تعاونی بفروشیم. بعدها مشخص شد آقای «د.س» وقتی من در دفتر نبودم در میدان آرژانتین، خیابان الوند و با دو شرکت تعاونی که اسم آن را نمی‌آورم قرارداد امضا کرده است. از آنجا مشکلات شروع شد». آنچه از زبان آقای خاص در مورد این «فوتبالیست سرشناس» در رسانه‌ها منتشر شد به جز حروف اول اسم و فامیل وی، اصلیت آذری بودن او بود. بنابراین گزینه اول آنهایی که اهل گمانه‌زنی در این‌گونه موارد هستند کسی نبود جز علی دایی. با مطرح شدن نام آقای گل جهان در پرونده بیمه ایران، علی دایی که همواره سعی دارد خود را از حاشیه‌های سیاسی دور نگه دارد و به فعالیت‌های ورزشی و اقتصادی‌اش بپردازد، این موضوع را اساساً تکذیب کرد و گفت: «این حرف‌ها آنقدر احمقانه است که نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم. مطمئن باشید علی دایی در این مملکت سالم زندگی کرده. اگر کوچک‌ترین خلافی از من سر زده بود 100 بار آویزانم کرده بودند. متاسفانه این مسائل را رسانه‌هایی بازتاب می‌دهند که به جاهای خاص وابسته‌اند. تمام مردم می‌دانند که در این مدت چه کسانی بیت‌المال را غارت کرده‌اند نه علی دایی که زحمت کشیده و روی پای خودش ایستاده است. 

مطمئن باشید این آرزو را به گور خواهند برد که از زندگی من چیزی پیدا کنند.» دایی که مطرح شدن نامش در دادگاه اختلاس را یک «ترفند سیاسی» می‌دانست با حمله به اختلاس‌گران این موضوع را مطرح کرد که «چرا تا الان به کسانی که دستور پرداخت این پول‌ها را داده‌اند و مردم هم آنها را می‌شناسند، کاری نداشته‌اند؟ خیلی مسخره است که فردی پول مردم را خورده، در دادگاه اسم من را بیاورد.

 من بالای 15 سال است که در ایران کار اقتصادی می‌کنم و در این مدت حتی یک ریال هم از هیچ بانکی وام نگرفته‌ام. برخی دوست دارند با مطرح کردن این مسائل ذهن مردم را از اصل موضوع منحرف کنند. مطمئناً مطرح کردن نام من در دادگاه اختلاس سیاسی است.» 

اما حالا که یکی دو هفته‌ای از ماجرای مطرح شدن نام علی دایی در پرونده بیمه ایران می‌گذرد، ابعاد جدیدی از این مساله روشن شده است.

 اینکه چه زمانی زمین مورد اشاره در دادگاه پرونده بیمه خرید و فروش شده مبهم است؛ اما در اصل ماجرایی که ردپای دایی در آن دیده می‌شود کمی اختلاف وجود دارد. روی هم رفته رخدادهای به هم پیوسته به گونه‌ای است که «پای علی دایی در این پرونده گیر است» اما نه آن‌گونه که خیلی‌ها فکر می‌کنند.

ماجرا از این قرار است که زمین مورد نظر توسط علی دایی و شریک‌اش از آقایان «ج. الف» و «د. س» خریداری می‌شود. این زمین پس از چندی تغییر کاربری داده شده و قیمت آن بالاتر رفته است. اما آنچه در این میان برای علی دایی دردسر‌ساز شده قیمت این زمین نیست. اصل زمین است که توسط «ج.الف» و «د. س» با استفاده از پولی خریداری‌شده که مساله‌دار است. در واقع محل تامین منابع خرید این زمین در مرحله اول است که دادگاه در مورد آن تردید دارد. این دو نفر برای خرید زمین یاد‌شده از منابعی هزینه کرده‌اند که به اعتقاد دادگاه «پول کثیف» بوده است. به عبارت دیگر زمین خریداری‌شده توسط علی دایی و شریک و احتمالاً شرکایش، الان دیگر جزء اموالی محسوب می‌شود که دادگاه بر روی آن دست گذاشته است.

 او در پرونده فساد مالی بیمه ایران، در جایگاه متهم نیست. بلکه وارد معامله‌ای شده که یک سر آن مساله‌دار بوده است. این روزها که دایی درگیر حل و فصل اختلافات فوتبالی‌اش با باشگاه راه‌آهن است، یک دغدغه دیگر نیز دارد. اینکه چگونه باید از پس مشکل جدیدی بر بیاید که به دلیل خرید زمین متحمل شده است.

دراین پرونده بخوانید ...