شناسه خبر : 28497 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خواب تکراری

چرا دولت از حمایت‌های بسته‌ای دست برنمی‌دارد؟

چهارشنبه 16 بهمن‌ماه سال 1392 آن زمان که عمر دولت حسن روحانی تازه به دو فصل رسیده بود رئیس‌جمهور برای نخستین بار رسماً از مردم عذرخواهی کرد.

  ابراهیم علیزاده: چهارشنبه 16 بهمن‌ماه سال 1392 آن زمان که عمر دولت حسن روحانی تازه به دو فصل رسیده بود رئیس‌جمهور برای نخستین بار رسماً از مردم عذرخواهی کرد. روحانی در یک برنامه تلویزیونی گفت: «اگر مردم در زمینه سبد کالا به زحمت افتادند، من به عنوان رئیس‌جمهور از آنان عذرخواهی می‌کنم. این دولت اگر نقص داشته باشد خواهد گفت و ما نقص داشتیم و عذرخواهی می‌کنیم. هدف این است که مردم از لحاظ معیشت و به‌خصوص از لحاظ مواد غذایی به قدر توان دولت توانا شوند.» دو روز پیش از این، همزمان با افزایش انتقادات نسبت به اجرای سیاست حمایتی پربحث سبد کالا اعلام شد «سبد کالا دو کشته و یک مجروح به‌جا گذاشت». خبرگزاری دولتی ایرنا 14 شهریورماه آن سال نوشت: «جوان ساکن هشترود، با اطلاع از عدم تعلق سبد کالا به وی از طریق پیامک، به دلیل فشار عصبی وارده سکته کرده و راهی بیمارستان شد. همچنین سردار کشوری فرمانده انتظامی کرمانشاه اعلام کرد که در مقابل فروشگاه رفاه کرمانشاه و جایی که سبد کالای یارانه‌ای توزیع می‌شد و البته با فاصله از صف توزیع، مرد 60‌ساله‌ای در اثر عارضه قلبی فوت کرد. یک نفر هم در تهران و در منطقه تهرانسر در صف دریافت سبد کالا جان خود را از دست داده است.»

 آن زمان آخرین نرخ تورم نقطه به نقطه اعلامی از سوی مرکز آمار ایران 27 درصد و از سوی بانک مرکزی حدود 29 درصد اعلام شده بود. نرخ تورم میانگین 12‌ماهه نیز از سوی این دو نهاد به ترتیب 35 و 38 درصد محاسبه شده بود. حال در دوره تورم نقطه به نقطه 19‌درصدی اعلامی مرکز آمار ایران و 24‌درصدی بانک مرکزی مجدداً طرح توزیع سبد کالایی مطرح شده است. حتی آخرین تورم‌های اعلامی میانگین 12‌ماهه (منتهی به مردادماه امسال) کمتر از دوره قبل و به ترتیب حدود 10 درصد (اعلامی مرکز آمار) و 11 درصد (اعلامی بانک مرکزی) بوده است. با این حال به نظر می‌رسد دولت سیاست حمایتی خود در قالب بسته کالایی را می‌خواهد از سر بگیرد. رئیس سازمان برنامه و بودجه هفتم شهریورماه امسال پس از جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «با توجه به نوسانات بازار ارز و بروز مشکلاتی برای مردم، با تاکید رئیس‌جمهوری، پنج بسته جبرانی برای مردم در نظر گرفته‌ایم.» طبق گزارش ایرنا محمدباقر نوبخت ادامه داد: «یک بسته برای همه مردم است به این صورت که حداقل 25 قلم کالاهای اساسی و روزمره مردم که در سبد زندگی آنان قرار دارد، با ارز 4200‌تومانی در اختیارشان قرار می‌گیرد. بخش دیگر به طور خاص برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه است که حدود پنج دهک از جامعه را شامل می‌شود و این بسته حمایتی، علاوه بر آن است که شامل همه مردم خواهد شد.» 

اما آیا این بار بسته‌های حمایتی دولت عواقبی نخواهد داشت که رئیس‌جمهور را مجبور به عذرخواهی مجدد از مردم کند؟ 

دراین پرونده بخوانید ...